SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Kurum: Gaziantep'te 2 bin 529 kişi hayatını kaybetti

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "An itibarıyla Gaziantep'te 2 bin 529 canımızı yitirdik, yaralı 12 bin 468 kardeşimizde şu an hastanelerde tedavi altındadır." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2023 12:57
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2023 12:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bakan Kurum: Gaziantep'te 2 bin 529 kişi hayatını kaybetti

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep AFAD Deprem Koordinasyon Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, afet nedeniyle devletin, milletin ve dünyadan gelen birçok yardım kuruluşunun seferberlik şuuru içinde millet için çalıştığını söyledi. Kurum, "An itibarıyla Gaziantep'te 2 bin 529 canımızı yitirdik, yaralı 12 bin 468 kardeşimizde şu an hastanelerde tedavi altındadır." dedi.

Kurum, Gaziantep'te yapılan arama kurtarma faaliyetlerinin ilk anda tamamen yıkılan 1324 binada başladığını dile getirerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Arama kurtarma faaliyetleri çerçevesine şu an sadece 108 binada arama kurtarma faaliyeti yürütüyoruz. Kalan binalardaki arama kurtarma faaliyetleri tamamlanmış durumda. Bu kapsamda 16 bin 900 arama kurtarma personelimiz ve 3 bin 25 aracımızla son dakikaya kadar da vatandaşlarımızı enkaz altından kurtarabilmenin mücadelesini hep birlikte vereceğiz. Umutlarımız hala diri çünkü dün ve bugün itibarıyla baktığınızda 100'üncü saatte, 86'ncı, 90'ıncı saatte enkaz altından kurtardığımız yavrularımız var. Berat, Yiğit yavrumuz var. Gaziantep'te de bu mücadeleyi tüm illerde olduğu gibi son dakikaya kadar vermeye devam edeceğiz."

Kurum, insani ihtiyaçları da takip ettiklerini dile getirerek, vatandaşların geçici barınma, beslenme ihtiyaçlarını giderecek adımları attıklarını söyledi.

Bununla ilgili de jandarma, asker ve emniyet güçlerinin hem havadan hem karadan vatandaşlara ulaştığını anlatan Kurum, "Bu kapsamda bölgemizde 5 helikopterimiz, jandarmamız, yine askerimiz, emniyetimiz bu hizmetleri vermektedir. Tüm Nurdağı'ndaki, İslahiye'deki köylerimizin eş zamanlı olarak acil ihtiyaçları giderilmiş durumdadır." ifadelerini kullandı.

"15 bin konteyneri Gaziantep genelinde kuracağız"

Sahra çadırlarını da kurduklarını aktaran Kurum, şöyle devam etti:

"Yine geçici barınmalarını sağlayacak vatandaşlarımızın tüm il genelinde 15 bin 350 çadırın kurulumu tamamlandı. Toplam 25 bin çadırın acil olarak bölgeye kurulması planlanıyor. Yine vatandaşlarımızın hem kalıcı ihtiyaçlarını giderecek, barınma ihtiyaçlarını giderecek hem de bundan sonraki süreçteki geçici barınmayı sağlayacak konteyner kurulum sürecine başladık. 500 konteynerimizi gerek İslahiye'de gerek Nurdağı'ndaki belirlenen alanlara kurduk. Ve etap etap konteyner sayısını da Gaziantep genelinde 15 bin konteyner olarak planladık ve inşallah Valiliğimizle, Büyükşehir Belediyemizle, yardım kuruluşlarımızla, AFAD'ımızla, TOKİ'mizle birlikte inşallah bu süreci tamamlayacağız. 15 bin konteyneri Gaziantep genelinde kuracağız."

Bakan Kurum, 130 bin depremzedenin de geçici barınma alanlarında misafir edildiğini aktararak, İller Bankası koordinasyonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri Şahinbey, Şehitkamil, Nurdağı ve İslahiye'de su ve elektrik verilmesine başlandığını, 31 baz istasyonunu da tüm bölgeye dağıttıklarını aktardı.

4 bin 720 uzmanla 10 şehirde bakanlıkça hasar tespit çalışmalarının ilk andan itibaren devam ettiğini, araçlarla ve dronelarla bu tespitlerin yapıldığını dile getiren Kurum, şunları kaydetti:

"Şu ana kadar yapmış olduğumuz tespitler çerçevesinde, tüm ülke genelinde 12 bin 141 bina ve 66 bin 58 bağımsız bölümün yıkık veya ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Yine Gaziantep özelinde 4 bin 475 bina ve 12 bin 423 ev, konut, iş yeri, ağır hasarlı ve yıkık olarak tespit edilmiştir. Hasar tespitleri, tespitin bitmesine müteakip vatandaşlarımızın bilgilendirilebilmesi amacıyla adres ve kimlik numaralarını girerek, e-Devlet üzerinden evinin hasar tespitini görebilecek, bilgilendirme alabilecek. Aynı zamanda "hasartespit.csb.gov.tr" adresinden de kimlik numarasıyla birlikte adres sorgusu yaparak, binasının ağır hasarlı, yıkık, veya az hasarlı, hasarsız olduğunun tespitini yapacak.

Bu tespitler yapılmadan kesinlikle binalara girilmemesini önemle ifade etmek istiyorum. Burada ağır hasarlı, orta hasarlı ve yıkılmış binalara girilemez. Az hasarlı ve hasarsız binalara da vatandaşlarımızın hasar tespit çalışmaları bittikten sonra ilanıyla birlikte bu binaları kullanabileceğini de buradan ifade etmek istiyorum."

Kurum, bilgilendirmeleri daha seri yapabilmek amacıyla iletişim ofisleri kurduklarını da vurgulayarak, "Hem hasar tespit hem de vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını, taleplerini alacağımız iletişim ofislerimiz, şehir genelinde kurulmuştur. Hem Gaziantep merkezde hem Nurdağı'nda hem de İslahiye'de vatandaşlarımız hasar tespit ofislerine, iletişim ofislerine giderek, hasar tespitinin durumunu da öğrenebilir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.