SON DAKİKA
Hava Durumu

Aşık Yunus'un türbesi apartmanlar arasına sıkştı

Bursalı sufi şair Aşık Yunus'un türbesi, Bursa'da yüksek apartmanlar arasındaki küçük bir boşlukta fark edilmeyi bekliyor.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2016 12:12
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2016 12:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Aşık Yunus'un türbesi apartmanlar arasına sıkştı

Bursa'da, 14. yüzyılın sonları ile 15. yüzyılın başlarında yaşadığı tahmin edilen Aşık Yunus'un, merkez Yıldırım ilçesinin Karamazak Mahallesi'nde türbesi, ancak üç apartmanın arasındaki boşluğa doğru açılan dar bir koridordan geçerek ziyaret edilebiliyor.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Kemikli, yaptığı açıklamada, "Yunus"luğun bir makam olduğunu, Yunus olmanın hal ve mana diliyle tasavvufun ahlaki ilke ve değerlerini, hakkını vererek, idrak ederek, onu kendi ilmine dönüştürerek söylemek anlamına geldiğini söyledi.

Bursalı Aşık Yunus hakkında akademik çalışmalar yapıldığını belirten Kemikli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu konuda ciddi çalışmalar yapan, akademik anlamda ömrünü vakfeden kişi Mustafa Tatcı'dır. Onun doktora tezi, Yunus Divanı'nı ortaya koymanın yanında Yunus'un üslubuyla diğer Yunusları da bulma imkanı sağladı ve Aşık Yunus resmi ortaya çıktı. Mustafa Tatcı, 'Bursalı Aşık Yunus' diye bir kitap da yazdı ve ardından ben de bu konuda çalışmalar yaptım. Mustafa Özçelik de Bursalı Aşık Yunus'un şiirlerinden seçmeler yaparak bir kitap hazırladı. Böylece iki Yunus olduğu bilindi."

"Orayı bir şekilde düzenlemek lazım"

Kemikli, Bursalı Aşık Yunus'un, Yunus Emre gibi söz söyleyen bir derviş olduğunu ifade etti.

Aşık Yunus'un türbesinin Yeşil'den Emir Sultan'a giderken Şible Meydanı'nın hemen karşısındaki Karamazak Yokuşu'nda olduğunu söyleyen Kemikli, "Eskiden orada bir dergah varmış, şu anda yok. Yokuşu çıkarken dikkatlice bakmazsanız Bursalı Aşık Yunus'u göremezsiniz. Binaların aydınlanma bölümünde hapsolmuş durumda. Sözünü söyledi gitti ama sözü söyleyen bu sufi şair, bugün Bursa topraklarında fakat eski halinde değil. Apartmanları yapanlar, bir kapı bırakmış. Bu küçük kapıdan içeri girebiliyorsunuz. Orayı bir şekilde düzenlemek lazım. Orada yaşayanları mağdur ve rahatsız etmeden bir çözüm yolu bulunması gerekiyor" diye konuştu.

"Girişi dar, önü de otopark"

Karamazak Mahallesi Muhtarı Cevdet Bayram da 15. yüzyılda bölgeye defnedilen Aşık Yunus'un türbesinin zamanla yok olduğuna dikkati çekti.

Eskiden söz konusu yerde Aşık Yunus'un türbesinin de olmadığı bilgisini veren Bayram, "Buralar istimlak edilip binalar için temel kazısı yapılırken türbe ortaya çıkıyor ve korumaya alınıyor. Burada oturanların yardımıyla geçtiğimiz yıllarda tamir edildi. Türbe, üç apartmanın arasında, girişi dar, önü de otopark. Türbe, dışarıdan görünmüyor, herhangi bir yazı da yok. Ziyarete gelen olmuyor çünkü fazla bilinmiyor. Burada kapalı bir yerde binaların arasında kalmış. Mahallemizde oturan vatandaşlardan dahi bilmeyenler var" diye konuştu.    

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.