SON DAKİKA
Hava Durumu

Üçlü danışma kurulu toplantısı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yayımlanması beklenen işkolu istatistikleriyle ilgili, ''Meclisin çalışması için komisyonlar oluşmadığı için yasal bir düzenleme yapmanın zorluğu ortada. Bu çerçevede yasal düzenleme boyutunu ilgililerle görüşeceğim, uzatılmasıyla ilgili de gerekli değerlendirmeyi yapacağız'' dedi.

Haber Giriş Tarihi: 12.07.2011 13:34
Haber Güncellenme Tarihi: 12.07.2011 13:34
https://www.bursaport.com
Üçlü danışma kurulu toplantısı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında düzenlenen, ''Üçlü Danışma Kurulu Toplantısında'' İşçi ve işveren sendikalarının temsilcileriyle bir araya gelen Çelik, toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

Toplantıda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının önünde bulunan kısa, orta ve uzun vadeli sorunların değerlendirmesini yaptıklarını ve bir çalışma takvimi ortaya koyduklarını belirten Çelik, gündemlerinin öncelikle işkolu istatistikleriyle ilgili olduğunu, bu önemli konuyla ilgili değerlendirmeler yapacaklarını söyledi.

Toplantıda, 2821 ve 2822 sayılı sendikal mevzuatla ilgili yapılması gereken değişikliklerin süreç içerisinde nasıl ele alınacağının değerlendirdiklerini anlatan Çelik, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasıyla ilgili yapılan çalışmalar ile gelecek süreçte İş Sağlığı Güvenliği Müstakil Yasasına kavuşulması açısından yapılacak çalışmaları gözden geçirdiklerini kaydetti.

Dünya İş Sağlığı Güvenliği Kongresi'nin Eylül ayı içerisinde Türkiye'de gerçekleşeceğini anımsatan Çelik, toplantıda, bu önemli kongre için yapılması gerekenlerin de değerlendirildiğini dile getirdi. Bakan Çelik, kongreyle ilgili 7 Eylül'de bir araya geleceklerini, kongrenin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması konusunda çalışmalar yürüteceklerini söyledi.

Çalışma hayatının önünde bulunan konuların değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması ile ilgili bir takvim belirlediklerini ve ortaya koyduklarını ifade eden Çelik, 9 ve 25 Ağustos tarihlerinde toplantıda görüşülen başlıkların tekrar gözden geçirilmesi için bir araya geleceklerini bildirdi.

Üçlü Danışma Kurulu Toplantısının güzel bir başlangıç olduğunu belirten Dinçer, ''Umuyorum ki bu güzel başlangıç, gelecekte güzel icraatlarla taçlanacak ve çalışma hayatının önündeki engelleri el birliğiyle kaldırmış olacağız'' diye konuştu.

SORULAR

Çelik, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. ''İşkolu istatistikleri sendikaların yetki problemi açısından önemli. Bu istatistiklerin yayımlanması ertelenecek mi? Kısa vadede ne karar alacaksınız?'' sorusuna Çelik, ''Meclisin çalışması için komisyonlar oluşmadığı için yasal bir düzenleme yapmanın zorluğu ortada. Bu çerçevede yasal düzenleme boyutunu ilgililerle görüşeceğim, uzatılmasıyla ilgili de gerekli değerlendirmeyi yapacağız. Kanun Hükmünde Kararname olabilir mi? Bu değerlendirmeyi yapacağımızı paylaştık başkanlarla. Önemli bir konu ve süreç ciddi bir şekilde daralmış bulunuyor 17 Temmuz olarak baktığımızda. Öncelikli konumuz bu'' yanıtını verdi.

''Ertelemenin formülü mü aranıyor'' sorusu üzerine de Çelik, bu sorunun aşılmasıyla ilgili bugün çeşitli temaslarının olacağını, bu temasların sonucunu bildireceklerini söyledi.

''Kıdem tazminatı konusu bir takvime bağlandı mı?'' sorusuna Çelik, ''Bugün gündemimize gelmedi ama çalışma hayatının önündeki bütün konuları rahatlıkla tartışabileceğimiz ortamın olduğunu söyleyebilirim'' karşılığını verdi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.