SON DAKİKA
Hava Durumu

'Barışın umuduna ihtiyacımız var'

Bursa'da 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yürüyüş ve basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasında, "Silahın ve şiddetin yarattığı korkuya karşı, barışın umuduna ihtiyacımız var" denildi.

Haber Giriş Tarihi: 01.09.2023 21:08
Haber Güncellenme Tarihi: 01.09.2023 21:08
https://www.bursaport.com
'Barışın umuduna ihtiyacımız var'

DİSK, KESK, TMMOB Bursa İKK, Bursa Tabip Odası, Bursa Barosu, TÜMTİS, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi. Şehreküstü Meydanı'nda başlayan yürüyüş, Kent Meydanı'nda sona erdi. 

Basın açıklamasını grup adına Bursa Tabip Odası Başkanı Tufan Kumaş okudu. Kumaş, "İnsanlık tarihinin en büyük yıkımlarından biri olan 2. Dünya Savaşı’nın başlangıcı 1 Eylül 1939’un 84. yılında, aynı acılar bir daha yaşanmasın, savaşlar dursun, silahlar sussun diye bir kez daha Dünya Barış Gününü kutluyoruz" ifadeleriyle konuşmasına başladı.

"Bizler, Türkiye’de, savaş ve çatışmaların uzun yıllardan beri devam ettiği bir coğrafyanın parçasıyız" diyen Kumaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Uzun yıllar boyunca ülkemizde ve bölgemizde yaşanan çatışmaların yarattığı acıların en yakın tanıklarıyız. Bu ülke halklarının barış ve kardeşliğe olan ihtiyacına rağmen, ülkemiz her geçen gün daha fazla savaşın ve şiddetin parçası olmaya devam ediyor. Kürt sorununda çatışma ve şiddet politikalarına dayalı yaklaşım, siyasi iktidarın müdahaleci dış politikası ve komşu ülkelerimizle bitmeyen gerilimler ülkemizin sürekli bir çatışma ve savaş tehdidi altında olmasına neden olmaktadır. Sonucu ne olursa olsun kazananı daima emperyalist odaklar, kaybedeni ise yoksul bölge halkları olan bu savaşlardan artık bıktık ve yorulduk. Barışa ve kardeşliğe olan özlemimiz ve ihtiyacımız her geçen gün katlanarak büyüyor."

Çatışmaların ve silahların sustuğu, komşularıyla barış ve dostluk içinde yaşayan bir ülke istediklerini aktaran Kumaş,  şu çağrıda bulundu:

"Barış için mücadele etmek ancak ve ancak eşit, özgür, adil bir ülke ve dünya talebiyle mümkündür. Sınırları içinde yaşayan farklı inançların, kültürlerin, kimliklerin barış içinde kardeşçe yaşayabildiği bir ülke istiyoruz. Bu ülkenin mühendisleri, mimarları, şehir plancıları olarak bizler “yurtta barış, dünyada barış” istiyoruz! Silahın ve şiddetin yarattığı korkuya karşı, barışın umuduna ihtiyacımız var. İçinden geçtiğimiz bu tarihsel eşikte, gerçekten demokratik, eşit, özgür, adil bir ülke ve dünyada yaşayabilmek için, tüm insanları barış umudunu büyütmeye çağırıyoruz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.