SON DAKİKA
Hava Durumu

'2024, Ekokırım suçuna karşı mücadele yılı olacak'

Bursa Su Kolektifi, ‘Yurttaş Ekokırım Yasasını Yapıyor Kampanyası’ kapsamında Örnekköy'de basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Doğanın hakları var. 2024 yılını Ekokırım Suçuna Karşı Mücadele Yılı ilan ediyoruz" denildi.

Haber Giriş Tarihi: 25.12.2023 16:04
Haber Güncellenme Tarihi: 25.12.2023 16:04
Kaynak: Fikir işçisi
https://www.bursaport.com
'2024, Ekokırım suçuna karşı mücadele yılı olacak'

PELİN AKDEMİR / BURSAPORT

Doğayı tahrip eden proje ve olayların ‘ekokırım suçu’ olarak sayılması için çevre gönüllüleri, ‘Ekokırım Yasa Teklifi’ hazırladı. Bu yasa teklifi Türkiye’de ilk kez yurttaşın hazırladığı bir yasa tasarısı oldu. 28 bin ıslak imzalı dilekçeyle hazırlanan yasa tasarısı, 28 Kasım 2023 tarihinde Meclis komisyonuna sunuldu. Çevre gönüllüleri, ‘Ekokırım Yasa Teklifi’ni hatırlatmak ve ekokırım suçunun yasalaşması için 25 Aralık Pazartesi günü başta Çağlayan Adliyesi önünde olmak üzere Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde basın açıklaması gerçekleştiriyor.

Bursa’da Bursa Su Kolektifi, Samanlı Dağı’nda kurulmak istenen RES’lere karşı mücadele eden halka destek olmak için geldikleri Orhangazi Örnekköy'de basın açıklaması gerçekleştirdi. Kolektif adına basın açıklamasını okuyan Ziraat Mühendisi Şafak Erdem, "İznik Gölü kıyısında yer alan Orhangazi ilçesinin hem göl kenarı hem de ovası sanayi fabrikalarınca mesken tutulmuş. Yenilenebilir enerji projeleri de kötü uygulamalar sayesinde birer ekokırım projesine dönüşüyor" dedi.

'EKOKIRIMIN 5. SUÇ OLARAK KABUL EDİLMESİ YAŞAMSAL BİR İHTİYAÇTIR'

Kolektif üyelerinden Ferhan Küçük ise, "İklim krizinin girdabı içinde, yeryüzündeki bütün halkların yeni normlara, değişimi tetikleme gücüne sahip yeni ve uygulanabilir kavramlara ihtiyacı var. Ekokırım Yasası ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde Ekokırımın 5. suç olarak kabul edilmesi bu ihtiyaç için oldukça yaşamsal. Hem Türkiye’de hem de dünya genelinde yaşam savunucuları ve uluslararası dayanışmanın sonucu geçtiğimiz Kasım ayında, Avrupa Birliğinin 27 ülkesi, ekokırıma benzer suçların, her bir üye devletin iç hukukunda yasalaştırılması amacıyla karar aldı. İki yıl içinde, doğaya karşı sonucu bilinerek icra edilen, ağır tahribatlar yaratan, geniş alana yayılmış ve bir sonraki kuşakları etkileyecek şekilde geri döndürülemez nitelikli faaliyetlere sebep olan kişiler ceza hukuku kapsamında yargılanacak" ifadelerini kullandı.

2024 yılında geniş coğrafyaları ve gelecek nesilleri olumsuz etkileyen, geri döndürülemez şekilde tahribata yol açan doğa katliamlarının son bulmasını istediklerini söyleyen Küçük, "Doğaya karşı işlenen suçların ekokırım yasalarıyla tanınması ve doğanın kendi haklarının korunması için mücadeleye devam edeceğimiz 2024 yılını Ekokırım Suçuna Karşı Mücadele Yılı ilan ediyoruz. Şimdi yaşamı savunmak için mücadele zamanı, doğanın hakları var” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.