SON DAKİKA
Hava Durumu

Abdullah Cömert davasında karar: 13 yıl 4 ay hapis

Abdullah Cömert'i gaz fişeğiyle vurarak ölümüne sebep olan polis Ahmet Kuş'a "kastın aşılması suretiyle öldürmek" suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Kuş tutuklanmadı, yurtdışına çıkış yasağı kondu.

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2016 15:20
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2016 15:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Abdullah Cömert davasında karar: 13 yıl 4 ay hapis

Hatay'daki Gezi Direnişi eylemleri sırasında öldürülen Abdullah Cömert'le ilgili Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava bugün sonuçlandı.

Sanık polis Ahmet Kuş'a "kastın aşılması suretiyle öldürmek" suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Polis Kuş tutuklanmadı, hakkında adli kontrol kararı verildi. Adli kontrol sadece yurtdışına çıkış yasağını kapsıyor.

Ayça Söylemez'in bianet'teki haberine göre, dosya değerlendirilmek üzere Yargıtay 8. Ceza Dairesine gönderilecek.

Cömert ailesinin avukatları Hatice Can ve Eren Can bianet'e yaptıkları açıklamada, "polis Kuş'un kasten öldürmeden ceza alması için dosyayı temyize taşıyacaklarını ancak cezasızlıkla mücadele açısından önemli ve emsal bir karar olduğunu" belirttiler.

Savcı direndi

Duruşma savcısı, iddianamedeki suçlama olan "olası kastla öldürmek" suçunda direndi ve sanığa 25 yıla varan hapis cezası verilmesini istedi.

Savcı Murat Üzüm'ün hazırladığı iddianamede Kuş, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 81/1 ve 21/2. maddeleri uyarınca "olası kasıtla insan öldürmekle" suçlanmış ve hakkında 20-25 yıl kadar hapis cezası istenmişti.

Bir hakim karara itiraz etti

Ancak mahkeme üyelerinden ikisi, polis Kuş'un "kastın aşılması suretiyle öldürmek" suçlamasından cezalandırılmasına karar verdi.

İlk olarak 16 yıl hapis cezası verilen Kuş'un cezası, "iyi hal" gerekçesiyle 13 yıl 4 aya indirildi.

Mahkemenin bir üyesi ise karara şerh düştü ve polis Kuş'un, savcının da talebine uygun olarak "olası kast" ile suçlanıp 25 yıla varan hapisle cezalandırılmasını istedi. Karara şerh düşen mahkeme üyesi ayrıca, Kuş'un tutuklanması gerektiğini belirtti.

'Devlet şiddeti cezalandırıldı'

Avukat Eren Can, kendi görüşlerini sunarken polis Kuş'un "kasten öldürmekten" suçlu bulunmasını talep ettiklerini hatırlattı ve şunları söyledi:

"Beklediğimiz, istediğimiz bir karar değildi, sanığın kasten öldürme suçundan ceza almasını istemiştik. Savcı da olası kastla insan öldürmekten 25 yıla varan hapis cezasında direndi. Ancak mahkemenin iki üyesi bu kararı verdi. Bir üye hakim karara şerh düştü."

"Ancak bu kararı temyize taşıyacak olmakla birlikte önemli de buluyoruz. Devlet şiddetinin, kamu görevlilerinin işlediği suçların cezalandırılması anlamında önemli ve emsal bir karar. Cezasızlıkla mücadele açısından da..."

'Cezasızlıkla mücadele edeceğiz'

Eren Can, "Bir polisin sanık olması ve cezalandırılması önemli. Kararda bilirkişi raporlarının da önemli olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Avukat Hatice Can da davada tek sanık olduğunu, emri verenlerin ve diğer sorumluların da yargılanması için, cezasızlıkla mücadele açısından hukuk mücadelesine devam edeceklerini söyledi.

Ne olmuştu?

Hatay'da Gezi direnişi sırasında 3 Haziran 2013'te gaz bombasıyla vurularak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Cömert'in ölümüyle ilgili soruşturma 14 Nisan 2014'te tamamlandı.

Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianameye göre, polis Ahmet Kuş hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 81/1. Ve 21/1. maddeleri uyarınca "olası kastla insan öldürmekten" dava açıldı.

Davanın ilk duruşması 4 Temmuz'da Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Ancak Kuş'un avukatı ilk duruşma öncesi yaptığı başvuruyla, davanın başka ile nakledilmesi talebinde bulundu.

Cömert'in avukatı Hatice Can, bu kararla adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini açıkladı. Ancak avukat Can'ın itirazı dikkate alınmadı ve Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin kararıyla dava Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne nakledildi.

Mahkeme Balıkesir'de yapılırken, tanıklar ve aile Hatay'dan, sanık polis Ahmet Kuş da Mersin'den davaya katıldı. Sanık polis Kuş'un tutuklanması talepleri her duruşmada reddedildi. Bugünkü kararla da tutuklanmayan Kuş hakkında adli kontrol hükümleri uygulanmasına karar verildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.