SON DAKİKA
Hava Durumu

24 Nisan'ın 101. yılı: İnkar değil yüzleşme

Ermeni tehcirinin 101. yılında Tünel'de bir araya gelenler Ermenice ağıtlar eşliğinde sessiz oturma eylemi yaptı; inkar politikasının yerini yüzleşme politikalarının almasını istediler.

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2016 09:18
Haber Güncellenme Tarihi: 25.04.2016 09:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
24 Nisan'ın 101. yılı: İnkar değil yüzleşme

1915 yılında Osmanlı Devleti'nin kendi topraklarındaki Ermeniler'e yönelik aldığı tehcir kararı sürecinde hayatını kaybedenler için 24 Nisan vesilesiyle İstanbul Taksim'de pankartlar, kırmızı mumlar ve kırmızı karanfiller taşındı.

Soykırım anması geçen yıllardan farklı olarak bu yıl Tünel Meydanı'nda yapıldı. Polis çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Anmaya gelen herkes tek tek aranarak alana alındı.

Anmaya Avrupa Irkçılık Karşıtı Taban Örgütü (EGAM) ve Ermeni Hayırseverler Genel Birliği (AGBU) aktivistlerinin yanı sıra gazeteci, yazar ve akademisyenler ve avukatlar anmadaydı.

AGOS'un haberine göre; imzaladığı barış bildirisi nedeniyle tutuklanan ve geçtiğimiz Cuma günü tahliye olan akademisyen Esra Mungan, Rakel Dink, Hosrof Dink, Sevag Balıkçı'nın annesi Ani Balıkçı ve babası Garabet Balıkçı ve HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan da Tünel Meydanı'ndaydı .

Anmada, 24 Nisan 1915'te tutuklanan Ermeni aydınlarının isimleri okundu, resimleri taşındı.

'24 Nisan Soykırımı Anma Komitesi'nin basın açıklamasını Emel Kurma okudu.

Türkiye'nin Uluslararası Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ni ilk imzalayan ülkelerden biri olmasına rağmen inkar geleneğinin devam ettiğini söyleyen Kurma, "Ermeni Soykırımı, 24 Nisan 1915'te olup biten bir şiddet anı değil "Artık ve hemen bu inkarcı geleneğe son verilmesini istiyoruz. Ermenilerin ve Süryanilerin hatıralarına sahip çıkıyoruz" ifadeleri kullandı.

Açıklamadan AGOS'un aktardığı satırbaşları şöyle:

"24 Nisan 1915 telafisi mümkün olmayan bir gün. 20. yüzyılı derinden etkileyen bir gündü. İttihat ve Terakki, yüzbinlerce Ermeni'nin katledilmesi surecinin düğmesine 24 Nisan'da bastı. Anadolu'nun kadim bir halkının yıkımının başlangıcının günü oldu.

"Şiddet sonucunda bir buçuk milyon Ermeni fiziki olarak yok edildi. 24 Nisan 1915'te olup biten bir şiddet anı değil, kültürün ekonominin dostluğun muhabbetin bir daha eskisi gibi olmayacağı bir çoraklaşmadır.

"Soykırım ne kadar korkunç bir suçsa, yüzleşme çabalarının engellenmesi , inkarı da o kadar korkunç bir suçtur. Artık ve hemen bu inkarcı geleneğe son verilmesini istiyoruz. Devletin Ermenilerden özür dilemesini, Soykırımla yüzleşmesini istiyoruz. Irkçılık, savaş politikaları kader değil." 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.