SON DAKİKA
Hava Durumu

Alevilere hakaret eden öğretmeninin yargılanmasına başlandı

Bursa'nın Osmangazi İlçesi'ndeki Hürriyet Anadolu Lisesi'nde ders sırasında Alevilere hakaret eden Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni M.C.'nin yargılanmasına başlandı. Mahkeme, Bursa Barosu'nun davaya katılma talebini bir sonraki celse değerlendirmek üzere duruşmayı 26 Ekim 2023 tarihine erteledi.

Haber Giriş Tarihi: 08.06.2023 21:44
Haber Güncellenme Tarihi: 08.06.2023 21:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Alevilere hakaret eden öğretmeninin yargılanmasına başlandı

Bursa'nın Osmangazi İlçesi'ndeki Hürriyet Anadolu Lisesi'nde ders sırasında öğrencilere “Alevilerin gittikleri yol yol değil, çocuğu alevi ailelerde çocuğun babasının kimden olduğu belli değildir, bir kız ile erkek çocuğunun yan yana bulunması zinadır” gibi sözler sarf eden Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni M.C.'nin yargılanmasına Bursa 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

“Halkın bir kesimini sosyal sınıf din mezhep cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçlamasıyla Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Kemal Özgür Yetkin'in ihbarı üzerine hakkında iddianame düzenlenen öğretmen M.C. duruşmaya katılmadı. Duruşmada hazır bulunan müştekiler Serkan Gizir ve Yazgülü Gizir'i Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Kemal Özgür Yetkin temsil etti. 

Duruşmada, şüpheli öğretmenin, mezhepsel ayrım gözeterek üzerine atılı suçu işlediğinin anlaşıldığı belirtilerek, 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talebini içeren iddianame kabul edildi.

Müştekilerden Serkan Gizir, duruşmada verdiği ifadede, "Kızım Hürriyet Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisidir. Kızım bir süredir Din Kültürü öğretmeni M.C.'in farklı söylemleri olduğunu bize söylüyordu. 'Bir kız ve bir erkek çocuğu ders dışında konuşursa zina yapmış sayılır. Alevilerin gittiği yolun yanlış olduğunu düşünüyorum' şeklindeki sözlerini bize söyledi. Yaklaşık 1 hafta sonra ise kızım eve ağlamaklı geldi. Bu sefer de öğretmenin 'Alevilerin sapkın düşünceli kişiler olduğu'nu iddia eden sözler söylediğini bize iletti. Biz de bunun üzerine müdür ile iletişime geçtik. Yine sanık, sınıf ortamında aynı konuyu anlatırken 'kimin çocuğunun kimden olduğu belli değil' şeklinde söz söylemiştir. Ancak ben bunları, kızımın anlatımlarından biliyorum" dedi.

Av. Kemal Özgün Yetkin, sanığın atılı suçu tüm unsurları ile işlediğini, ayrıca savunmasının Karacabey'de alınmasının doğrudanlık ilkesine aykırı olduğunu söyledi ve sanığın savunmasının asıl mahkemesinde alınmasını talep etti.

Bursa Barosu Vekilli Av. Aslı Evke Yetkin de, Avukatlık Kanunu gereği müştekilerin başvurusu üzerine ihbarda bulunduklarını söyledi ve “Söz konusu suç nefret suçu kapsamındadır. Kişinin eğitici olması, suçun sınıf ortamında işlenmiş olması, toplumda infial uyandırmış olması dikkate alınarak suçtan zarar gören kavramının da Yargıtay kararlarında belirtildiği üzere geniş bir şekilde yorumlanarak Bursa Barosu'nun da suçtan zarar gördüğü ortadadır. Sanıktan şikayetçiyiz, davaya katılmak istiyoruz” dedi.

Av. Eser Cem Kara da Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu adına davaya katılma talebinde bulunduklarını, sanığın yapmış olduğu eylem ile halkın bir kesimini din mezhep olarak ayırarak, ayrımcılık ve nefret suçu işlediğini belirtti ve sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Tanık öğrencilerin de ifadesini alan mahkeme, katılma taleplerini bir sonraki celse değerlendirmek üzere duruşmayı 26 Ekim 2023 tarihine erteledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.