SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye bazı ürünlerin İsrail'e ihracatını kısıtladı

Ticaret Bakanlığı Türkiye'nin bazı ürünlerin İsrail'e ihracatını kısıtlama kararı aldı. İsrail'in Gazze'yi harabeye çeviren saldırıları nedeniyle Türkiye'nin İsrail'le olan ticari ilişkileri tepkilere yol açıyordu.

Haber Giriş Tarihi: 09.04.2024 09:09
Haber Güncellenme Tarihi: 09.04.2024 09:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Türkiye bazı ürünlerin İsrail'e ihracatını kısıtladı

Ticaret Bakanlığı, İsrail ile 54 ürün grubunda ihracatı kısıtladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu şu ifadeler kullandı:

"Türkiye, 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren, ilk aşamada Ek’te belirtilen ürün grupları altında yer alan ürünlerin İsrail’e ihracatını kısıtlama kararı almış bulunmaktadır. Bu kararın gerekleri Ticaret Bakanlığı tarafından derhal yürütülecektir. Bu karar, İsrail, uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleri çerçevesinde, Gazze’de derhal ateşkes ilan edene ve Gazze Şeridi’ne yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar yürürlükte kalacaktır."

İsrail'in harabeye çevirdiği Gazze'ye yönelik saldırıları ile 33 binden fazla insanı öldürmesi, onbinlerce insanı da yaralamasının neden olduğu infial Türkiye'nin İsrail'le olan ticari ilişkilerine yönelik tepkilere neden oluyordu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.