SON DAKİKA
Hava Durumu

Besicilere broşürlü kuduz uyarısı

Bursa Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği (BKKYB), bildiri hazırlayarak üyelerini kuduz riskine karşı uyardı: Yabani hayvan saldırısına uğrayan evcil hayvanlara dokunmayın

Haber Giriş Tarihi: 09.09.2013 01:12
Haber Güncellenme Tarihi: 09.09.2013 01:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Besicilere broşürlü kuduz uyarısı

Dağ ilçelerinden Büyükorhan'da kurt saldırılarının ardı arkası kesilmezken, bu kez kuduz korkusu yaşanmaya başlandı. Keles'te bir çiftçinin ölümünde ortaya çıkan kuduz şüphesi, dağ yöresindeki insanları tedirgin ederken, Bursa Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, broşür hazırlayarak üyelerini kuduz tehlikesine karşı uyardı.

BKKYB Başkanı Yıldırım Oran, kurt saldırılarının yeni bir tehlikeyi gündeme getirdiğini belirterek, bölge halkının bu kez de kuduz riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Keles'in Kocakavacık Köyü'nde bir süre önce yaşamını yitiren hayvan besicisinin birlik üyesi olduğunu belirten Oran, çiftçinin ölümüyle ilgili bulgular arasında kuduzun da yer almasının bölge halkının tehlike altında olduğunu gösterdiğini öne sürdü. Kuduz mikrobu taşıyan kurt, çakal gibi yaban hayvanlarının sadece evcil hayvanlar için değil, bu hayvanlarla yakın temasta olan besicileri ve ailelerini de risk altına soktuğunu vurgulayan Birlik Başkanı Yıldırım Oran, yetkililerin hem bilinçlendirme çalışması yapmasını, hem de riski ciddiye alarak önlemleri uygulamaya sokması gerektiğini kaydetti.

Yabani havyaların saldırısına uğrayan evcil hayvanlara temasla bile kuduz mikrobu kapma olasılığı bulunduğunu anlatan Oran, şöyle konuştu:

"Keles'teki üyemizin neden öldüğüne ilişkin somut sonuç yok. Ölüm nedenleri arasında kuduz hastalığı da gösteriliyor. Oysa ölen üyemizin ailesi, herhangi bir kuduz vakası olmadığını belirtiyor. Öyleyse ölen çiftçide kuduz bulguları çıkması bize başka olasılıkları akla getiriyor. Yabani hayvan saldırılarına maruz kalan bir evcil hayvana temas halinde, vücudunuzdaki en küçük çizik bu mikrobu almanızı sağlayabilir. İnsanların illa yaban hayvanlarının saldırısına uğraması gerekmiyor. Özellikle son dönemde artan kurt saldırıları, çiftçilerimize maddi zarar vermesinin yanı sıra kuduz tehlikesini de gündeme taşımıştır. Yetkililerin daha başka ölümler olmadan önlemler almasını istiyoruz."

Bursa Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yıldırım Oran, birlik olarak bu konuda üyelerine uyarı amaçlı hazırladıkları bildirileri dağıttıklarını söyledi. Kurt saldırılarına uğrayan evcil havyalara, yaralanmamış olsalar bile çıplak elle dokunulmamasını isteyen Oran, hayvan besicilerine şu uyarılarda bulundu:

"Her ne koşulda olursa olsun sürüsü kurt saldırısına uğrayan hayvan sahipleri ellerini bol sabunlu suyla yıkamalıdır. Saldırıya uğrayan hayvanla temas edilmesi durumunda, derhal en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Yabani hayvan saldırısı olması halinde hemen İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne, ayrıca üyelerin bağlı bulundukları Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'ne de haber verilmelidir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.