SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

'Sağlıklı gıda ve yüksek verim için hayvansal gübre kullanılmalı'

Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Bülent Aşık, toprak kirliliğinin önüne geçilmesi ve verimin yükseltilmesi için hayvansal gübre kullanımının arttırılması gerektiğini söyledi.
Haber Giriş Tarihi: 21.09.2022 13:30
Haber Güncellenme Tarihi: 21.09.2022 13:44
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Bülent Aşık, sağlıklı gıdaların sağlıklı topraklarda yetiştiğini, bu nedenle toprak kirliliğinin önüne geçmek için bazı önlemler alınması gerektiğini belirterek, devletin aldığı önlemler dışında üreticilerin de bu konuya dikkat etmesinin önemini vurguladı.

Türkiye'nin iklim ve toprak açısından şanslı bir ülke olduğunu, özellikle bazı bölgelerde verim potansiyeli yüksek toprağın bulunduğunu belirten Aşık, toprağın sağlıklı olması için bazı uygulamalar yapılabileceğini ifade etti.

"Toprağımıza önem verelim, kirletmeyelim. Toprağımızı eski kalitesine döndürmek için üreticilere de bazı görevler düşüyor" diyen Aşık, "Türkiye'de topraklarımızda organik maddelerin giderek azaldığını görüyoruz. Bu nedenle kimyasal değil de hayvansal kökenli gübreler kullanalım. Topraktaki organik madde içeriğini yükseltelim. Toprak sağlığının anahtar birleşimi, organik madde kullanımıdır. Sularımızı, nehirlerimizi temiz tutalım. Nehirleri kirletirsek, sanayi kökenli kirlilik yaratırsak, topraklarımız da kirlenir." ifadelerini kullandı.

BUÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Bülent Aşık

"Anız yakmak toprağı yakmakla eşdeğer"

İnsanların sağlıklı gıdaya ulaşmasında toprağın büyük önem taşıdığını dile getiren Doç. Dr. Barış Bülent Aşık, toprak kirliliğinin su ve hava kirliliği gibi görünür olmadığına dikkat çekti. Toprağa birim alanda daha fazla ürün elde etmek için kimyasal anlamda ne varsa atıldığını, bunun da toprağın kirlenmesine ve sağlığını kaybetmesine neden olduğunun altını çizen Aşık, buğday hasadından sonra anız yakmanın toprağa çok zarar verdiğini belirtti.

Anız yakmanın yasaklanmasının çok doğru bir karar olduğunu anlatan Aşık, şunları kaydetti:

"Anız yakmak toprağı yakmakla eşdeğer bir şey. Anız yaktığınızda toprağa kazandıracağımız organik karbonu yok ediyoruz, havaya veriyoruz. Havadaki karbon miktarını arttırıyoruz. Bizim amacımız havayı kirleten fazla karbonu toprakta tutmak. Havaya verdiğimizde zararlı olan karbon, toprağa verdiğimizde toprağı canlandıran kilit eleman. Topraktaki mikroorganizmaların enerji kaynağı. O nedenle anızları kesinlikle yakmamamız gerekiyor. Elimizde bitkisel olsun, hayvansal olsun ne kadar organik kökenli karbon kökenli atık varsa, onları uygun işlemlerden geçirdikten sonra, uygun dozlarda toprağa uygulamamız gerekiyor. Topraklarımızda organik madde içeriğini ne kadar arttırabilirsek, gelecekte de o topraklarda kaliteli ve yüksek verim alma şansımız yüksek."

Aşık, sağlıklı gıda ve gelecek nesillere sağlıklı toprak bırakmak için mutlaka kimyasal kullanımın azaltılarak organik madde kullanımının arttırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar