SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Ahmet Türk'ten Sırrı Süreyya'ya yanıt

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanı Ahmet Türk, barış ve çözüm sürecinin devam ettiğini, Gezi Parkı eylemlerinin barış sürecini etkileyeceği yönündeki görüşlere katılmadığını söyledi.
Haber Giriş Tarihi: 21.06.2013 17:02
https://www.bursaport.com
kapak resmi

T24'e konuşan Ahmet Türk, Akil İnsanlar Heyeti üyesi Prof. Baskın Oran'ın dile getirdiği "Hükümetin ya da Başbakan'ın barış sürecini 'buruşturup attığı'" görüşünü de, bazı yazar ve siyasetçilerin öne sürdüğü "bu hükümetle barış olmaz' sözlerini şu aşamada gerçekçi bulmadığını söyledi.

Türk, "Henüz öyle bir noktada değiliz. Haziran sonuna kadar PKK gerillalarının sınır dışına çıkması tamamlanacak. 2. aşamaya geçildi. 4-5 aydır cenaze gelmiyor. Bu aşamada sorunun çözümü için demokratik adımların bir an önce atılması gerekiyor. Ancak, hükümet henüz bu adımları atmıyor. Bu, bizde kaygı uyandırıyor" dedi.

 'GEZİ'DE DEMOKRASİ TALEBİ DE VAR'

Hükümetin ve Başbakan'ın barış sürecinin devamı için hızlı adımlar atmasını ve demokrasiyi güçlendirmesi gerektiğini vurgulayan Türk, "Gezi Parkı eylemlerinde demokrasi talebi var. Bu talep bizim de istediğimiz taleplerdir. Eylemlerde, yaşam biçimlerine karışılmasını istemeyen yeni kuşak bir nesli gördük. DTK olarak biz bu demokrasi taleplerini destekliyoruz" diye konuştu.

 'HÜKÜMETE YÖNELİK BİLİNÇLİ BİR SENARYO DEVREDE OLABİLİR'

Gezi Parkı eylemlerinde, demokrasi taleplerinin yanında bilinçli bir senaryo da devreye girmiş olabilir. Eylemlerde, demokrasi talebinde bulunanlarla birlikte hükümeti yıpratmak ya da çözüm sürecine karşı olan farklı grupların da yer aldığını söyleyebiliriz.

'SIRRI SÜREYYA ÖNDER'İN DTK ELEŞTİRİSİNİ DOĞRU BULMUYORUM'

Sırrı Süreyya Önder'in, Nuçe TV'de "Türkiye yanıyor, dünyanın en büyük isyanlarından biri... DTK tek cümleyle destek açıklaması yapmadı" sözlerini de eleştiren DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, Önder'in açıklamalarını doğru bulmadığını söyleyerek şöyle konuştu:

"Sırrı Süreyya Önder'in dün yaptığı konuşmayı duydum. DTK Eş Başkanımız sayın Aysel Tuğluk ve ben kişisel açıklamalarda bulunduk. Aynı zamanda DTK olarak da Gezi Parkı'ndaki demokratik talepleri desteklediğimizi üç defa yazılı açıklama yaparak kamuoyuna açıkladık.

Gezi Parkı eylemlerindeki halkın tepkisinin, hükümete, 'günlük yaşamımıza karışmayın ve her şeyi biz biliriz' tavrına yönelik olduğunu söyledik. Ancak, defalarca açıklama yapmamıza rağmen Sırrı Süreyya Önder'in Nuçe TV'de yaptığı açıklamayı doğru bulmuyorum." 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar