SON DAKİKA
Hava Durumu

"Atatürk Cumhuriyeti kurmasaydı bizler sadece birer kul olarak kalacaktık"

Eski Devlet Bakanı, Bursalı iş insanı Cavit Çağlar, Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği’nin (BUSİAD) "Yaza Merhaba" etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Atatürk Cumhuriyeti kurmasaydı bizler sadece birer kul olarak kalacaktık. Vatandaşlığın kıymetini gördük” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 14.06.2024 00:29
Haber Güncellenme Tarihi: 14.06.2024 00:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
"Atatürk Cumhuriyeti kurmasaydı bizler sadece birer kul olarak kalacaktık"

Kültürpark'taki BUSİAD Evi Bahçesinde "Yaza Merhaba Buluşmaları"ın ilk konuğu olan Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar, Hulusi Turgut tarafından kaleme alınan anı-biyografi kitabı “Cavit Çağlar-Fırtınalı Bir Yaşamöyküsü”nün hayata geçiş hikayesini anlattı. BUSİAD’ın 40 yıllık kıdemli üyesi olan Çağlar, kitabın önemli bir siyasi dönemi de anlattığını ifade ederken, “Bu dönemde Atatürk vardır. Atatürk Cumhuriyeti kurmasaydı bizler sadece birer kul olarak kalacaktık. Vatandaşlığın kıymetini gördük. Atatürk’ün kurduğu cumhuriyet olmasaydı ben de sizler de buraya gelemezdik” dedi.

5 yaşında ailesi ile birlikte Batı Trakya'dan kayıkla Meriç Nehri üzerinden Edirne’ye geldiklerini ve Akhisar'a yerleştiklerini anlatan Cavit Çağlar, çocukluk yaşlarını çalışarak geçirdiğini söyledi. "Sabah trenine simit, kurabiye satar oradan okula giderdim” diyen Çağlar, çocukluk yıllarının ardından, İstanbul’a gidişi ve dayısı Şükrü Şankaya ile ortak oluş hikayesini aktadı.

Çağlar, İsmet İnönü, Süleyman Demirel ve dönemin Genelkurmay Başkanı Cemal Tural ile yaşadığı anıyı da aktarırken, kendisini vefat eden ve Bursa Pınatbaşı Mezarlığı'na defnedilen kardeşine benzeten, Cemal Tural sayesinde erken tezkere aldığını paylaştı. Çağlar, “Hayatın cilvesine bakın. O dönem ilk kez gördüğüm Demirel ile daha sonra baba-oğul olduk” dedi.

Kendisinin en büyük başarısının eşine ait olduğunu da ifade eden Çağlar, “Eşim çocuklarıma hem anne hem baba oldu” ifadesini kullandı.

Rusya ile Türkiye arasındaki uçak düşürme krizi

Suriye'nin Hatay sınırına yakın bölgede Suriye rejimini yıkmaya çalışan dinci terör örgütlerine yönelik operasyon yapan Rus savaş uçaklarından birinin sınırı ihlal etmesi üzerine Türk Hava Kuvvetleri uçakları tarafından düşürülmesi ile iki ülkenin savaşın eşiğine geldiğini hatırlatan Çağlar, krizin çözümü için nasıl devreye girdiğini anlattı. Konunun eski Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’la bir sohbeti sırasında gündeme geldiğini ve “Çözeriz paşam” demesi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de İstanbul Tarabya Öteli'nde buluşarak konuyu ele aldıklarını aktardı. Çağlar, başta Azerbaycan olmak üzere bölge ülkelerindeki dostlukları sayesinde sorunun çözümüne katkı koyduğunu da dile getirdi. Çağlar Bursa halkını daima arkasında hissettiğini de ifade ederken, sözlerini “Bir şeye inanmışsam, mücadeleyi severim ve pes etmem” diyerek tamamladı.

BUSİAD Başkanı'nın konuşması

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Küçükkayalar ise, Cavit Çağları’ı kürsüye davet etmeden önce BUSİAD’ın geçen sonbahardan itibaren gerçekleştirdiği faaliyetlere ilişkin kısa bir sunum yaptı ve sonra "Yaza Merhaba" etkinliğinin konuğu Eski Devlet Bakanı ve BUSİAD’ın kıdemli üyelerinden Cavit Çağlar’la ilgili konuştu.

Küçükkayalar, şunları dile getirdi.

“İş adamı, siyasetçi, spor insanı olarak kentimize ve BUSİAD’ımıza önemli katkılar yapmış, Doğan Ersöz Ödülü’nü bir Bursalı olarak ilk alan kişi olan Sayın Cavit Çağlar’ı ağırlamak bizi kıvandırıyor.

Bursaspor'a kupa kazandıran, Bursa’nın ihracatla tanışmasında önemli bir yeri olan, Türkiye’nin yaşadığı sıkıntılı uluslararası bir sorunu, bir devlet adamı ve vatansever olarak devreye girerek çözüme kavuşturan Sayın Cavit Çağlar, bugün bizleri biraz geçmişe götürecek ve kendisinin çok yönlü kişiliği bizlere ışık olacak kuşkusuz.”

Küçükkayalar sözlerini Çağlar’ın soyadını çok beğendiği için aldığı, Atatürk ve yurt sevgisini şiirlerine yansıtan, 10. Yıl Marşı’nın da yazarı olan Behçet Kemal Çağlar’ın "Atatürk’ü Dinlerken" şiirinden bir bölümle bitirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.