SON DAKİKA
Hava Durumu

Başbakan Davutoğlu'nu düşündüren görüntü

HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle hazırlanan fezlekeler Meclis'e gönderilirken, hükümetin, 1994'te DEP'li vekillerin Meclis'ten yaka paça gözaltına alınmalarına "benzer görüntülerin yaşanmaması" için tedbir arayışında olduğu belirtiliyor.

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2016 11:27
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2016 11:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Başbakan Davutoğlu'nu düşündüren görüntü

Hükümetin, HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması durumunda, yargılama sürecinin nasıl olması gerektiğine ilişkin tavrını netleştirmeye çalıştığı belirtiliyor.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre 1994'te DEP milletvekillerinin Meclis çıkışında yaka paça gözaltına alınarak tutuklanmasına benzer görüntülerin yaşanmaması için tutuksuz yargılamaya ilişkin üç formül üzerinde duruluyor: TBMM karar versin, yasa değişsin ya da mahkeme kararına bırakılsın...

AKP içinde yapılan değerlendirme toplantılarında, ortaya çıkan üç seçeneğin şunlar olduğu belirtiliyor:

GENEL KURUL KARAR VERSİN

TBMM'de dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili süreç tamamlanıp, Genel Kurul'da oylama aşamasına gelindiğinde, 'tutuklulukla' ilgili işlem yapılabileceğini iddia edenler bulunuyor. Bu görüşe göre, milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması oylaması yapılırken, 'yargılamanın tutuksuz yapılacağına dair' karar alınacak. Buna ilişkin daha önce hiçbir uygulama yapılmadığı biliniyor. 1960'ta Metin Kıratlı'nın 'parlamenter muafiyetler' başlıklı çalışmasında bunun yapılabileceğinin belirtildiği, ancak sonraki süreçte buna benzer bir kararın alınmadığı ifade ediliyor.

YASA DEĞİŞİKLİĞİ YAPILSIN

Bir başka seçenek olarak ise Ceza Muhakemesi Kanunu'nda (CMK) değişiklik yapılması öneriliyor. Bunun için dokunulmazlıklarla ilgili görüşmelerden önce yasa değişikliğiyle, 'milletvekilleri tutuksuz yargılanır' hükmünün getirilebileceği belirtiliyor. Ancak bu durumun Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olacağına dair tartışma yaratacağı ve hükmün iptalinin gündeme gelebileceği belirtiliyor. Bu görüşü savunanlar, Anayasa'da milletvekilliği dokunulmazlığıyla zaten 'ayrıcalık' verildiğini, yapılan bu değişikliğin de bu ayrıcalığın kapsamı içinde değerlendirilebileceğini iddia ediyor.

MAHKEME KARARI BEKLENSİN

Konuşulan son seçenek ise bugünkü yapının aynen devam etmesi yönünde. Bu seçenekte dokunulmazlığı kalkacak milletvekilinin davasına bakacak mahkemenin, 'tutuksuz yargılama' talebinde bulunması beklenecek. Ancak, mahkemenin böyle bir karar vermesinin garanti olmadığı ifade ediliyor.' Terör örgütünün propagandasını yapmak' gibi suçların tutuksuz yargılama kapsamına girdiği, farklı suç iddiaları için mahkemenin farklı bir yol izleyebileceği, bunun da aynı tartışmalara yol açabileceği değerlendiriliyor. Tartışılan bu seçeneklerle ilgili olarak henüz karar verilmedi.

10 GÜN ARADAN SONRA

Hükümetin, TBMM'nin bütçenin ardından verdiği 10 günlük arada, dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili kararını netleştireceği, sürecin başlamasının 15 günden önce olmayacağı belirtiliyor. Parti içinde HDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının sakıncalarını dile getirinler bulunmasına karşın, "iki ya da üç HDP'li için sürecin başlatılmasının zorunlu olduğunu" dile getirenler de bulunduğu belirtiliyor. Dokunulmazlıklarla ilgili işlemlerin başlatılıp, TBMM Genel Kurulu'nda oylama aşamasına gelmesinin ise en az 2 aylık bir süreç gerektirdiği belirtiliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.