SON DAKİKA
Hava Durumu

Yalıçiftlik Barajı'nda su tutulmaya başlandı

Bursa'nın Mudanya ilçesinde yapılan Yalıçiftlik Barajı tamamlanarak su tutulmaya başlandı. Baraj bölgede sulu tarım yapılan alan miktarını ve üründe verimi artıracak.

Haber Giriş Tarihi: 03.10.2018 14:22
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Bursa'nın Mudanya ilçesinde yapılan Yalıçiftlik Barajı'nın inşaatı tamamlanarak su tutulmasına başlandı. DSİ'nin Göl-Su Projesi kapsamında yapılan Yalıçiftlik Barajı, kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme, kullanma suyu ihtiyaçlarını karşılayacak.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, son yıllarda modern sulama projelerini geliştirip uygulamaya koyduklarını belirterek, "Modern sulamayla tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor." dedi.

'Bin 240 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak'

Bursa'nın Mudanya ilçesindeki Yalıçiftlik Barajı inşaatının tamamlandığını bildiren Aydın, "Mudanya Yalıçiftlik Barajı'nda depolanacak suyla bin 240 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır. Sulama inşaatında da sona gelinmiş olup 2019 yılı sulama sezonunda bin 240 dekar arazinin tamamına sulama suyu verilecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Aydın, temelden 36,5 metre yüksekliğe sahip barajda 478 bin metreküp suyun depolanmasının mümkün olacağını aktararak, şunları kaydetti:

"Yalıçiftlik Barajı'nın ardından sulama projesinin de tamamlanmasıyla bölgede yapılacak sulu tarımla hem tarlalardaki verim artırılacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Projesinin bütün bileşenlerinin tamamlanmasıyla 2018 birim fiyatlarıyla ülke ekonomisine 2 milyon liralık katkı sağlanması hedefleniyor. Bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.