SON DAKİKA
Hava Durumu

Alinur Aktaş'ın o sözlerine tepkiler sürüyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın bazı aydınları "devlet- bayrak düşmanı" olmakla suçlayan sözlerine tepkiler sürüyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2019 16:58
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2019 16:58
https://www.bursaport.com
Alinur Aktaş'ın o sözlerine tepkiler sürüyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl'de katıldığı seçim toplantısında CHP'nin Bursa Büyükşehir Belediye Adayı Mustafa Bozbey'i eleştirerek, "20 senedir Nilüfer'de belediye başkanlığı yapıyorsun. Arkadaş hangi caddeye, hangi kültür merkezine bir tane Allah dostunun, bir tane padişahın, bir tane Türk büyüğünün ismini verdin ya. Nerede devlete ve bayrağa savaş açmış, Türkan Saylan, Uğur Mumcu, Nazım Hikmet, Bahriye Üçok'un, nerede dinle diyanetle problemi olan adam varsa hepsinin ismini belirli merkezlere verdin..." sözlerini söylemişti. Türk aydınlarını hedef alan Alinur Aktaş'a tepkiler gelmeye devam ediyor. 

Eğitim-İş Bursa Şubesi, Eğitim-Sen Bursa Şubesi'nin yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal da Aktaş'a sert tepki gösterdi. 

Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, "Cumhuriyet aydınlarını hedef alan sorumsuz açıklamalar geri alınmalıdır" dedi. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Alinur Aktaş hakkında suç duyurusunda bulunurken, Büyükşehir Belediye Başkan adaylığının iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği ve Eğitim-İş Bursa Şubesi'nin ortak açıklaması şöyle:

"Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamına atama ile getirilen Alinur Aktaş'ın seçim çalışmasında yaptığı konuşma tüm ülkenin gündemine oturmuştur. Atanmış başkan Alinur Aktaş İnegöl'de yaptığı konuşmada Cumhuriyetin Vatansever Aydınları Nazım Hikmet, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu ve Türkan Saylan hakkında "devlete ve bayrağa savaş açmış kişiler" diye bahsederek, toplumun büyük bir kesimi tarafından saygı duyulan bu değerlerimizi, seçim kampanyasına malzeme yapmıştır.

Oysa ki hepimiz, hedef tahtasına koyulan bu Cumhuriyet Aydınlarımızın yaşamları boyunca yüreklerinde taşıdıkları ülke sevgisini çok iyi biliyoruz.

Dinle sorunlu diye ifade edilen Sayın Bahriye Üçok aydın bir ilahiyatçıdır. Tüm yaşamını İslamiyet'i siyasi ve ekonomik rant aracı haline getiren çıkar çevreleri ile mücadele ederek geçirmiştir. Halkına, ülkesine duyduğu sevgisinin bedelini canı ile ödemeyi bile göze almış, fakat yaşamının hiçbir döneminde 15 Temmuz teröristlerinin sofralarında maklubeye kaşık sallayanlar gibi, vatan hainleriyle işbirliği yapmamıştır.

Uğur Mumcu ülkeyi yönetenlerin bir dönem "sayın" diye hitap ettikleri bölücü terör örgütü liderinin, devletin içindeki derin yapılarla ilişkisini ortaya çıkarmak üzere araştırma yaparken katledilmiş, vatan sevgisinin bedelini canı ile ödemiştir gerçek bir vatanseverdir.

Türkan Saylan 75 yıllık yaşamını bu ülkenin çocuklarının eğitimine adamış bir vatanseverdir. Yoksul halkımızın kız çocukları tarikatlerin tezgahına düşmeden okuyabilsinler, ayakları üzerinde durabilsinler diye yaşamı boyunca mücadele etmiş, kanser hastalığıyla mücadele ederken hasta yatağında fetö terör örgütünün hedefi haline gelmiştir. Fetönün o gün eksik kalan hesaplaşmasını bugüne taşıyanların neye hizmet ettikleri açıkça görebiliyoruz.

Nazım Hikmet, işgal altındaki vatan topraklarının bağımsızlığı için toprağa düşen vatan kahramanlarımızı Kuvai Milliye Destanı şiiri ile en güzel duygularla anlatacak kadar vatan sevgisi ile doludur. Nazımın vatan sevgisi öylesine yoğundur ki hapisler ve sürgünlerle geçen yaşamının tek vasiyeti, bir çınarın gölgesinde Anadolu'da bir köy mezarlığına gömülmektir.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna atama ile getirilmiş olan Alinur Aktaş'ın yerel seçim kampanyasında hiç ilgisi yokken bu vatansever aydınlarımızı hedef almasının altında yatan tek nedenin gündemi değiştirmek olduğunu biliyoruz. Belediye Başkanı adaylarından beklentimiz toplumun sinir uçlarına dokunan, farklı kesimlerin değer verdiği kişiler üzerinden kamplaştırıcı konuşmalarla halkı karşı karşıya getirmeleri değildir. Öfke saçan sözleri değil, halka neler vaat edildiğini dinlemek istiyoruz.

Bu kutuplaştırıcı konuşmayı yapan Alinur Aktaş'dan dinlemek istediğimiz farklı konular var. İnegöl'de 6 milyon liraya malolduğu söylenen, kar yağınca çöken Perşembe Pazarını, PERPA'yı dinlemek istiyoruz. Yarısına kadar yapıldıktan sonra sökülüp yeniden yapılan Mesudiye Altgeçidi'ni dinlemek istiyoruz. Bir türlü bitirilmeyen İnegöl Belediye Binası'nı, İnegölspor Tesisleri'ni açıklamasını istiyoruz. Kendi çocuğunun da okuduğu ve 15 Temmuz'da el konulan Saffet Koleji'ne arsayı kimlerin verdiğini öğrenmek istiyoruz. İnegöl'de bir türlü bitmeyen projelerle, bütçesi çöken İnegöl Belediyesi'ni anlatmasını bekliyoruz.

Ancak tüm bunlar konuşulmasın diye gündemin sorumsuzca sözlerle değiştirilmesi çabasını kınıyor, Cumhuriyetin vatansever aydınlarına söylenen çirkin sözlerin geri alınmasını bekliyoruz. Yerel seçimlere 1 ay kadar süre kalmışken adayların, siyasi partilerin ve liderlerin daha duyarlı ve sorumlu kampanyalar yürütmesini bekliyor, tüm kesimleri sağduyulu davranmaya davet ediyoruz."

Eğitim- Sen Bursa Şubesi: Aktaş'ın sözleri kabul edilemez

Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı Derya Şimşek Aksakal'ın yaptığı açıklamada ise, "Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yaptığı açıklamalarla ülkemizin yetiştirdiği ve eserleri ile insanlığa hizmet etmiş gazeteci, şair, doktor ve bilim insanlarımıza hakaret etmiştir. Bu açıklamasından dolayı Alinur Aktaş 'ı kınıyoruz." ifadelerine yer verildi. 

Açıklamada, "Hepsi bizim için demokratik, lâik Türkiye'yi geliştiren insanlardır. Bu insanların fikirlerine tahammül edemeyen bir zihniyetin Bursa'yı yönetmeye aday olması bile büyük bir talihsizliktir. Bu toprakların yetiştirdiği insanlığa yön veren ve yıllardır eserleri ile yaşayan Mevlana, Mehmet Akif, Âşık Veysel, Namık Kemal vb. gibi hepsi bizim değerimizdir. Biz onların açtığı yoldan giderek bilimin ışığında aydınlık bir ülke için  mücadelemizi sürdüreceğiz." denildi. 

Orhan Sarıbal: Alinur Aktaş haddini aştı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın, Türkan Saylan, Uğur Mumcu, Nazım Hikmet, Bahriye Üçok'u 'devlet ve barağa savaş açmış kişiler' olarak adlandırmasına sert tepki gösterdi.

AKP'nin Alinur Aktaş'ı kayyım olarak Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak atadığı bu dönem yeniden aday yaptığını anımsatan Sarıbal, "Alinur Aktaş, katıldığı bir seçim çalışması toplantısında, bu ülkenin aydın insanlarına dil uzatma hadsizliğinde bulundu. Tek meziyeti FETÖ ve onun çalışmalarına övgüler dizmek olan AKP'li aday, CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'i eleştireceğim derken haddini aştı" dedi.

Sarıbal şunları kaydetti:

"AKP'li aday Nilüfer Belediye Başkanımız da olan CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayını eleştirmeye çalışırken, 'Nerede devlete ve bayrağa savaş açmış, Türkan Saylan, Uğur Mumcu, Nazım Hikmet, Bahriye Üçok'un, nerede dinle diyanetle problemi olan adam varsa hepsinin ismini belirli merkezlere verdin' dedi.

Öncelikle, zulme karşı yüzlerce eser yazmış Nazım Hikmet, yüzlerce genç kızımıza umut olmuş Türkan Saylan, Atatürk Devrimlerinin yılmaz savunucusu Bahriye Üçok ve karanlığı aydınlatmak için onlarca kitaba, yüzlerce makaleye imza atmış Uğur Mumcu, bu ülkenin aydınlanması için bedel ödemiş aydınlarımızdır. Sayısız eserleriyle, yetiştirdikleri genç nesille bu ülke var oldukça yaşamaya devam edecekler. Yaşamaları için isimlerinin caddelere, sokaklara, parklara verilmesine ihtiyaçları yok. CHP'liler, bu ülkenin aydınlık sevdalıları, demokratları, sol ve sosyalistleri, Atatürkçüleri, yurtseverleri var oldukça onlar da var olacaklar.

Kayyım olarak atanan, FETÖ'yü öve öve bitiremeyen Alinur Aktaş tarihin çöp sepetine gidecek. Ama ülkemizin aydınları ve devrim şehitleri her zaman altın harflerle anılmaya devam edecek.

AKP'li adaya şunu hatırlatmak isterim, bu ülkeye savaş açanlar Nazımlar, Mumcular, Üçoklar, Saylanlar değil, senin öve öve bitiremediğin FETÖ'dür. Haddini bil."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.