SON DAKİKA
Hava Durumu

BAOB'dan 'Taksime selam direnişe devam'

Bursa Akademik Odalar Birliği'nde (BAOB) Gezi Parkı eylemlerine destek için toplanan meslek odaları mensupları AKP iktidarını protesto etti. Eylemde Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya'nın yazdığı 'Çapulcuyum' şarkısı seslendirildi.

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2013 03:42
https://www.bursaport.com
BAOB'dan 'Taksime selam direnişe devam'

Taksim Gezi Parkı'yla başlayan eylemlere destek için BAOB Yerleşkesi Özgürlük ve Demokrasi Meydanı'nda ikinci kez biraraya gelen akademik odaların mensupları, AKP iktidarının ülkeyi faşizan bir şekilde yönettiğini, halkın da buna tepki gösterdiğini ifade ettiler. Sırayla kürsüye çıkan oda temsilcileri eylemlerle ilgili görüşlerini dile getirdiler.

İlk konuşmayı yapan TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, toplumsal muhalefete yönelik faşizan terörü kınadıklarını söyledi. AKP iktidarının ülkeyi sömürü ve rant alanına dönüştürdüğünü ileri süren Mart, "Emek, demokrasi, cumhuriyet, laik değer ve kazanımlara yönelik çok yönlü ve sistemli saldırılara karşı gösterilen meşru halk tepkileri ise faşist yöntemlerle bastırılmaya çalışılıyor" dedi.

Artan baskı ve gerici uygulamalara ve polis zulmüne karşı tepkiler oluştuğunu dile getiren Mart, "En son Gezi Parkı direnişi ile başlayıp yayılan direnişe karşı devlet merkezli şiddet dalgasına halk boyun eğmeyip alanlara çıkarak AKP faşizmine dur demiştir" diye konuştu.

Oda olarak toplumsal muhalefetin bir parçası olduklarını kaydeden Mart, Hükümet'e halkı sesine kulak verip baskı ve şiddeti durdurma çağrısında bulundu.

Bursa Barosu Başkanı Ekrem Demiröz de, Taksim'deki eylemcilerin hukuksal ve sağlık alanındaki tüm ihtiyaçlarına destek sağlayacaklarını söyledi. Demiröz, kurulan koordinasyon merkezine herkesi destek olmaya çağırdı.

Bursa Tabip Odası Başkanı Kayıhan Pala da, eylemlerde 4 bine yakın kişinin yaralandığını belirterek, 1'i polis 3 kişinin öldüğünü 6 kişinin gözlerinde görme kaybı oluştuğunu söyledi.

BAOB'daki eyleme CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz de katılarak bir konuşma yaptı.

Grup, konuşmaların ardından Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya'nın yazdığı "Çapulcuyum" şarkısını hep bir ağızdan söyleyerek, Başbakan'ın Gezi Parkı olaylarındaki göstericiler için sarf ettiği sözlerine gönderme yaptılar.

Nizamettin Kaya'nın 'Çapulcuyum' şarkısının sözleri:

"Ağaçlara sarılırım
Gezi Parkı'na sarılırım
Gaz bombasıyla ayılırım
Çapulcuyum beni sevme
Sokaklarında yürürüm
Ben Taksim için ölürüm
Direnişle övünürüm
Çapulcuyum beni sevme
Demokrasim, özgürlüğüm
Meydanlarım ve parklarım
Çadırlarda sabahlarım
Çapulcuyum beni sevme"

Şarkının seslendirilmesinin ardından eyleme katılanlar Nilüfer'deki Üç Fidan Anıtı'nın bulunduğu parkta kurulan 'Taksim'e Destek' çadırlarına doğru yürüyüşe geçtiler. Eylem burada olaysız sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.