SON DAKİKA
Hava Durumu

TOMİS Yazaki'de hukuki mücadeleyi kazandı

Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası'nın (TOMİS) örgütlendiği Bursa'nın Gemlik ilçesinde bulunan Yazaki Otomotiv Fabrikası'nda işten çıkarılan sendika üyesi Dilek Gültekin, işe iade ve sendikal tazminat talebiyle açtığı davayı kazandı.

Haber Giriş Tarihi: 09.08.2021 19:00
Haber Güncellenme Tarihi: 09.08.2021 19:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
TOMİS Yazaki'de hukuki mücadeleyi kazandı

Bursa'nın Gemlik ilçesinde bulunan Yazaki Otomotiv Fabrikası'nda sendikal faaliyeti sırasında işten atılan Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) üyesi Dilek Gültekin, işe iade ve sendikal tazminat talebiyle açtığı davayı kazandı. Dava kararında, Yazaki Otomotiv şirketinin, sendikal faaliyeti engellemeye çalıştığı, sendika üyelerini işten çıkardığı belirtildi.

TOMİs tarafından yapılan açıklamada, Yazaki Otomotiv Fabrikası'nda ağır çalışma koşullarının olduğu, sözleşmeli işçiliğin dayatıldığı, kadına yönelik taciz ve mobbingin uygulandığı iddia edildi. Dilek Gültekin'in işe iade edilmesi için 43 gün boyunca mücadele verildiğinin belirtildiği açıklamada, "Yazaki'de hukuki mücadelemizi kazandık. Ülkemizde işçilerin yaşadığı haksız - hukuksuz uygulamaların sonu gelmiyor. Sendikal faaliyet yürüten işçiler de bu hukuksuzluklardan payını alıyor. Sinbo patronunun mobbing, baskılarının yanı sıra, işten çıkarmalar, ücretsiz izin, Kod 29 saldırıları hiç eksik olmadı. Sendikamız bu hukuksuzluklara, kölece çalışma koşullarına karşı bugüne kadar mücadele etti, etmeye devam edecek. Yazaki'de kazandık, Sinbo'da da kazanacağız. Ankara Yürüyüşümüz ile mücadelemiz sürüyor!" denildi.

Sendika üyesi olduğu için işten çıkarılan işçilerin davaları kazanmasına rağmen işbaşı yaptırılmadığının söylendiği açıklamada, "Sadece sendikal tazminat kazanımı ile yetinilmesi isteniyor. Patron isterse işe iade ediliyor. Patron istemezse 4 maaş tutarında ücret karşılığında işçi, aynı işyerinde çalışma hakkından mahrum bırakılıyor. Bu açıkça sendikal faaliyetin engellenmesidir. Sendika üyesi olan, sendikal faaliyet yürüten işçilerin işten çıkarılması engellenmelidir. Sendikal faaliyeti mahkeme kararlarıyla ispat edilen işçilerin iş başı yapma hakkı patrona değil, işçiye tanınmalıdır." ifadeleri kullanıldı.

TOMİS'in açıklamasında hukuki mücadeleyi takip eden, işçilerin yaşadığı haksızlıklara, hukuksuzluklara karşı işçiden yana olan sendika avukatlarından Av. Kemal Özgür Yetkin ve Av. Aslı Evde Yetkin'e teşekkür edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.