SON DAKİKA
Hava Durumu

Sağlık çalışanları ek ödeme sistemini protesto etti

Sağlık Sen Bursa Şubesi, döner sermaye (ek ödeme) sistemini oturma eylemiyle protesto etti. Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Gökhan Yünkül yaptığı basın açıklamasında, "Artık sağlık çalışanlarının onuruna yaraşır şekilde, biten-giden döner sermayenin yerine aylık maaşlarımızın yükseltilerek yeni bir sayfanın açılması olmazsa olmaz talebimizdir." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 27.07.2020 21:47
Haber Güncellenme Tarihi: 27.07.2020 21:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Sağlık çalışanları ek ödeme sistemini protesto etti

Sağlık-Sen Bursa Şubesi, Bursa'da Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde sağlık çalışanlarının sıkıntılarını dile getirmek amacıyla toplandı.

Çok sayıda sağlık personeli ve sendika yetkililerinin katıldığı eylemde, döner sermaye (ek ödeme) sistemi protesto edildi. Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Gökhan Yünkül'ün basın açıklamasıyla başlayan eylem, oturma eylemi ve sloganlar ile son buldu. 

Yünkül, yaptığı basın açıklamasında, "İnsanlık olarak zor bir zaman diliminden geçiyoruz. 2020 yılının başında Çin'de patlak veren ve tüm dünyayı kasıp kavuran COVID-19 salgını ülkemizi de kısa zamanda etkisi altına almıştır. Bugüne kadar dünya üzerinde 16 milyon kişi hastalığa yakalanmış, 644 bin kişi hayatını kaybetmiştir. Türkiye'de ise 226 bin kişi hastalığa yakalanmış bugün itibari ile 5 bin 6 yüz 13 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir." dedi.

Yünkül açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Her insan gibi sağlık çalışanlarımız da evlerinin geçimi, çocuklarının rızkı için çalışıyorlar. Sağlık çalışanları olarak bizler evimize alnımızın teri ile kazandığımız helal ekmeğin götürülmesini önemsiyoruz. Şüphesiz aldığımız maaşın karşılığını kat be kat veriyoruz. Evimizden, çocuklarımızdan, sosyal hayatımızdan fedakârlık yaparak gece gündüz halkımızın sağlığı için çaba gösteriyoruz. Ancak bu kadar çaba ve emeğimizin karşılığında hak ettiğimiz ücreti alamıyoruz. Sağlık çalışanları olarak adına ek ödeme dediğimiz, adına döner sermaye dediğimiz çürümüş bir sistemle karşı karşıyayız. Evet bu sistem çürümüştür. Zira yapılan her düzenleme, yapılan her yama daha büyük sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

"Bıçak kemiğe dayanmıştır"

İstisnasız tüm sağlık çalışanlarımız için yeni, hakkaniyetli ve adaletli bir ücret sisteminin kurulması zorunludur, bıçak kemiğe dayanmıştır. Buradan başta Hazine ve Maliye Bakanlığımıza, Sağlık Bakanlığımıza, Çalışma Bakanlığımız olmak üzere tüm yetkili büyüklerimize seslenmek istiyoruz. Artık sağlık çalışanlarımızı alkışlamanın ve alkışlatmanın ötesine geçilmelidir. Artık sağlık çalışanlarının onuruna yaraşır şekilde, biten-giden döner sermayenin yerine aylık maaşlarımızın yükseltilerek yeni bir sayfanın açılması olmazsa olmaz talebimizdir.

Geçen ay pandemiden dolayı tavandan dağıtım yapılması nedeniyle ek ödeme olarak bin 100 TL alan bir hemşire arkadaşımız bu ay 75 kuruş ek ödeme almıştır. Yani bu arkadaşımızın bin 100 liralık kazancına el konulmuştur. Her ay sistematik bir şekilde sağlık çalışanlarımız unvanlarına göre 500 TL ile 5 bin TL arasında hak kaybına uğramaktadır. Şimdi buradan sesleniyoruz... Adalet bunun neresinde, hakkaniyet bunun neresinde, bu yaşananlar ayıp değil mi?

Genel idari hizmetlerdeki arkadaşlarımız, sağlık hizmetlerinde görevli hemşiremiz, ebemiz, laborantlarımız, anestezi teknisyenlerimiz ve diğer arkadaşlarımız döner sermayeden neredeyse hiç pay alamıyor, hekim arkadaşlarımız ise her ay binlerce liralık hak kaybına uğruyor. 

"Döner sermayenin canı çıkmıştır, bizim de öyle"

Döner sermayenin canı çıkmıştır, bizim de öyle. İnsanca yaşayacağımız, alın terimizin karşılığının her ayın 15'inde maaş olarak ödendiği, aldığımız tüm ücretin emekliliğimize yansıdığı bir yepyeni sistem istiyoruz. Canını dişine takarak gece gündüz çalışan sağlık çalışanlarımız bunu fazlası ile hak ediyor. Evet, bizler takdiri hak ediyoruz. Ama takdir olarak kuru ve hatta artık unutulmuş alkış seslerini değil alın terimizin karşılığını istiyoruz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.