SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

'Pandeminin vurduğu meslek gruplarından biriyiz'

Çağdaş Muhasebeciler Grubu'nun yaptığı önseçimle Bursa Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanlığı'na aday olan Hüseyin Halil, mesleğin ve meslektaşlarının sorunlarını çok iyi bildiklerini belirterek, "Pandeminin vurduğu meslek gruplarından biriyiz. Görüşlerimiz dikkate alınmadı. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren hızlıca sahaya ineceğiz ve çalışmalarımıza başlayacağız" dedi.
Haber Giriş Tarihi: 25.05.2022 15:25

Haber Güncellenme Tarihi: 26.05.2022 11:12

bursaport.com

ZAFER OPSAR / BURSAPORT

Bursa Çağdaş Muhasebeciler Grubu'nun yaptığı önseçim sonunda 3 aday adayı arasından Bursa Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası'nın (BSMMMO) 4-5 Haziran 2022 tarihlerinde yapılacak Genel Kurulu'nda 24. Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı'na aday olan Hüseyin Halil, yönetim, denetim ve disiplin kuruluna aday gösterilen ekibi ile birlikte BAOB Restuarant’ta basın toplantısı düzenledi. Mesleğin ve meslektaşlarının içinde bulunuduğu sorunları iyi bildiklerini belirten Halil, çözüm için önemli çalışmalara imza atacaklarını söyledi.

Bursa Çağdaş Muhasebeciler Grubu'nun, kurulduğu günden bu yana bağlı olduğu tüzüğünü 2015 yılında ihtiyaçlar ışığında güncellediklerini belirten Hüseyin Halil, "Grubumuz, tüzüğümüzde de belirtildiği gibi; laik, demokrat, Atatürkçü, ilerici ve çağdaş değerlere sahip, kökten dinciliğe, ırkçılığa, şovenizme ve emperyalizme karşı olan, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkelerini benimsemiş, ülkemizin bağımsızlığını ve geniş toplum kesimlerinin yararını gözeten meslek mensuplarının dayanışmasını, mesleğin geliştirilmesini, meslek örgütlerimizin güçlendirilmesini doğru ve etkin meslek politikalarının oluşturulmasını sağlamak amacına sahip meslek mensuplarından oluşturulmuştur" dedi.

Grubun öncelikli olarak iç demokrasiyi amaçladığını ifade eden Halil, adaylık süreçlerinin şeffaf bir şekilde yönetildiğini ve tüm adayların önseçimle belirlendiğine dikkat çekti. Halil, "Ben ve benimle birlikte Bursa Çağdaş Muhasebeciler Grubu’nu temsilen 4-5 Haziran tarihlerindeki kongremizde aday olan tüm arkadaşlarım 9 Nisan 2022 tarihinde grubumuzun gerçekleştirdiği önseçim neticesinde belirlenmiştir. 28 yıl gibi bir süredir oda yönetiminde söz sahibi olan Çağdaş Muhasebeciler, demokrasiye ve katılımcılığa olan inancı ile kendi iç dinamiklerini kontrol etmekte ve çalışmalarını sürdürmektedir" diye konuştu.

Ülkenin ve meslektaşlarının içinde bulunduğu sorunları iyi bildiklerini dile getiren Halil, açıklamasında şunları söyledi:

"5 Haziran’da seçimi kazandıktan sonra tüm Çağdaş Grubunun bileşenleri ile birlikte üretim yapacağız. Bu demokrasi adına önemli bir adımdı. Bursa odasında yarışan aday grubu ile farklı yöntemler denedik, biz de oturduk bu işin anayasasını yazdık. Kuralların kaidelerin önceden yazıldığı seçim yasası bulunuyor. Bundan dolayı kimse itiraz edemiyor.

'Pandeminin vurduğu meslek gruplarından biriyiz'

Pandeminin vurduğu meslek gruplarından biriyiz. Biz de bu dönemin kayıt evrak ve finansmanı ile ilgili kayıtların doğru yapılması adına özverili çalıştık. Yüzlerce evrak herhangi risk algısı düşünülmeden elimizden geçti ve sonuçları hükümete sunduk.

Kısa çalışma ödenekleri ile ilgili İŞKUR Sosyal Güvenlik Kurumu vergi daireleri kapanma dönemlerinde kurumları kapattı. Biz ofisleri kapatmadık. Hükümetin bazı mesleklere destekleri oldu. Fakat meslektaşlarıma maddi destek olunmadı. Beyan süreleri uzatılmadı. Beyan sürelerinin uzatılması ile ilgili sıkılmış durumdayız. Bunlar bizlerle beraber alınmış kararlar değiller. Görüşlerimizi dikkate almıyorlar. Beyan sürelerini uzatma yetkisi Maliye Bakanlığı’na ait. Başarılı ve başarısız olmaları onlara ait.

'Çağdaş Muhasebeciler Grubu'nun tüzüğünü güncelledik'

Bursa Çağdaş Muhasebeciler Grubu, kurulduğu günden bu yana bağlı olduğu tüzüğünü 2015 yılının kasım ayında dönemin gereklilikleri ışığında güncellemiş yürürlüğe almıştır. Grubumuz, tüzüğümüzde de belirtildiği gibi; laik, demokrat, Atatürkçü, ilerici ve çağdaş değerlere sahip, kökten dinciliğe, ırkçılığa, şovenizme ve emperyalizme karşı olan, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkelerini benimsemiş, ülkemizin bağımsızlığını ve geniş toplum kesimlerinin yararını gözeten meslek mensuplarının dayanışmasını, mesleğin geliştirilmesini, meslek örgütlerimizin güçlendirilmesini doğru ve etkin meslek politikalarının oluşturulmasını sağlamak amacına sahip meslek mensuplarından oluşturulmuştur.

Öncelikli amacı iç demokrasi olan grubumuzda adaylık süreçleri şeffaf bir şekilde yönetilmekte ve tüm adaylar önseçim ile belirlenmektedir.

Ben ve benimle birlikte Bursa Çağdaş Muhasebeciler Grubu’nu temsilen 4-5 Haziran tarihlerindeki kongremizde aday olan tüm arkadaşlarım 9 Nisan 2022 tarihinde grubumuzun gerçekleştirdiği önseçim neticesinde belirlenmiştir. 28 yıl gibi bir süredir oda yönetiminde söz sahibi olan Çağdaş Muhasebeciler, demokrasiye ve katılımcılığa olan inancı ile kendi iç dinamiklerini kontrol etmekte ve çalışmalarını sürdürmektedir.

'Genç Yönetim Kurulu oluşturacağız'

Mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunlarını çok iyi biliyoruz. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren hızlıca sahaya ineceğiz ve çalışmalarımıza başlayacağız.

Genç meslektaşlarımızın alınacak kararlarda söz sahibi olmaları için 0-3 yıl arası kıdeme sahip 35 yaşını aşmamış meslektaşlarımızdan bir Genç Yönetim Kurulu oluşturacağız ve bu kurulun çalışmalarını takip ederek karar ve fikirlerini azami düzeyde göz önünde bulunduracağız.

Yeni muhasebe bürosu açacak meslektaşlarımız için Destek Ofis uygulamamızı devreye alacağız. Anlaşma sağladığımız muhasebe programlarını 3 yıl süreyle bedelsiz olarak kullanımlarına tahsis edeceğiz.

Meslektaşlarımızın zor zamanlarında mesleki faaliyetlerinin aksamaması için Acil Yardımlaşma Komisyonumuzu kuracağız ve Acil Yardım Desteği programımızı hayata geçireceğiz.

Yeni ruhsat alan ve/ veya yeni büro açan meslektaşlarımıza yönelik gönüllülük esasına dayalı bir Mentörlük sistemini hayata geçireceğiz. Tecrübeli meslektaşlarımız birikimlerini aktaracak, uyum ve adaptasyon eğitimleri verecekler.

Meslektaşlarımızın tahsilat sorunlarında ve sözleşme fesihlerinde hukuki danışmanlık, sosyal güvenlik konularında da rehberlik desteği sağlayacak, zor günlerinde meslektaşlarımızla dayanışma içinde olacağız.

Toplumsal gelişim ve yaşam kalitesini arttırmak amacıyla çevre, eğitim, sağlık, kadın hakları, çocuk hakları ve hayvan hakları alanlarında sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirecek, odamızın toplumumuza karşı olan sorumluluklarını yerine getireceğiz.

Stajyerlerimizin iş yeri ve staj yeri bulma konusunda yaşadıkları zorlukları çok iyi biliyoruz. Meslektaş adaylarımızın istihdamına destek olmak amacıyla işbaşı programlarının sürelerinin uzatılması, ücretlerinin KOSGEB destekleri kapsamına alınması, çalıştıkları dönemlere ait sosyal güvenlik primlerinin ertelenmesi veya kredilendirilmesi gibi konularda tüm kurum ve kuruluşlarla görüşmeler yapacak, meslektaşlarımızın yararına olabilecek her düzenlemenin takipçisi ve savunucusu olacağız. Oryantasyon eğitimlerimizde, etkinliklerimizde ve tüm organizasyonlarımızda stajyer meslektaşlarımızın da yer almasını sağlayacağız.

Temel mesleki konularda mevzuatın getirdiği seminerler, uzmanlık gerektiren konularda özel eğitimler ve kurslar vereceğiz.

Kurumsal Kimliğimizi daha da güçlendirecek, oda-idare ilişkilerinde ve oda-meslektaş ilişkilerinde meslektaşlarımızdan yana olacağız. İdare tarafından düzenlenen sorumluluk raporları ile ortaya çıkan hatalı uygulamalara meslektaşlarımızla birlikte dur diyeceğiz.

Avrupa Birliği Fonları ve Kalkınma Ajansları ile ortak projeler gerçekleştirerek meslektaşlarımızın fonlardan ve desteklerden yararlanmalarını sağlayacağız. İstihdam yaratan bürolarımızın KOSGEB destekleri kapsamına alınması ve desteklenmesi için görüşmeler ve girişimlerde bulunacağız.

Meslektaşlarımızın birlikte vakit geçirebilecekleri, sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunabilecekleri, içerisinde rahat çalışma ortamları da barındıran bir sosyal tesisi mümkün olan en kısa sürede devreye alacak ve meslektaşlarımızın hizmetine sunacağız. Aynı zamanda, çeşitli ürün ve hizmetler için oda kimliğimizle indirim anlaşmaları yapacak, meslektaşlarımızın bu kampanyalardan faydalanmasını sağlayacağız.

Düzenleyeceğimiz çalıştaylar ve meslek içi buluşmalar ile sürekli iletişim ve etkileşim alinde olacağız. Birlikte üretip birlikte yöneteceğiz.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar