SON DAKİKA
Hava Durumu

Berat Kandili bu gece kutlanıyor

Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandili bu gece kutlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 15.07.2011 10:30
Haber Güncellenme Tarihi: 15.07.2011 10:30
https://www.bursaport.com
Berat Kandili bu gece kutlanıyor

İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biri olan, günahların affı ve kulların temize çıkarılması anlamına gelen Berat Kandili, ''Rahmet Gecesi'' olarak da adlandırılıyor.

Kur'an-ı Kerim'in dünyaya toptan indirildiği gece olarak da bilinen bu gün, bazı alimlerce kıblenin Kudüs'teki Mescid-i Aksa'dan Mekke'deki Kabe istikametine çevrilmesinin Hicretin ikinci yılında Berat Gecesinde gerçekleştiğini kabul etmeleriyle de ayrıca önem arz ediyor.

Osmanlı İmparatorluğu'nda ikinci Selim'den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla günümüze kadar kandil olarak kutlanan gecelerden biri olan Berat Kandili bu yıl da Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği özel bir programla kutlanacak.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in konuşma yapacağı kandil programında, Diyanet İşleri Başkanlığı İrşat Hizmetleri Daire Başkanı Dursun Aygün ile Ankara Müftüsü Mustafa Hakkı Özer dua edecek. Ankara ve İstanbul'daki çeşitli camilerde görev yapan İmam Hatiplerin Kur'an-ı Kerim okuyacağı program, TRT 1, TRT Avaz ve TRT Anadolu ekranlarından canlı olarak yayımlanacak.

BU GECELER SIKINTILARI SORGULAMA İMKANI VERMELİ...

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Berat Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajında, bu gecesinin diğer mübarek geceler gibi gündelik hayatın akışı içinde insana varlığını yeniden gözden geçirme, muhasebe ve tefekkür etme imkanları kazandıran fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

''Biz bu geceler sayesinde zaman zaman ihmal ettiğimiz kulluğumuzun farkına varıyor, kendimize çeki düzen veriyor, Cenab-ı Hak'la olan ilişkilerimizi yeniden tazmin etme fırsatı buluyoruz'' değerlendirmesinde bulunan Başkan Görmez, bu gecelerin birer rahmet kapısına dönüştüğünü vurguladı.

Görmez, Berat Kandili gibi gecelerin ''hem Müslümanların karşılaştıkları ağır ve çekilmez acılardan kurtulma yolları hakkında düşünme hem de zaman zaman yersiz ve temelsiz hedefler adına Müslümanların birbirlerine reva gördükleri sıkıntıları sorgulama imkanı vermesi'' gerektiğini belirterek, ''Bugün artık insanlığın topyekün yaşadığı manevi kayıplar üzerine düşünmek de her Müslümanın asli görevleri arasında yer almalıdır'' değerlendirmesinde bulundu.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.