SON DAKİKA
Hava Durumu

'30 Ağustos çağın önüne geçmenin en önemli kilometre taşlarındandır'

Birleşik Kamu İş Bursa İl Başkanlığı öncülüğünde 30 Ağustos Zafer Yürüyüşü düzenlendi. Açıklamada bulunan Özkan Rona, "30 Ağustos, bu toprakların insanının tebaa olmaktan millet olmaya geçişinin, çağı yakalayıp öne geçmesinin en önemli kilometre taşlarından biridir" diye konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 30.08.2023 15:52
Haber Güncellenme Tarihi: 30.08.2023 15:52
https://www.bursaport.com
'30 Ağustos çağın önüne geçmenin en önemli kilometre taşlarındandır'

Birleşik Kamu İş Bursa İl Başkanlığı öncülüğünde 30 Ağustos Zafer Yürüyüşü düzenlendi. Tophane İstiklal Şehitliği'nden başlayan yürüyüş, Atatürk Anıtı önünde sona erdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı'na katılan gruplar tarafından çelenk bırakıldı. Zafer Yürüyüşü ve anmaya, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Bursa İl Başkanlığı ve bağlı sendikalar, Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şubesi, 29 Ekim Kadınları Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanlığı, Alevi Kültür Dernekleri Bursa Şubesi, Nilüfer Kent Konseyi, Çağdaş Eğitim Kooperatifi, Memleket Sevdalıları Derneği, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği katıldı. 

Birleşik Kamu İş Bursa İl Başkanı Özkan Rona, basın açıklamasında Atatürk'ün 30 Ağustos Zaferi için "Bu eser, Türk milletinin hürriyet ve istiklâl düşüncesinin ölümsüz bir abidesidir. Bu eseri yaratan bir milletin evlâdı, bir ordunun Başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur" sözlerini hatırlatarak şöyle konuştu:

"30 Ağustos Zaferi, Türk ulusunun emperyalistlerin kendisine biçtiği kaderi yırtıp atarak savaş meydanında yeni bir tarih yazma mucizesidir. Bu toprakların insanının tebaa olmaktan millet olmaya geçişinin, çağı yakalayıp öne geçmesinin en önemli kilometre taşlarından biridir 30 Ağustos. Bugün içimiz gururla, kıvançla ve şükranla dolu. Ancak bugün aynı zamanda “nereden nereye” diye sormanın da günüdür.

30 Ağustos Zaferi ve sonrasındaki büyük devrimlerle kavuştuğumuz Cumhuriyet, bugün birçok alanda kurulduğu günden çok daha geridedir. Atatürk’ün en büyük eserim dediği, Anadolu Halkını tebaa olmaktan çıkarıp ulus haline getiren Cumhuriyet’imiz, son 21 yılda her anlamda geriletilmiş durumdadır. Bütün gelişmiş ülkelere parmak ısırtacak bir vizyon ve ilkeler birliğiyle kurulan Cumhuriyet’in, bugün ne yazık ki eğitimden adalete, demokrasiden hak ve özgürlüklere kadar birçok taşıyıcı kolonu, siyasal İslam tarafından tahrip edilmiş haldedir. Daha açık bir ifadeyle; Cumhuriyet, onu hazmedemeyenlerin elinde paha biçilmez kazanımlarını bir bir kaybetmektedir."

Rona, konuşmasını "Emperyalizme karşı verilen çetin mücadele sonucunda kazanılan bağımsızlık bilinciyle hareket ederek, içinde yaşadığımız bu koşullarda Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğüne, bağımsızlığına Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkılmasında hepimize önemli sorumluluklar düştüğünü asla unutmamalıyız. Bu kıymetli yıldönümlerini sadece bir gurur nostaljisi değil, birer bileme taşı olarak kabul ediyoruz. Kararlılığımızı, umudumuzu geçmişin fısıldadığı hakikatle bileyliyoruz ve ülkede her alanda yaşanan gerici kuşatmaya karşı verdiğimiz Cumhuriyet kavgasına bir an olsun ara vermeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz" sözleriyle tamamladı. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.