SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Yanık: Kadına şiddette artış tolere edilebilir

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, pandemi döneminde kadına şiddet olaylarındaki artışın "tolere edilebilir" düzeyde olduğunu söyledi. Bakan Yanık'ın sözlerine sosyal medyadan yanıt geldi.

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2021 19:15
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2021 19:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bakan Yanık: Kadına şiddette artış tolere edilebilir

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu'na katılarak sunum yaptı. Bakan Yanık, pandemi döneminde kadına şidet olaylarındaki artışın "tolere edilebilir" düzeyde olduğunu söyledi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, komisyona yaptığı "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele" başlıklı sunumunda, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünün 2014 yılında gerçekleştirdiği Türkiye'de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması'nın verileri ile kadına yönelik şiddete ilişkin uluslararası istatistikleri paylaştı, değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de 2020-2021 döneminde Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet Olayları Kayıt Formu üzerinden belirlenen verileri paylaşan Yanık, "2020 beraberinde bir akut dönemi de ifade ediyor. Pandemi sebebiyle oluşan ve alışkanlıkları bir anlamda değiştiren, şiddeti oransal olarak değilse bile yoğunluğunu biraz daha artıran bir dönemden bahsediyoruz. Ocak 2020 itibarıyla 19 bin 582 olan sayı, şubat-martta tolere edilebilir sayılarla artarken Nisan 2020'de ciddi bir düşüş gösteriyor. Sonra tekrar artmaya başladığını görüyoruz. Pandeminin etkilerinin, nisanda hayata tutunma çabası devam ederken, sonrasında o stresin oluşturduğu ciddi yükselmeyi görüyoruz. Daha sonra tekrar pandemi öncesine ilerlediğini görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

2020 yılında en çok Sivas'ta kadın cinayeti işlenmiş

2020 yılında işlenen kadın cinayetlerinin, illerdeki kadın nüfusa göre oranlarına ilişkin de bilgi veren Yanık, "Sivas'ta maalesef yüzde 18,9 ile en yüksek oran... Bilecik yüzde 18,6 ile devam ediyor. 2020 yılında kadın cinayeti vakası gerçekleşmeyen 20 ilimiz, Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bitlis, Bolu, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Karaman, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Sinop, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Yalova ve Zonguldak. Bu da bizim için bir teselli sebebi." ifadelerini kullandı.

Bakan Yanık, 2020 yılında kadın cinayetlerinde maktul-fail arasındaki yakınlık durumunun önemine işaret ederek, 128 vakada eski veya mevcut eşin fail olduğunu bildirdi.

"Şiddetin salgında arttığını belirtenlerin oranı yüzde 32"

Kovid-19 salgını sürecinde Bakanlığının hizmetlerine ilişkin araştırma sonuçlarını da paylaşan Yanık, "Pandeminin şiddete etkisini ölçmek bakımından 'Salgın öncesinde de şiddete maruz kalıyor muydunuz?' sorusuna 'Evet şiddet görüyordum.' diyen maalesef yüzde 87, 'Hayır görmüyordum.' diyen yüzde 7, 'Kısmen görüyordum.' diyen yüzde 6. 'Maruz kaldığınız şiddet salgın döneminde arttı mı?' dediğimizde 'Hayır artmadı.' diyen yüzde 53, 'Evet arttı.' diyen yüzde 32, 'Kısmen arttı.' diyen yüzde 15." şeklinde konuştu.

Sosyal medyada tepki: "Biz tolere etmiyoruz"

Yanık'ın, pandemi döneminde kadına şidet olaylarındaki artışın "tolere edilebilir" düzeyde olduğunu söylemesine sosyal medyada tepki yağdı. Birçok kullanıcı "#BizTolereEtmiyoruz" etiketini kullanarak Bakan Yanık'a tepki gösterdi.

Nar Kadın Dayanışması'ndan yapılan açıklamada, "Kadına yönelik erkek şiddetini, kadın cinayetlerini meşrulaştıran aile ve sosyal hizmetler bakanını #BizTolereEtmiyoruz faillere cesaret veren, hayatlarımızı hedef alan kadın düşmanı politikalarınızı #TolereEtmiyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.