SON DAKİKA
Hava Durumu

Akademisyenlere 'Osman Kavala' operasyonu

Bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Osman Kavala'nın yönetim kurulu başkanı olduğu Anadolu Kültür'e yönelik 4 ilde operasyon yapıldı. Operasyonda, Anadolu Kültür A.Ş yöneticisi, danışmanı ve ilgilisi olan, akademisyenlerin de aralarında bulunduğu, 13 isim gözaltına alındı.

Haber Giriş Tarihi: 16.11.2018 21:21
https://www.bursaport.com
Akademisyenlere 'Osman Kavala' operasyonu

Bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Osman Kavala'nın yönetim kurulu başkanı olduğu Anadolu Kültür'e yönelik İstanbul, Adana, Antalya ve Muğla'da operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda, Anadolu Kültür A.Ş yöneticisi, danışmanı ve ilgilisi olan, akademisyenlerin de aralarında bulunduğu, 13 isim gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, gözaltına alınan isimlerin 'Osman Kavala ile hiyerarşik bir düzen içinde hareket ettiğini' öne sürdü.

Gezi eylemlerini organize etmekle suçlanarak gözaltına alınan Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Turgut Tarhanlı, Asena Günal, Bora Sarı ve Meltem Çelikkan serbest bırakıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Barış İçin Akademisyenler'in 'Bu suça ortak olmayacağız' metni imzacısı Prof. Betül Tanbay, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Turgut Tarhanlı, Anadolu Kültür'ün Yönetim Kurulu Başkanvekili Yiğit Ekmekçi, Yönetim Kurulu üyesi Ali Hakan Altınay, Anadolu Kültür Genel Koordinatörü Asena Günal, Anadolu Kültür Deneği'nden Bora Sarı ve Hafıza Merkezi Eş Direktörü Meltem Aslan ile yapımcı Çiğdem Mater bu sabah 06.00'da evlerine düzenlenen polis baskınlarıyla gözaltına alındı.

Artı Gerçek'te yer alan habere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 3 kişinin ifade işlemleri tamamlandı. Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, Asena Günal ile Bora Sarı, ifadeleri alındıktan sonra yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

Tarhanlı, Günal ve Sarı'nın ardından, Meltem Çelikkan da serbest bırakıldı. Gözaltına alınan diğer kişilerin ifade işlemleri ise devam ediyor. Haklarında gözaltı kararı bulunan 7 kişi içinse yakalama kararı bulunuyor.

Soruşturma kapsamında 20 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu belirtilirken, 1 yıldan uzun süredir tutuklu bulunan ve iddianamesi hala hazırlanmayan Osman Kavala'nın yöneticisi olduğu Anadolu Kültür'den Meltem Aslan, Yiğit Ekmekçi, Çiğdem Mater, Asena Günal, Bora Sarı, Ayşegül Güzel, Filiz Telek, İstanbul Bilgi Üniversitesi STK Eğitim ve Araştırma Birimi Çalışanı Yiğit Akakoğlu ve Sivil Toplum Geliştirme Derneği İletişim Koordinatörü Hande Özsavaş da ifadeleri alınmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Çiğdem Mater'in film çekimi için gittiği Kaş'ta kaldığı otelden alındığı, Kaş'ta karakolda tutulduğu, akşam saatlerinde İstanbul'a getirileceği öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından basına yapılan açıklamada gözaltına alınanların Anadolu Kültür'ün sahibi olan Osman Kavala ile hiyerarşik bir düzen içerisinde olduğu iddia edilerek yurt dışından profesyonel eylemci getirdikleri öne sürüldü. Emniyet Müdürlüğü, Gezi eylemlerinde polis şiddetini protesto eden 'Duran Adam', 'Piyano Çalan Adam' ve 'Kırmızılı Kadını' da hedef gösterdi. 

Açıklamanın tamamı şöyle: 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan bir soruşurma kapsamında; 

Açık Toplum Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Kültür A.Ş. isimli şirketin sahibi Mehmekt Osman Kavala şahsın 27.5.2013 tarihinde başlayan Gezi Parkı Olaylarını Türkiye geneleni yaymak ve yurt genelinde kaos ve kargaşa ortamı meydana getirmek ve bu şekilde, "Cebir ve Şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamaen engellemeyi" amaçladığı, Açık Toplum Vakfı ve Anadolu Kültür AŞ. isimli vakıf ve şirketi kullanarak olayları finanse ve organize ettiği tespit edilmiştir. 

Mehmet Osman Kavala ile hiyerarşik bir düzen içerisinde şüpheliliren;

-Gezi Parkı Olaylarını derinleştirmek ve yaygınlaştırak için Anadolu Kültür A.Ş.'ye ait DEPO isimli yerde toplantılar düzenledikleri, 

-Sivil itaatzsizlik ve şiddetsiz eylem başlıkları altında Gezi Parkı olaylarının devamlılığını sağlamak için yurt dışından aktivizm eğiticileri, kolaylaştırıcılar ve profesyonel eylemciler getirttikleri, (Duran adam, piyano çalan adam, kırmızılı kadın vs...)

-Yeni medya oluşturma faaliyetleri içerisine girerek Gezi Parkı sürecinin devamı ve yaşanması muhtemel Gezi benzeri olayların kendi medyaları üzerinden gündem oluşturulmasının amaçladıkları,

-Mehmet Osman Kavala'nın Avrupa'da birçok kurum ve şahısla görüşme yeperek Gezi Parkı olaylarında gündeme geen biber gazının Türkiye'ye ithalinin durdurualarak yasaklanması için çalışmalar yaptıkları tespit edilmiştir. 

Mehmet Osman Kavala ile hiyerarşik bir düzen içinde hareket eder 20 şaahsa yönelik 16.11.2018 günü saat 06:00 itibari ile istanbul ve Adana, Antalya ve Muğla olmak üzere 4 ilde eş zamanlı olarak operasyon yapılmış, yapılan operasyon sonucunda;

Ali Hakan Altınay, Asena Günal, Meltem Aslan Çelikkan, Turfut Tarhanlı, Yiğit Ali Ekmekçi, Bora Sarı, Ayşegül Güzel, Çiğdem Mater Utku, Betül Tanbay Tüten, Hande Özhabeş, Filiz Selek, Yiğit Aksakoğlu, Yusuf Cıvır

TANBAY, GEZİ EYLEMLERİNDE ERDOĞAN'LA GÖRÜŞEN HEYETTEYDİ

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Betül Tanbay aynı zamanda Avrupa Matematik Topluluğu'nun başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.

Tanbay, Gezi Parkı eylemleri sırasında dönemin başbakan Erdoğan'la görüşen heyetin içindeydi. Tanbay, Osman Kavala'nın başkanı olduğu Anadolu Kültür Derneği'nin de üyesi.

'MUHALİF GAZETECİYLE EVLİ OLMAK'

Emniyet, gözaltına aldığı Meltem Aslan Çelikkan'ı "Muhalif gazeteci Murat Çelikkan ile evli" diye nitelendirdi.

İHD: GÖZALTINA ALINANLAR SERBEST BIRAKILSIN

İnsan Hakları Derneği (İHD), gözaltılara ilişkin yaptığı açıklamada "Uzun zamandan beri hukukun üstünlüğü mücadelesi yürüten ve çok sayıda hukuk insanı yetiştiren insan hakları savunucusu Prof. Dr. Turgut Tarhanlı ile diğer gözaltına alınan kişilerin hak savunuculuğu özelliği göz önüne alınarak kendilerine yapılan bu muameleyi kınadığımızı belirtmek isteriz" dedi.

İHD, "CMK 145. maddeye göre Cumhuriyet Savcılarının çağrı usulü ile davet gönderip ifade alma yöntemini uygulamak yerine toplumda saygınlığı olan bu kişileri kriminilize etmek amacı ile tehlikeli suçlularmış gibi evleri basılarak gözaltına aldırmasının kanuna aykırı olduğunu ve bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini bir kez daha ifade etmek isteriz. Turgut Tarhanlı ve birlikte gözaltına alınan kişilere yapılan bu muamele Türkiye'de kanunların keyfi olarak uygulandığını ve siyasi iktidarın yargı yolu ile baskı uygulayarak, istediği herkese istediği gibi davranabileceğini göstermektedir" vurgusu yaparak "Siyasi iktidarı bu tarz baskı yöntemlerinden vazgeçmeye davet ediyor, gözaltına alınanların bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz" çağrısında bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.