SON DAKİKA
Hava Durumu

74 valinin görev yeri değiştirildi; Bursa'ya Mardin Valisi Mahmut Demirtaş atandı

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla 57 kente yeni vali görevlendirildi. 16 vali mülkiye başmüfettişi olarak atanırken, toplam 73 valinin görev yeri değiştirildi. Bursa Valisi Yakup Canbolat Aydın Valiliğine atanırken, yerine Mardin Valisi Mahmut Demirtaş getirildi.

Haber Giriş Tarihi: 10.08.2023 01:15
Haber Güncellenme Tarihi: 10.08.2023 08:04
https://www.bursaport.com
74 valinin görev yeri değiştirildi; Bursa'ya Mardin Valisi Mahmut Demirtaş atandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla gece yarısından sonra Resmi Gazete'de yayımlanan 73 kişilik kararnameyle 57 ile vali ataması yapıldı, 16 vali ise merkeze çekildi.

İçişleri Bakanlığı görevini yaklaşık yedi yıl sürdüren Süleyman Soylu’nun yerini Ali Yerlikaya’ya bırakmasının ardından emniyet ve bakanlık bürokrasisinde yaşanan değişim, valiler kararnamesi ile de devam etti. Yeni bakan Yerlikaya ve ekibinin uzun süredir üzerinde çalıştığı valiler kararnamesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlandı. Kararnameyle 57 ilin valisi değişti. Kulislerde bir bölümü eski bakan Soylu’ya yakın olduğu konuşulan 16 vali merkeze çekildi. Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra en çok eleştirilen kurumların başında gelen AFAD’ın başkanı Yunus Sezer bu görevden alınarak Edirne Valiliğine getirildi. 5 Temmuz’da TBMM Genel Sekreterliği görevini devreden Mehmet Ali Kumbuzoğlu da Aksaray Valiliği’ne atandı. Merkeze çekilen ve görev yeri değiştirilen isimler de dikkati çekti.

Soylu’ya yakın isimler merkeze

Ankara kulislerinde, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla yakın olduğu konuşulan isimlerden Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Şırnak Valisi Osman Bilgin, Ordu Valisi Tuncay Sonel, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım merkeze çekilen valiler arasında yer aldı.

Açıklamaları gündem olan vali merkeze

Muş’ta bir Kur'an kursu açılışında yaptığı konuşmada, "Bakın bu çocuklar Kuran-ı Kerim öğreniyorlar. Ne zaman öğreniyorlar, 4-6 yaş arasında. 12 yaşa kadar Kelime-i Şehadeti öğretmek yasaktı. Nereden nereye geldik. Bu kazanımlar kolay elde edilmedi" diyen İlker Gündüzöz de Muş Valiliğinden merkeze çekildi.

Şanlıurfaspor’un şampiyon olduğu maçtan sonra yapılan törende kupayı eski kulüp başkanı, İYİ Partili Emin Yetim’in elinden almasıyla gündem olan Salih Ayhan da Şanlıurfa Valiliği’nden merkeze çekildi.

“Şu an algı çok iyi” diyen vali de merkezde

2020’de Elazığ Valisi olduğu dönemde, Elazığ’daki depremden bir süre sonra dönemin İçişleri Bakanı Soylu ile basın toplantısına katılan, açık kalan mikrofon nedeniyle, Soylu’ya söylediği, “Şu an algı çok iyi” sözleri kamuoyuna yansıyan Çetin Oktay Kaldırım, 2020’de Sakarya Valiliğine getirilmişti. Kararname ile Kaldırım da merkeze çekildi.

Rahmi Doğan’ın AKP’den milletvekili adayı olmak için istifa etmesinin ardından Hatay’a koordinatör vali olarak atanan Burdur Valisi Ali Arslantaş da merkeze çekilen isimler arasında yer aldı.

Depremden sonra geçici olarak Hatay’a 'koordinatör vali' olarak atanan, o dönemde kanser tedavisi görmesine rağmen görevini sürdürdüğü öğrenilen Ali Fuat Atik de 2020 yılında getirildiği Denizli Valiliğinden alınarak merkeze çekildi.

AKP’lilerle ilçeleri ziyaret eden vali de merkeze

AKP’li yöneticilerle bazı ilçe ve köylere yaptığı ziyaretler eleştiri konusu olan Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz da merkeze çekilen isimler arasında yer aldı. Tutulmaz, Afyonkarahisar Valisi olduğu dönemde, Soylu’nun yapacağı basın toplantısına bazı basın kuruluşlarının davet edilmemesi nedeniyle eleştirilmişti. Tutulmaz’ın, Türkiye Taşkömürü İşletmeleri’nin zarar ettiğine yönelik açıklamaları da eleştirilmişti.

Depremdeki kayıplar ile ilgili sözleri tartışılmıştı

Depremden sonra Gaziantep’te bir süre koordinatör vali olarak görev yapan ve “Açıklanan rakamlardan üç, dört, belki beş kat daha kötü. Bazı illeri yıkıp belki yeniden yapacağız” sözleri gündem olan Şırnak Valisi Osman Bilgin de merkeze çekildi.

Erzurum’da emniyet müdüründen sonra vali de değişti

Seçim döneminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ve CHP’lilerin taşlı saldırıya uğradığı, saatlerce olaylara etkin müdahale edilmemesi nedeniyle tartışma konusu olan Erzurum’da emniyet müdürünün ardından vali de değişti. Erzurum Valisi Veli Oktay Memiş’in yerine Mustafa Çiftçi atandı.

Muğla Valisi Oktay Tavlı da Samsun Valisi olarak atandı. Muğla’da da emniyet müdüründen sonra vali de değişmiş oldu.

İzmir valisi değişti

Kararnamede Ankara ve İstanbul valilerinin yer almaması dikkati çekti. Ankara Valisi Vasip Şahin’in terfi ettirilerek farklı bir göreve alınabileceği konuşuluyordu. Ancak Şahin görevde kaldı.

Üç büyük kentten sadece İzmir’de değişiklik oldu. İzmir Valiliği’ne Adana Valisi Süleyman Elban atandı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de Elban’ın yerine Adana’ya atandı. İki vali yer değiştirmiş oldu.

Depremin vurduğu kentlerin valileri değişti

Depremin etkilediği kentlerin valilerinin bir bölümü kısa süre önce değişmişti. Kararnameyle Malatya, Gaziantep valileri de değişti. Böylece deprem sırasında ve sonrasında kayıp yaşayan kentlerde görev yapan valilerin tamamı değişmiş oldu.

Resmi Gazete'de yayımlanan valiler kararnamesindeki atamalar şöyle:

Adana Valisi Süleyman Elban İzmir Valiliğine, Malatya Valisi Hulusi Şahin Antalya Valiliğine, Mardin Valisi Mahmut Demirtaş Bursa Valiliğine, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım Trabzon Valiliğine atandı. Yavuz Selim Köşger Adana Valisi oldu. Muğla Valisi Orhan Tavlı Samsun Valiliğine, Samsun Valisi Zülkif Dağlı Çorum Valiliğine, Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu Erzincan Valiliğine, Antalya Valisi Ersin Yazıcı Malatya Valiliğine, Hulusi Şahin Antalya Valiliğine, Cevdet Atay Şırnak Valiliğine, Yaşar Karadeniz Sakarya Valiliğine, AFAD Başkanı Yunus Sezer Edirne Valiliğine, atandı. Eski TBMM Genel Sekreteri Ali Kumbuzoğlu Aksaray Valiliği’ne atandı.

Kararnameye göre, İlker Gündüzöz, İnci Sezer Becel, Abdullah Ayaz, Salih Ayhan, Çetin Oktay Kaldırım, Ali Arslantaş, Tuncay Sonel, Ali Fuat Atik, Mustafa Tutulmaz, Fuat Gürel, Osman Bilgin, Oktay Çağatay, Kadir Ekinci, Hüseyin Öner, Kamuran Taşbilek ve Cüneyt Epcim "vali-mülkiye başmüfettişliği" görevine getirildi.

Bursa Valisi Aydın'a atandı yerine Mardin Valisi getirildi

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Aydın Valisi olarak görevlendirildi. Bursa'nın yeni valisi ise eski Mardin Valisi Mahmut Demirtaş oldu.

Mahmut Demirtaş kimdir?

1965 Kırşehir doğumlu olan Mahmut Demirtaş, 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu.

Çayıralan, Felahiye, Kızılcahamam ve Atabey Kaymakam Vekilliği, Güzelyurt, Pütürge Kaymakam'lıkları, Van ve Osmaniye illerinde Vali Yardımcılıkları ve Mülkiye Müfettişliği yaptı. Ağustos 2012'de Adıyaman Valisi olarak atandı. 1 Haziran 2016 tarihinde T.C. Resmî Gazete'de yayımlanan Valiler Kararnamesi ile Adana Valisi görevine getirildi ve bu görevini 4 yıl boyunca sürdürdü. 10 Haziran 2020 tarihli T.C. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Mardin Valiliğine atandı.

Demirtaş, evli ve iki çocuk babası.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.