SON DAKİKA
Hava Durumu

Arslan'ın görev süresi doluyor; Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı belli oldu

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın 20 Nisan'da görev süresinin dolacak olması nedeniyle yapılan seçimde yeni başkan Kadir Özkaya oldu.

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2024 11:47
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2024 11:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Arslan'ın görev süresi doluyor; Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı belli oldu

AYM Başkan Vekili Kadir Özkaya ile üye Yusuf Şevki Hakyemez'in yarıştığı seçimde, Özkaya 15 üyeden 9'unun oyunu aldı. Hakyemez'e ise 6 oy çıktı. Kadir Özkaya, yeni AYM Başkanı oldu. Özkaya, 4 yıl görev yapacak.

Arslan 3 kez başkan seçilmişti

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan Yükseköğretim Genel Kurulunca gösterilen 3 aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından 17 Nisan 2012'de Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiş, 20 Şubat 2012'de görevine başlamıştı.

Zühtü Arslan, ilk kez 10 Şubat 2015'te AYM Başkanlığına seçilmişti. Görev süresinin dolmasının ardından 25 Ocak 2019'daki seçimde de oyların salt çoğunluğunu alan Arslan ikinci kez başkan seçilmiş, son olarak da 2 Şubat 2023'te AYM Genel Kurulu'nda yapılan seçimde 15 üyeden 8'inin oyunu alarak üçüncü kez AYM başkanı olmuştu.

Zühtü Arslan son konuşmasında ne mesajlar vermişti?

Anayasa Mahkemesi'nin tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği ihlal kararı iktidar ve MHP kanadında tepki çekmişti. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, bir ilke imza atarak AYM’nin söz konusu “hak ihlali” kararına imza atan üyeler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Yüksek mahkemede çıkan kriz uzun süre tartışılmış; MHP lideri Devlet Bahçeli, başta Zühtü Arslan olmak üzere Anayasa Mahkemesi’ni birçok kez sert sözlerle hedef almıştı. Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin kapatılması isteğini defalarca tekrarlamıştı.

Yeni AYM üyesi Yılmaz Akçil için Anayasa Mahkemesi Yüce Divan Salonu'nda düzenlenen yemin töreninde konuşan Zühtü Arslan, kendisini dinleyen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı’na doğrudan hitap ederek şu ifadeleri kullanmıştı:

“Mahkememiz ne yargısal aktivizme tevessül etmekte, ne de anayasal yetkilerini kullanmaktan imtina ederken kendini sınırlamaktadır. Sayın Cumhurbaşkanım, hiç kuşkusuz yargı kararları gibi AYM kararları da eleştirilebilir.”

Ayrıca kararlarımızı eleştirmek yerine kararlara imza atanları hedef alan, kişisel ve kurumsal itibarı hedef alan ithamların da hiçbir faydası olmamaktadır. Aksine AYM’ye yapılan ağır saldırılar, toplumun yargıya güvenini sarsarak en fazla demokratik hukuk devletine ve onu korumakla görevli olan başta yargı olmak üzere tüm kurumlarımıza zarar vermektedir.”

"Elbette Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını ve anayasa hükümlerine ilişkin kararlarını ve yorumlarını beğenmeyebilir, bunlara katılmayabiliriz. Ancak bir hukuk devletinde katılmasak da bu kararlara uyulması anayasal bir zorunluluktur.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.