SON DAKİKA
Hava Durumu

BAÇEP: Akbelen'in derdini kendi derdimiz olarak görüyoruz

Bursa Artvin Çevre Platformu'nun Akbelen Ormanı'nda yapılan ağaç kesimini protesto etmek için yaptığı açıklamada, "Derelerimize HES'ler, meralarımıza taş ocakları ve ormanlarımızı gençleştirme adı altında hunharca katledilişinin  acısını yüreğimizde hisseden biz Artvin halkı Akbelen'in derdini kendi derdimiz olarak görüyoruz" denildi.

Haber Giriş Tarihi: 01.08.2023 21:46
Haber Güncellenme Tarihi: 01.08.2023 21:46
https://www.bursaport.com
BAÇEP: Akbelen'in derdini kendi derdimiz olarak görüyoruz

Bursa Artvin Çevre Platformu (BAÇEP), Akbelen Ormanı'nda yapılan ağaç kesimine karşı süren direnişe destek olmak amacıyla basın açıklamasında bulundu. Basın açıklaması, Mesken Meydanı'nda 19.30'da düzenlendi. 

Bursa Su Kolektifi üyelerinden Ferhan Küçük, hafta sonu Akbelen'deki direnişe destek olmak için gittiklerini, iki kişinin gözaltına alındığını, Cemile Boncuk'un jandarmanın iteklemesiyle düşmesi sonucu kafa travması geçirdiğini söyledi. Küçük, Cemile Boncuk'un mesajını alandakilere okudu. Mesajda, "Bizler yaşamı oluşturan her şeyle, doğayla, suyla, sincapla eşit, evrensel değerlere göre yaşamak istiyoruz. Biz, büyük insanlığız ve ayaktayız. İnanıyorum ki biz kazanacağız" ifadeleri yer aldı. 

'İNSANLIK BU SAVAŞI KENDİ CANIYLA ÖDEYECEK'

Basın açıklamasını platformun temsilcisi Ahmet Orhan okudu. İnsanlığın doğa ile savaş halinde olduğunu söyleyen Orhan, "Bu savaşın kazananı doğa olacak ve insanlık bu savaşı kendi canıyla ödeyecek. Her şey daha fazla para üzerine kurulu olan bu düzen içinde sırf bir avuç muktedir, servetlerine servet katmak için, sağlıklı geleceğimizi tehlikeye atıp, ipotek altına alınıyor. Sadece ülkemiz değil, Dünya’nın birçok yerinde küresel ısınmanın izleri an ve an artarken, bir ağacın gölgesinin, su tutan köklerinin önemi artarken ülkemizde küresel ısınmanın etkilerini daha acı bir şekilde yaşıyoruz" diye konuştu.

Orhan, Akbelen'de yöre halkının, mahkeme kararlarının uygulamasını istediğini ancak halka karşı bir saldırı olduğunu söyledi. Orhan, "Sermayeyi temsil eden IC Enerji-Limak Enerji’nin Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerine kömür sağlamak amacıyla, yüzyılı aşkındır Akbelen’de yaşayan binlerce ağacımızın katledilmesini kabul etmiyoruz. Kendimizi doğanın bir parçası olarak kabul ediyoruz. Göçüp geldiğimiz Artvinin doğasına karşı Cengiz Limak Kolin ve benzerlerinin hatta ağa babalarının  saldırılarına karşı durmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

'KALBİMİZ AKBELEN'DE ATIYOR'

Artvin'de, Murgul'da, Cerattepe'de, Hod'da yıllarca ağaç kesiminin olduğunu belirten Orhan, "Bunca sıkıntı yetmiyormuş gibi derelerimize HES'ler, meralarımıza taş ocakları ve ormanlarımızı gençleştirme adı altında hunharca katledilişinin  acısını yüreğimizde hisseden biz Artvin halkı Akbelen'in derdini kendi derdimiz olarak görüyoruz" dedi.derelerimize HES'ler, meralarımıza taş ocakları ve ormanlarımızı gençleştirme adı altında hunharca katledilişinin  acısını yüreğimizde hisseden biz Artvin halkı Akbelen'in derdini kendi derdimiz olarak görüyoruz" dedi.

Bursa'daki çevre sorunlarına da değinen Orhan, "Uludağ'ın milli park statüsünden çıkarılıp sermayeye peşkeş çekilmesine karşı durmayı sürdürüyoruz. Bursa'nın  sularının şişelenerek sermayeye devrine karşı tavır gösteriyoruz. Nilüfer Çayı'nın üç beş tane şirketin karı için zehir akmasını, Marmara'yı yok etmesini kabul etmiyoruz" diye konuştu. Akbelen Ormanı'nda bekleyen çevre gönüllülerine selam gönderen Orhan, konuşmasını "Kalbimiz Akbelen'de atıyor. Ormanda kesimler aralıksız devam ederken, umudunu kaybetmeyen, inadına yaşam alanlarını ve doğayı savunan Akbelen halkının yanındayız! Yetkilileri, mahkeme kararını uygulamaya; halka edilen zulme 'dur' demeye çağırıyoruz" sözleriyle tamamladı. 

'İKTİDARIN ÜLKEYİ RANT OLARAK GÖRMESİNE KARŞI VERİLEN HAYAT MÜCADELESİDİR'

Açıklamanın ardından CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, bir konuşma yaptı. Sarıbal, "Akbelen'de verilen mücadele sadece orman mücadelesi değildir. İktidarın liberal, kapitalist anlayışına karşı ormanı savunmak, çocuklarımızın geleceğini savunmaktır. Temiz çevre hakkını savunmaktır. Akbelen'de verilen mücadele herkesin geleceğini koruma mücadelesidir. İktidar, ağaç, ot ne kadar yeşil varsa hepsini satıp üç kuruşa çevirmek istiyor. Bunu da kendi çete düzeniyle yapıyor. Yani iktidar bu ülkeyi tamamen rant, kâr, eşya olarak görüyor. Bu nedenle orada verilen mücadele hayat mücadelesidir" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.