SON DAKİKA
Hava Durumu

Ticaret Bakanlığı marketleri fiyat denetiminde

Ticaret Bakanlığı ekipleri, Mersin, Bursa ve Balıkesir'deki marketlerde temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik fahiş fiyat ve etiket denetimi yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 19.07.2023 14:47
Haber Güncellenme Tarihi: 19.07.2023 15:25
https://www.bursaport.com
Ticaret Bakanlığı marketleri fiyat denetiminde

Ticaret Bakanlığı, Mersin, Bursa ve Balıkesir'deki marketlerde temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik fahiş fiyat ile etiket denetimi yaptı. 

Türkiye çapında denetimlerine devam eden Ticaret Bakanlığı, akaryakıttaki fiyat düzenlemeleri ve bazı mevsimsel fiyat dalgalanmalarını bahane ederek fahiş fiyat, stokçuluk ve tüketicileri aldatıcı uygulamalarda bulunanların tespiti için denetimlere hız verdi.

Bakanlık, turizm ve ticarette hareketliliğin yoğunlaştığı bu dönemde vatandaşlardan gelen şikayetleri daha sıkı takip edebilmek için sahadaki personel sayısını da artırdı.

Denetimlerde ekipler, marketlerde sebze, meyve, bakliyat, makarna, şarküteri, sıvı yağ, temizlik malzemesi gibi temel gıda ve ihtiyaç maddelerine yönelik fiyatları inceledi.

Ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark bulunup bulunmadığı, fahiş fiyat olup olmadığı, etiketlerdeki ürün fiyatının son değişim tarihi ve önceki fiyatı gibi bilgilere bakılan denetimlerde, meyve sebzelerin menşe ve geliş fiyat bilgisi de Hal Kayıt Sistemi (HKS) üzerinden kontrol edildi.

"Piyasa denetimlerimiz Bursa genelinde devam ediyor"

Bursa Ticaret Müdürlüğü ekipleri de temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik fahiş fiyat ile etiket denetimi yaptı.

İl Ticaret Müdürü İsmail Aslanlar, yaptığı açıklamada, vatandaşlardan gelen tüm şikayetleri tek tek değerlendirerek denetimlerle bunları sonuçlandırdıklarını belirtti.

Denetimlerin marketlerdeki temel gıda ve ihtiyaç maddeleri olmak üzere tüm ürünlerde yapıldığını, özellikle fahiş fiyat artışı üzerine yoğunlaşıldığını aktaran Aslanlar, "Raflarda fiyat etiketlerine, etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasındaki uyumsuzluğun olup olmadığına bakıyoruz. Bununla birlikte fiyatların fahiş olup olmadığına, etiketlerdeki ürün fiyatının son değişim tarihi ve önceki fiyat bilgilerine, meyve ve sebze reyonlarında ise ürün künyelerinin bulunup bulunmadığına bakarak Hal Kayıt Sistemi Mobil Uygulama üzerinden ürünleri sorguluyoruz. Satıştan kaçınma var mı, stokçuluk yapılıyor mu inceliyoruz." ifadesini kullandı.

İl genelinde yılın 6 ayındaki 550 işletmede 4 bin 400 ürünün denetlendiğini, toplamda 1 milyon 727 bin 204 lira para cezası verildiğini aktaran Aslanlar, "Piyasa denetimlerimiz Bursa genelinde devam etmekte olup, gerek Büyükşehir Belediyesi ve gerekse ilçe belediyeler de denetimlerini kendi görev alanlarında yaparak, denetim sürecinde tanzim etmiş oldukları aykırılıklara ait tutanaklarını müdürlüğümüze göndermekte ve gereği yapılmaktadır." diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.