SON DAKİKA
Hava Durumu

'14 yaşından 70 yaşına kadar bir tepki'

BDP İstanbul Milletvekili Önder, Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesine dair, "Benim bugünkü görüşmelerden edindiğim izlenim, demokratik süreçlerin süratle devreye girdiğidir" dedi. Önder, 14 yaşındaki liselilerden 70 yaşındaki kadınlara kadar itirazın, "hayatın her alanına, ölçüsüz, pervasız yaklaşma hakkını size vermez" olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 05.06.2013 00:33
https://www.bursaport.com
'14 yaşından 70 yaşına kadar bir tepki'

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesinden sonra Çankaya Köşkü'nden ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. 

Cumhurbaşkanı Gül'e, başlangıcından beri içinde olduğu Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla başlayan süreçle ilgili bilgi verdiğini ifade eden Önder, Gül'ün söylediklerini dinlediğini ve notlarını aldığını belirtti.

Önder, ''Benim bugünkü görüşmelerden edindiğim izlenim: Demokratik süreçlerin süratle devreye girdiği. Halkta oluşan farkındalığın devlet ve hükümet nezdinde de oluşmaya başladığını gördüm" ifadelerini kullandı.

Yaratılan demokratik farkındalık dönüm noktası olacak

Başbakan Vekili Arınç'ın, Gezi Parkı konusunda kenti de karar sürecine katan yeni bir süreç başlatılacağını söylediğini aktaran Önder, bunun olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti. Taksim Platformu'nun da Arınç ile görüşeceğini kaydeden Önder, "Resmi temsiliyet onlardır. Gerekli açıklamayı, kitleye dönük açıklamayı onlar yapmalılar" değerlendirmesinde bulundu.

Süreçle yaratılan demokratik farkındalığın ülkenin tarihinde önemli bir dönüm noktası olacağını vurgu yapan Önder, birçok kurumun süreçten ders çıkarmasını ve reflekslerini gözden geçirmesini gerektirecek bir olay yaşandığını söyledi.

Bu dönüşümün şiddetle gölgelenmemesini isteyen Önder, "İsterim ki bu hafta sonu ülkenin her yerinde insanlar bir şölen havasında kutlasınlar ve demokratik süreçlerle bu meselenin takipçisi olacağımızı herkese hissettirsinler" temennisinde bulundu.

Sorumluların takipçisi olacağız

Kullanılan dile herkesin dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Önder, Hatay'da Abdullah Cömert'in hayatını kaybetmesinin sorumlularının en kısa sürede bulunmasını istedi.

Yaşananların halkın sadece ağaca gösterdiği bir tepki olmadığını dile getiren Önder, şöyle konuştu:

"Bu kadar yaygınlaşmasından herkesin çıkaracağı dersler olmalı. Bu, 'Kardeşim, siz bu kadar nobran davranamazsınız, ülkeyi yönetme ruhsatı böyle hayatın her alanına, ölçüsüz, pervasız yaklaşma hakkını size vermez' itirazıydı. Bu itirazı, 14 yaşındaki liselilerden 70 yaşındaki kadınlara, her siyasal düşünceden insanlara varana kadar herkes bir yerinden omuzladı."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.