SON DAKİKA
Hava Durumu

'Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi 2' başladı

Rumeli kökenli girişimcilerin Türkiye'deki ve Balkanlardaki sesi olmak ve dünyaya tanıtmak vizyonu ile çalışmalarını sürdüren RUMELİSİAD, geçtiğimiz yıl düzenlenen ve ülke çapında büyük ses getiren Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi'nin ikincisini düzenlemek için harekete geçti.

Haber Giriş Tarihi: 16.09.2013 11:54
Haber Güncellenme Tarihi: 16.09.2013 11:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi 2' başladı

RUMELİSİAD Yönetim Kurulu üyeleri, önümüzdeki Şubat Ayı'nda gerçekleştirilmesi planlanan "Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi 2" kapsamında soluğu Ankara'da alırken, başta Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç olmak üzere bakanlarla yapılan ikili görüşmelerden tam destek sözü aldı.

Rumeli kökenli girişimcilerin Türkiye'deki ve Balkanlardaki sesi olmak ve dünyaya tanıtmak vizyonu ile çalışmalarını sürdüren RUMELİSİAD, geçtiğimiz sene ilk kez düzenlediği ve tüm Türkiye'de yankı uyandıran Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi'ni tekrar düzenlemek için kolları sıvadı.

RUMELİSİAD, "Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi 2" kapsamında yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Ankara'ya çıkarma yaptı. Başkan Mustafa Kırcı önderliğinde Ankara'ya yapılan ziyarette, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Ekonomi Bakanı Yardımcısı Mustafa Sever ile ikili görüşmeler yapıldı.

"2023 Vizyonuna Ciddi Katkılar Sağlayacak"

Ankara'da yapılan ilk görüşme Ekonomi Bakanı Yardımcısı Mustafa Sever ile gerçekleşirken Sever, "Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi'ni yakinen takip ediyorum. Geçtiğimiz yıl yapılan zirvenin bu dönem daha da etkili olacağına inanıyorum. Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi'nin 2023 vizyonuna ciddi anlamda katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Düzenlenecek olan zirveyi Ekonomi Bakanlığı olarak destekliyoruz " dedi.

"Hem Bursa'ya Hem Türkiye'ye Büyük Katkılar Sağlayacak"

RUMELİSİAD, "Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi 2" kapsamında ikinci önemli görüşmesini Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile gerçekleştirdi. Zirve hakkında değerlendirmelerde bulunan Arınç, "Geçtiğimiz sene gerçekleşen Uluslararası Balkan Ekonomi Zirve'sine de katılmıştım. Oldukça güzel sonuçlar doğuran bu zirvenin ikincisinin de kesinlikle yapılması gerektiğini düşünüyordum. Bunun için hiçbir desteği esirgemeyeceğimizi belirtmek isterim. Ayrıca bu yıl ki zirveye Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'na imza atan ülkelerin de davet edilmesinin uygun olacağını düşünüyorum. Bu sene yapılacak zirvenin somut katkıları olacağını ve iş dünyası açısından hem Bursa'ya hem de Türkiye'ye büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum" diye konuştu.

"RUMELİSİAD 'ın Balkanlarla Köprü Olma Gayretini Takdir Ediyorum"

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen zirvenin etkilerinden gayet memnun olduğunu ve Bursa'nın Balkanlara köprü olma gayretlerini takdir ettiğini açıklayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'da Bursa'da ilk kez bir sanayici ve işadamları derneği tarafından balkanlara yönelik hükümetin destek verdiğini söyledi. Bozdağ, "RUMELİSİAD tarafından hükümetimizin bizzat katılım gösterdiği bir organizasyon gerçekleştirildi. Bu zirve yatırım projelerinin tartışılacağı ve hayata geçirilecek platformlar yaratıldığı, Balkan ülkeleri ve iş dünyası ile iletişim kanalları genişletildiği çok kapsamlı bir zirve oldu. Umarım ikincisi gerçekleşecek olan zirve de ilki gibi çok önemli sonuçlar doğurur" şeklinde konuştu.

"Gurur Duyuyorum"

RUMELİSİAD Yönetim Kurulu üyelerinin Ankara temaslarındaki son durağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik oldu. RUMELİSİAD'ı ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Çelik, "Bugüne kadar yapmış olduğu güzel çalışmalardan dolayı RUMELİSİAD'ı kutluyorum. Bu güzel faaliyetlerin artarak devam etmesi gerektiğini belirtmek isterim. Bursa gibi bir şehrin RUMELİSİAD Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi'ne ev sahipliği yapmasının çok önemli. Bursalı olduğundan dolayı şehrimin Balkanları bu kadar sahiplenmesinden dolayı büyük gurur duyuyorum" dedi.

"Çok Yararlı Bir Program Oldu"

Ziyaretle ilgili değerlendirmelerde bulunan RUMELİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kırcı da Ankara temaslarının oldukça yararlı geçtiğini belirtti. Kırcı, "Balkan Ekonomi Zirvesi'nin ikincisini gerçekleştirmek adına çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Bu çalışmalar kapsamında Ankara'da bir dizi görüşme programı gerçekleştirdik. Ekonomi Bakanlığı, Başbakanlık, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile görüşüp zirve çalışmalarımız hakkında bilgiler verdik. Bu görüşmelerin RUMELİSİAD açısından son derece faydalı geçtiğini söyleyebilirim. Görüştüğümüz tüm birimlerden tam destek sözü almak bizler adına gurur verici" ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.