SON DAKİKA
Hava Durumu

Altepe Büyükşehir Yasası'ndan memnun

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 13 ilde büyükşehir belediyesi kurulmasına dair kanun tasarısıyla ilgili, ''Yerel yönetimler alanında yaptığımız reformlar, başta Fransa olmak üzere İtalya ile Almanya'ya ve diğer dünya ülkelerine örnek oldu'' dedi.

Haber Giriş Tarihi: 13.11.2012 08:15
Haber Güncellenme Tarihi: 13.11.2012 08:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Altepe Büyükşehir Yasası'ndan memnun

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Altepe, ''13 İlde Büyükşehir Belediyesi Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu'' değerlendirdi. 

 

Kanunun yereldeki yetki karmaşasını ortadan kaldırdığını ve yerel yönetimleri bölgenin tek güçlü otoritesi olarak belirlediğini ifade eden Altepe, kanunla birlikte yerel yönetimlerin başta altyapı ve çevre olmak üzere tüm alanlarda baş sorumlu haline getirildiğini belirtti.

Kanunla birlikte artık her türlü sıkıntının büyükşehir belediyelerini ilgilendirdiğini, bölgesel kalkınma ve kentle ilgili makro ölçekli projelerle stratejik çalışma ve planların büyükşehir belediyeleri tarafından yapılacağını dile getiren Altepe, ''Kanunla birlikte tüm bölge, yatırımlardan payını almış olacak. Güçlü yerel yönetimlerle, şu ana kadar el atılamayan birçok sıkıntıya el atılmış olacak. Başta göç veren bölgeler olmak üzere altyapı sorunlarının çözülmesi, her alanda ekonominin ve istihdamın geliştirilmesi konularında tüm eksiklikler hızla tamamlanmış olacak'' dedi.

Altepe, Türkiye Cumhuriyeti'nin 2023 vizyonunu şekillendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerel yönetimlerden gelmiş olmasının da ülke açısından büyük şans olduğunu dile getirdi.

Başbakan Erdoğan sayesinde Türkiye'nin yerelleşmenin önemini kavrayan, bu konuda önemli adımlar atan bir ülke haline geldiğini bildiren Altepe, atılan adımların başta Avrupa olmak üzere dünya ülkelerine örnek olduğunu vurgulayarak, ''Yerel yönetimler alanında yaptığımız reformlar, başta Fransa olmak üzere İtalya ile Almanya'ya ve diğer dünya ülkelerine örnek oldu. Bu da ne kadar doğru bir yol izlendiğini gösteriyor'' diye konuştu.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.