SON DAKİKA
Hava Durumu

62 Barodan İkizdere'ye destek: Sesinizi duyuyoruz

Rize İkizdere'de İkizdere'deki İşkencedere Vadisi'ne yapılmak istenen taş ocağına karşı mücadele eden köylülere 62 Baro, "Rize İkizdere Vadisi Cevizlik Köyü'ndeki insanlarımız, sesinizi duyuyoruz" diyerek destek verdi.

Haber Giriş Tarihi: 06.05.2021 13:55
Haber Güncellenme Tarihi: 06.05.2021 13:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
62 Barodan İkizdere'ye destek: Sesinizi duyuyoruz

Rize'nin İkizdere İlçesi'nde köylülerin Cevizlik Taş Ocağı projesine karşı direnişleri sürüyor. 

Bursa Barosunun da yer aldığı 62 Baro, "Rize İkizdere Vadisi Cevizlik Köyü'ndeki insanlarımız, sesinizi duyuyoruz" diyerek köylülere destek oldu. Açıklamada Rize Baro Başkanının imzasının olmaması dikkat çekti. 

62 Baro Başkanının imzasıyla yapılan açıklamada, şunlar yer aldı:

"Biliyoruz ki sizler; yaşam alanlarınızı, canlıları, ortak yurdumuz olan yeryüzünü korumak için 4 taşocağı projesine karşı günlerdir ayaktasınız. Doğamızı, nefesimizi ve geleceğimizi korumakta gösterdiğiniz kararlılık için sizlere müteşekkiriz.

Ağacıyla, kuşuyla, yabanıyla, suyuyla size ait olan yaşam alanlarınızdan 16 milyon tona yakın taş almak istiyorlar. Bunun yaratacağı heyelan tehlikesine, mera ve tarım , balık stok ve arıların beslenme alanlarının tahrip edilmesine, içme suyunuzun kirletilmesine katlanmanızı, susmanızı istiyorlar sizden de. Bilmelisiniz ki, hiçbir şirketin, hiçbir yöneticinin size rağmen buna karar verme yetkisi yok."

Bütünsel ve gerçekçi bir çevresel etki değerlendirme sürecini tam anlamıyla yürütmeden taş ocaklarının açılmasına karar verilmesinin hukuk dışı olduğu belirtilen açıklamada, "Biliyoruz ki; bu hukuksuzluğa dair bilgi sahibi olmak, buna karşı çıkmak, bağımsız yargıya erişmek ve etkili bir biçimde kullanabileceğiniz idari mekanizmalara sahip olmak da hakkınız. Ve devlet, bu haklarınızı kullanmanızı güvence altına almakla yükümlüdür. İdari organların İkizdereliler'in bilgilenme, karşı çıkma, adalete erişme haklarını çiğnemesi; Devletin kolluk kuvvetlerinin, maddi ve manevi varlıklarınızı koruma çabanızı biber gazı ve zor kullanıp sizleri özgürlüğünüzden yoksun bırakarak engellemesi, hukuk dışıdır ve asla kabul edilemez." denildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.