SON DAKİKA
Hava Durumu

'Piyasalar sözlere değil eylemlere bakıyor'

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, ekonomide yaşanan gelişmeler için; "Piyasaların sözleri değil alınan kararları takip ettiğini" belirterek, "Artık söz değil eylem dönemine girdik, doğru politikaların uygulanması büyük önem taşıyor" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 04.06.2018 17:18
https://www.bursaport.com
'Piyasalar sözlere değil eylemlere bakıyor'

BUSİAD Başkanı Ergun Hadi Türkay, mayıs ayı enflasyon verileri için, "Doların, Türk Lirası karşısında süren yükselişi, mayıs ayı enflasyon rakamlarının da beklentilerin üstünde artmasına neden oldu diye düşünülebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Mayıs ayında tüketici fiyatlarının yüzde 1,62 düzeyinde arttığı ve yıllık enflasyon oranının yüzde 12.5 düzeyine yükseldiği gözlendiğini kaydeden Türkay, "Yıllık enflasyon oranı mayıs ayı itibariyle değerlendirildiğinde, aylık düzeyde giyim ve ayakkabı ve ulaşım gruplarında gözlenen fiyat artışları etkili olurken ana harcama grupları itibariyle aylık düşüş gösteren grup olmamış, en az artış gösteren grup ise alkollü içecekler ve tütün olmuştur. Yıllık olarak ulaştırma, ev eşyası, lokanta ve oteller grubu ise enflasyonu olumsuz etkilemeye devam etmiştir" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın son dönem politikalarına da değinen Türkay, şunları kaydetti:

"Türk Lirasında mayıs ayında gözlenen değer kaybı karşısında TCMB'nin mayısta gerçekleştirdiği olağanüstü PPK toplantısıyla GLP faiz oranını 300 baz puan artırarak yüzde 16,50 düzeyine yükselttiği görülmüştür.

Yaklaşan seçimlerin doğurduğu politik belirsizlik ve TCMB'nin uyguladığı para politikasının yeterince sıkı olmamasına bağlı olarak TL'de yılbaşından bu yana gözlenen değer kayıplarının Mayıs ayında daha güçlü hale geldiği gözlenmiştir. Bu durum karşısında TCMB, TL'de gözlenen değer kayıpları, petrol fiyatlarında gözlenen yukarı yönlü seyir ve enflasyon bekleyişlerindeki bozulmaya bağlı olarak Nisan ayında yapmış olduğu faiz artışına ek olarak Mayıs ayında da faiz artırımına gitmek zorunda kalmıştır."

TCMB'nin Ağustos 2015'te duyurusunu yaptığı yol haritasına değinen BUSİAD Başkanı Türkay, "Merkez Bankası, 28 Mayıs günü para politikası operasyonel sürecine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlanması kararını aldı.  Kararın ardından dolar/TL kurunun 30 Mayıs itibariyle 4,47 seviyelerine gerilediği görülmüştür. Kurdaki gevşemede, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve TCMB Guvernörü Murat Çetinkaya'nın yaptıkları Londra ziyaretinde enflasyona yönelik güçlü politika tepkisi verileceği yönündeki taahhütlerinin de etkili olduğu düşünülmektedir. Bu açıdan TCMB'nin 23 Mayıs faiz artırımının too little too late (çok küçük çok geç) olarak değerlendirildiğini belirtmek gerekir. Bu gelişmeler sonucunda, önümüzdeki süreçte eylemlerin sözler ve açıklama metinlerinden daha fazla dikkate alınacağını, doğru politikaların uygulanmasının büyük önem arz edeceğini  görüyoruz" dedi.

DIŞ TİCARETE KATKI...

Dış ticaret açısından mevcut veriler, petrol fiyatları ve net altın ithalatının cari açığı olumsuz etkilemesi karşısında turizm gelirlerindeki toparlanmanın riskleri dengeleyebileceğini ortaya koyduğunu da kaydeden Türkay, "TL'de kaydedilen güçlü değer kaybı ve dış talebin mevcut seyrine bağlı olarak ihracatın önümüzdeki dönemde dış ticareti destekleyici yönde katkı sunacağı beklenmektedir" ifadesini kullandı.

Türkay değerlendirmesini, "Ay sonunda gerçekleştirilecek seçimin ardından, gevşeyen mali politikaların yeniden eski sıkılığına gelmesi ve kırılgan ekonomik yapı görüntüsünün, kalıcı yapısal değişikliklerle sağlam bir zemine oturtulmasına ihtiyaç vardır" sözleriyle tamamladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.