SON DAKİKA
Hava Durumu

Aynı şirkete 342 milyon lira zamla yeniden ihale edildi

Danıştay'ın iptal kararıyla tekrarlanan Emek-Şehir Hastanesi metro hattı ihalesi, aynı şirkete 342,8 milyon lira zamla yeniden verildi. CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, "İhale yandaş şirketlere zam vermek için değil, rekabet oluşturup indirim almak için yapılır. AKP iktidarının ülkeyi ve bütçeyi nasıl kötü yönettiği, halkın parasını nasıl çarçur ettiği, yandaşa nasıl peşkeş çektiği bir kez daha tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmıştır" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2021 13:46
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2021 13:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Aynı şirkete 342 milyon lira zamla yeniden ihale edildi

Bursa Şehir Hastanesi'ne ulaşımın sağlanması amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Emek - Şehir Hastanesi Raylı Sistem Hattı'nın yapımı 2 Nisan'da yapılan temel atma töreniyle başlamıştı. 6.1 kilometrelik 4 istasyonlu hattın yapımı Bakanlar Kurulu kararı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na devredilmişti. Danıştay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın Bursa Emek - Şehir Hastanesi raylı sistem inşası için 2 şirkete davet usulü verilen 1 milyar 607 milyon liralık ihaleyi iptal etmişti. 

Emek-Şehir Hastanesi metro hattının tekrarlanan ihalesi aynı şirkete 342,8 milyon lira zamla, 1 milyar 950 milyon 628 bin 508 liraya yeniden verildi. 

İhaleye tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın bu hat için 600 milyon lira maliyet hesaplayıp kamuoyuna duyurduğunu hatırlattı. 1 milyar 607 milyon liraya ihale edilince maliyetin üçe katlanmasına itiraz ettiklerini dile getiren Karaca, bu sefer maliyetin üç kattan fazla olduğunu belirterek, "İhale yandaş şirketlere zam vermek için değil, rekabet oluşturup indirim almak için yapılır. AKP iktidarının ülkeyi ve bütçeyi nasıl kötü yönettiği, halkın parasını nasıl çarçur ettiği, yandaşa nasıl peşkeş çektiği bir kez daha tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmıştır" dedi.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca

KARACA: "DOLAR BAZINDA DA YÜZDE 14 ARTIŞ VAR"

İhale detaylarına zorlukla ulaşılabildiğini belirten CHP Bursa İl Başkanı Karaca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapımı üstlenilen ve daha sonra idari yargı kararıyla iptal edilen Bursaray Emek-Şehir Hastanesi hattı için 2020 ekim ayında yapılan ilk ihalenin 1 milyar 607 milyon 824 bin liraya sonuçlandığını, nisan ayı başında da projenin temelinin atıldığını hatırlattı.

Melih Gökçek'in başkanlığı döneminde en fazla ihalenin verildiği şirketlerden olan Söğüt İnşaat- Taşyapı İnşaat ortaklığına bugünkü kurla 233 milyon dolara ihalenin yapıldığını aktaran Karaca, şunları söyledi:

"Danıştay'ın Kamu İhale Kanunu 21-maddesi kapsamında yapılamayacağına hükmettiği ihale, açık ihale yerine Bakanlığın yine aynı yöntemde ısrar etmesi nedeniyle yine 21-b'ye dayanılarak yine pazarlık usulüyle yapılmıştır. Değişen hiçbir şey yok ama tekrarlanan bu ihalede ne oldu da dolar bazında yüzde 14 zam yapıldı? Ne oldu da maliyet bizim paramızla 342,8 milyon lira, bugünkü resmi kurla döviz bazında 29 milyon dolar arttı? Melih Gökçek'in başkanlığı döneminde en fazla ihale verdiği şirketlerden olan Söğüt İnşaat ile ortağı Taşyapı'nın kasalarına aktarılacak para tam 342,8 milyon lira artırıldı. Fahiş fiyatlı ihaleyi iptal eden Danıştay kararı bile AKP Hükümetinin kasıtlı tutumu nedeniyle yandaşların işine yarar hale dönüştürülmüştür."

"METRO HATTI ORTALAMA KİLOMETRE MALİYETİ 39 MİLYON DOLAR"

Karaca, delme tünelli İzmir Narlıdere-F Altay hattının ortalama kilometre maliyetinin 29.71 Milyon dolar; delme ve aç-kapa tünelli Kocaeli-Gebze-Darıca hattının kilometre maliyetinin 21.5 milyon dolar olduğunu hatırlattı. Buna karşın yapısı gereği daha ucuza mal olması gereken hemzemin aç-kapa tünelli Emek-Şehir Hastanesi Bursaray hattı ortalama kilometre maliyetinin ilk ihalede 34 milyon dolarlık fahiş bir rakam olduğunu vurgulayan Karaca, şimdi ise ortalama kilometre maliyetinin 39 milyon dolar olduğunu kaydetti.

Karaca, ilk ihalede 48 ay süre tanınan proje yapım süresinin, ikinci ihalede normalleştirilerek 24 aya indirildiğini de sözlerine ekledi.

"BU FAHİŞ İHALENİN YENİDEN İDARİ YARGIYA GÖTÜRÜLMESİ GEREK"

Emek-Şehir Hastanesi hattı ihalesinin iptal edilmesinin bile rekabet koşulları oluşturulmasını sağlayamadığını, adrese teslim ihaleyi engelleyemediğini kaydeden Karaca, "Bu ihalenin Kamu İhale Kurumu'nca onaylanması durumunda yeniden idari yargıya götürülerek iptalinin talep edilmesi gerekiyor. Hukuksuz bir işlemle kamu zararına yol açılmış bulunmaktadır. Anlaşılıyor ki, AKP iktidarının gözünü giderayak iyice para hırsı bürümüştür. Danıştay kararına inat çarçur edilen bu paraların hesabı, günü gelip de sorulmayacak mı zannediliyor?" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.