SON DAKİKA
Hava Durumu

'Barış isteyen akademisyenler yalnız değildir'

"Barış isteyen akademisyenler yalnız değildir" diyen Eğitim Sen Bursa Şubesi, 'Barış bildirisi'ne imza atan ve görevinden uzaklaştırılan Uludağ Üniversitesi Araştırma Görevlisi Aylin Çakı için dayanışma gecesi düzenledi.

Haber Giriş Tarihi: 20.03.2016 00:52
Haber Güncellenme Tarihi: 20.03.2016 00:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Barış isteyen akademisyenler yalnız değildir'

Barış için akademisyenler bildirisine imza attığı için Uludağ Üniversitesi Arş.Görevlisi Aylin Çakı görevinden açığa alınmıştı.

"Barış isteyen akademisyenler yalnız değildir" diyen Eğitim Sen Bursa Şubesi, 'Barış bildirisi'ne imza atan ve görevinden uzaklaştırılan Uludağ Üniversitesi Arş.Görevlisi Aylin Çakı için düzenlenen dayanışma gecesinde bir araya geldi.

Bursa Akademik Odalar Birliği'nde (BAOB) düzenlenen dayanışma gecesinde Grup Nehir, Yasemen Ozan ve Grubu sahne aldı.

"Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisine imza veren akademisyenler, 11 Ocak'tan bu yana yaşananları hazırladıkları animasyon video da gecede gösteridi.

İmzacı akademisyenlerin hazırladığı videoda bildirinin açıklandığı 11 Ocak'tan bu yana yaşananlara yer veriliyor.

Videoda şu ifadeler yer alıyor:

"Bu Toplum: Toplumlar bir arada yaşayan insanlardan oluşur. İnsanlar bir arada yaşarken birtakım kurallar ortaya çıkar. Bu kuralları yazmak ve uygulamak için devletler vardır.

"Bu Devlet: Devlet sınırları içindeki tüm canlıların korunmasından sorumludur. Vatandaşlarının esenliği, eğitimi ve güvenliği için çalışır.

"Bu Üniversite: Gençlere eğitim verir, değer, bilgi, eser Akademi iyi, güzel, doğru olan şeylerin peşindedir. Özgür düşünce temel prensibidir. Bu yüzden üniversite özgür bırakılmalıdır.

"Bu da Akademisyen: Akademisyenler sadece eğitim vermezler. Olumsuz durumlarda yetkilileri uyarmak, eleştirmek, doğru yolu göstermek onların görevidir.

"Savaşın, terörün, şiddetin gittikçe arttığı ülkenin birinde bir gün 1000'den fazla akademisyen bir araya gelip 'Savaş çözüm getirmiyor; barış görüşmelerine dönülsün' diyen bir bildiri imzaladı.

"Metnin muhatabı doğal olarak devletti. İmzacı akademisyenlere devlet tarafından 'aydın müsveddeleri', 'karanlık', 'müstemleke aydınları' dendi. Hâlbuki bu açıklamanın yapıldığı gün turistik bir noktada büyük bir terör saldırısı olmuştu, yani devlet görevi olan güvenliği sağlayamıyordu.

"Yönetime yakın medya kuruluşları imzacıları anında vatan haini ilan etti ve isimlerini, resimlerini tam sayfa yayınladılar. Gözaltılar, işten çıkarmalar, uzaklaştırmalar başladı.

"Birçok şehirde tehditler, karalamalar fiili saldırıya dönüştü.

"Devletin vatandaşına uyguladığı hukuk dışı her türlü şiddet, suçtur! Bu suça ortak olmayacağız.'

"Akademisyenlerin bütün söylediği buydu.

"Yüzlerce demokratik kitle örgütünden on binlerce destek imzası geldi. Olay sınırları aştı, dünyanın her tarafından destek açıklamaları yapıldı.

"Akademi devleti eleştirir. Bu ise suç değil görevdir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.