SON DAKİKA
Hava Durumu

'Sigara zammı kaçakçılığı artırıyor'

Tüketiciler Birliği Federasyonu(TBF) Genel Başkan Vekili İbrahim Güllü, sigara tüketiminin zamla azalmayacağını savunarak, aksine zamların sigara kaçakçılığını artırdığını, bunun Emniyet Genel Müdürlüğü raporlarında da yeraldığını söyledi. Güllü, "Sigarayla mücadele edeyim derken vatandaşa hayvan gübresinden tutun da, tütünle ilgilisi olmayan bitkiler, kömür tozundan boyaya kadar onlarca zehir yapan madde kullandırılmaya başlandı. Bu saydıklarımız hepsi kaçak sigaralarda mevcut" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 02.01.2013 12:37
Haber Güncellenme Tarihi: 02.01.2013 12:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Sigara zammı kaçakçılığı artırıyor'

Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı da olan İbrahim Güllü, sigaraya uygulanan nispi vergi oranının yüzde 65′ten yüzde 65.25′e yükseltildiğini belirterek, asgari maktu tutarının da paket başına 2.9 liradan 3 lira 15 kuruşa çıkarıldığını belirtti.

Ayrıca paket başına 9 kuruş daha maktu vergi getirildiğini kaydeden Güllü, "Böylece devletin bir paket sigara üzerinden aldığı vergi yükü yüzde 80′den yüzde 81.6′ya çıkmış oldu. 8 liralık sigaradan devletin aldığı vergi 5 lira 22 kuruştan 6 lira 53 kuruşa yükseldi" dedi.

Son yıllarda halkın sağlığı düşünülerek, sigara tüketimini azaltmak için tütün ürünlerine zamlar yapıldığını ifade eden İbrahim Güllü, "Ancak bu yapılan zamlar güya sigarayla mücadelenin bir parçası olduğu yönünde. Şu gerçeği özellikle vurgulamak gerekirse sigara ile mücadele tütün ürünleri vergilerinin fiyatını yükselterek gerçekleşmiyor maalesef. 'Her yüzde 10 vergi artışının tütün ürünleri tüketimini yüzde 5 azaltıyor' gibi açıklamalar da Türkiye gerçeğini yansıtmıyor" ifadesini kullandı.

'İRAN'DA 60 KURUŞA ALINIYOR TÜRKİYE'DE 2 LİRA'

Zamların, tüketimi azaltmak yerine sigara kaçakçılığını artırdığını dile getiren Tüketiciler Birliği Federasyonu Genel Başkan Vekili İbrahim Güllü, bu gerçeğin EGM Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi raporlarında yer aldığını anımsattı. Güllü, açıklamasında şunları kaydetti:

"Sigarayla mücadele edeyim derken vatandaşa hayvan gübresinden tutun da, tütünle ilgilisi olmayan bitkiler, kömür tozundan boyaya kadar onlarca zehir yapan madde kullandırılmaya başlandı. Bu saydıklarımız hepsi kaçak sigaralarda mevcut olan zararlı maddeler. Evet bandrolle satılan sigara miktarı önceki yıllara göre büyük ölçüde azaldı ama özellikle Doğu ve Güneydoğu'da sigara kaçakçılığı da son yıllarda bayağı bir artış gösterdi.

Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı İbrahim Güllü

Suriye ve İran'da 60 kuruşa alınan sigaranın doğu illerinde 1 TL'ye, batıya gidildikçe 2 TL'ye satılması kaçak sigaraya talebi her geçen gün daha da artırıyor. Onca operasyonlara rağmen hemen her yerde bu kaçak sigaraların satılması ciddi bir tehlikedir. Yapılan araştırmalarda, 2009 yılında yüzde 5 civarında olan kaçak sigara pazarının 2010 yılı sonunda yüzde 20 seviyesine tırmandığını ortaya koyuyor. 2011 ve 2012 yılları içinse artık her mahalle arasında 2 veya 3 kaçak sigara tezgahı bulmak mümkün hale geldi."

'EMNİYET RAPORLARI ARTIŞI GÖSTERİYOR'

EGM Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi'nin, Türkiye'deki sigara kaçakçılığına yönelik hazırladığı çarpıcı rapora değinen Güllü, açıklamasında daha sonra şunları dile getirdi:

"Raporda 2009'dan itibaren Türkiye'deki yasal sigara satışının düştüğü, kaçak sigaranın arttığına dikkat çekildi. Bu sebeple de devletin yılık kaybı 1 milyar TL'nin üzerinde olduğu söyleniyor. Bunun nedeni hiç kuşkusuz sigaraya yapılan yüklü miktardaki zamlardır ve önlem alınmaz ise yakın zamanda birçok tüketici boğaz kanseri olmak üzere çok sayıda hastalık ile zehirleme vakalarıyla karşı karşıya kalacaktır. Uzmanlar, vatandaşların kesinlikle kaçak sigaradan uzak durmaları gerektiğini söylüyor. Ancak kaçak sigara kullanan tüketici başta devletten vergi kaçırdığına, örgüt ve örgüt yandaşlarına destek verdiğine, hepsinden önemlisi ne olduğu belli olmayan sigarayı kullanarak kendi sağlığına ihanet ettiğine kulak vermeksizin maddi yönden günü kurtarma gayretine gidiyor ve bu ucuz sigaralarla yarınını tehlikeye atıyor.

Öyle insanlar tanıyorum ki kanser hastası ama belki de öleceğini bile bile yine de sigarayı bırakmıyor. Sigara içenler gerekirse tütün sarıp içecek veya kaçakçılara yönelecek. Bu da demek olur ki sigarayı bıraktırmanın yolu zamdan geçmiyor. Ve tütün ürünlerine ne kadar çok zam yapılırsa, kaçakçıların önünün daha da çok açılacağı, tüketicilerin kaçakçıların kucağına atılacağı, insanımıza binlerce kat daha fazla zehirli sigara içirilerek geleceğinin karartılacağı gerçeğini göz ardı etmemek gerekir.

Bir vatandaşımızın basına yansıyan ifadesinde ki 'bu fiyata sigara satarlarsa kaçıkçılık daha da artar. Vatandaş bir dilim ekmeğin hesabını yaparken o fiyata marketten sigara almak yerine işportadan 3 TL'ye alıp içer. Dar gelirli kaçak sigara parasının kimin cebine girdiğiyle değil kendi cebiyle ilgilenir' sözü yetkililere bir şeyler ifade etmesi gerekiyor."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.