SON DAKİKA
Hava Durumu

Sarıbal'dan 20 bin personel alımı için yasa teklifi

Türkiye'de tarım sektörünü korumak ve halk sağlığına yeterli hizmet sunmak için Ziraat Mühendisleri, Gıda Mühendisleri, Su Ürünleri Mühendisleri, Veteriner Hekimler, Tekniker ve Teknisyen branşlarında çok sayıda personele ihtiyaç bulunduğunu belirten CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, 20 bin personel alınması için kanun teklifi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 12.03.2016 12:30
Haber Güncellenme Tarihi: 12.03.2016 12:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Sarıbal'dan 20 bin personel alımı için yasa teklifi

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, tarım ve hayvancılık sektörlerindeki istihdam sorununu Meclis gündemine taşıdı. "Tarım sektörü, 79 milyona ulaşan ülke nüfusunun yüzde 21'ini istihdam etmekte; ayrıca gayri safi yurtiçi hasılaya yüzde 9 düzeyinde katkı sağlamaktadır" diyerek sektörün Türkiye için önemini vurgulayan Sarıbal, yeni istihdam alanlarının oluşturulması için kanun teklifi verdi.

Birçok branştan mühendis ve teknikerin atama beklediğinin altını çizen Sarıbal, teklifinde özetle şu ifadelere yer verdi:

"Yeterli bir tarımsal üretime sahip olmak, halk sağlığını ve çevre sağlığını korumak ve toplumun iyi beslenmesini sağlamak için Ziraat Mühendisleri, Gıda Mühendisleri, Su Ürünleri Mühendisleri, Veteriner Hekimler, Tekniker ve Teknisyen branşlarından çok sayıda personele ihtiyaç bulunmaktadır. Ancak yaklaşık olarak 70 bin civarında işsiz Mühendis, Veteriner Hekim, Tekniker ve Teknisyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na atama beklemektedir. Oysa dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker; 26.02.2013 tarihinde 7/16230 tarihli yazılı soru önergesine verdiği cevapta Bakanlık bünyesinde 20.265 boş memur kadrosu olduğunu bildirmiştir. "

'Yetersiz personel hizmetleri aksatıyor'

"ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre yapılan yerleştirmelerde 2013 yılında 921, 2014 yılında 456, 2015 yılında ise 285 personel alımı yapmıştır. Söz konusu Bakanlığın her yıl çok az sayıda personel alımı yapması, hizmetlerin yeterli düzeyde yapılamaması sonucunu doğurduğu gibi, bu mesleki branşlarda işsizlik sorununa yol açan nedenlerden birini oluşturmaktadır."

'Amacımız gençlerin işsizlik sorununu çözmek'

"Bu kanun teklifi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın merkez ve taşra teşkilatında kullanılmak üzere Mühendis, Veteriner Hekim, Tekniker ve Teknisyenler için 20 bin yeni kadro ihdas edilip, yılı içerisinde atama yapılarak; yıllarca çok zor şartlar altında okuyup bir meslek sahibi olduktan sonra hiç bitmeyecekmiş gibi görünen işsizlik sorunu ile yüzleşmek zorunda kalan gençlerimizin yaşadığı sıkıntıların bir nebze olsun giderilmesi amaçlanmaktadır."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.