SON DAKİKA
Hava Durumu

Otomotivi 20 milyar dolar heyecanı sardı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Haziran ayı ile birlikte yılın ilk 6 aylık ihracat raporunu açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2011 17:29
Haber Güncellenme Tarihi: 06.07.2011 17:29
https://www.bursaport.com
Otomotivi 20 milyar dolar heyecanı sardı

Haziran ayında bir milyar 799 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren otomotiv endüstrisi, yılın ilk yarısında da 10 milyar 340 milyon doları aştı. Sektör böylece 2011 için hedeflediği 18 milyar dolar dış satışı aşacağının ve 20 milyar dolara ulaşacağının sinyalini verdi.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu, otomotiv endüstrisi olarak yüzlerinin güldüğünü vurgularken, döviz kurlarında yakalanan seviyenin ihracata pozitif katkısını yaşadıklarını söyledi. Sabuncu beklenen döviz seviyesinin bu şekilde olduğunu ve istikrarlı şekilde devam etmesini dilediklerini aktardı.

Türkiye yılın ilk 6 ayında ihracatını 65,8 milyar dolara ulaştırırken, yıl sonunda toplam dış satışta ülke adına yeni rekor sesleri yükselmeye başladı. Bu rekorun en önemli aktörü ise son yıllarda ihracatta lokomotif görevi üstlenen otomotiv endüstrisi olacak. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) Haziran ayı raporuna göre, otomotiv endüstrisi 2011'in ilk yarısında ihracattan yüzde 16 pay alarak 10 milyar 340 milyon dolara ulaştı. Sektörün yüzünü güldüren bu gelişme, daha önce 18 milyar dolar olarak ortaya konan yılsonu hedefinin aşılarak 20 milyar doları yakalayacağının göstergesi olarak değerlendirildi.

OİB'in hazırladığı raporda haziran ayında sektör olarak önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artış ve bir milyar 799 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Bu artışın en önemli nedenin döviz kurlarında sağlanan istikrardan kaynaklandığının altını çizen OİB Başkanı Orhan Sabuncu, "Haziran 2010'da Euro/Dolar paritesi 1,22 iken, Haziran 2011'de 1,44 olmuştur. Yaşanan ihracat artışında 2011 yılı Haziran ayı Euro kurunun 2010 yılına göre yüksek seyretmesinin etkisi yüzde 18'dir. Sektörümüzün beklediği, özlediği döviz seviyesi budur. Gerek Merkez Bankası'nın, gerek diğer kurumların bu hassas seviyeyi korumalarını arzu ederiz. Bunun yanı sıra özellikle AB ticari araçlar pazarında yaşanan canlılık da otomotiv ihracatımızı olumlu etkilemektedir. Bu gelişmeler de yüzümüzü güldürerek, 2011 için sektör olarak koyduğumuz 18 milyar dolarlık ihracatın 20 milyar dolara yükseleceğinin müjdesini bize veriyor" diye konuştu.

OİB haziran ayı raporuna göre ise otomotiv endüstrisi ile ilgili ihracat verilerinde ortaya çıkan detaylar şöyle:
Ürün gruplarında yan sanayi önde

OİB, Haziran ayında en fazla ihracatı 603 milyon dolar ile yan sanayi ürün grubunda gerçekleştirdi. Ardından 536 milyon dolar ihracat değeri ile binek otomobiller, 379 milyon dolar ile eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve 87 milyon dolar ile otobüs-midibüs-minibüs ürün grupları geldi. Haziran ayında en dikkat çeken ihracat artışı yüzde 70 ile otobüs-midibüs-minibüs ürün grubunda görülürken bunda en önemli etkenin AB ticari araçlar pazarında yaşanan canlanma olduğunun altı çizildi.

Yılın ilk 6 aylık dönemde yüzde 16 artışla 9 milyar 339 milyon doları aşan OİB ihracatı ele alındığında ise en fazla ihracat bir önceki döneme göre yüzde 31 artışla 3 milyar 416 milyon dolar ile otomotiv yan sanayi ürün grubunda gerçekleşti. İkinci en büyük ihraç kalemi de yüzde bir artış oranı ile binek otomobiller olurken, bu grupta 3 milyar 369 milyon dolarlık ihracat kayda alındı. Bu dönemde eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar grubunda yüzde 24 artış gerçekleşirken, ihracat da 2 milyar 83 milyon doları buldu. Bir diğer ürün grubu otobüs-midibüs- minibüste ise 427 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti.

OTOMOTİVİN DEVİ ALMANYA EN BÜYÜK PAZAR

Ülke bazlı yapılan incelemede ise Almanya'ya yapılan ihracat haziran ayında yüzde 80 artarak 247 milyon dolara yükseldi. Bu ülkeyi yüzde 38 artış ve 199 milyon dolarlık ihracatla İtalya izlerken, Birleşik Krallığa da yüzde 25 artışla 119 milyon dolar dış satış yapıldı. Diğer yandan siyasal istikrarsızlıkların yaşandığı Mısır'a yüzde 64, Libya'ya yüzde 80, Yemen'e yüzde 100 Suriye'ye ise yüzde 28 oranında dış satışlarda gerileme yaşandı.

Yine yılın ilk 6 aylık dönemi incelendiğinde ise en fazla ihracat bir önceki döneme göre yüzde 45 artışla bir milyar 358 milyon dolarla otomotiv devi Almanya'ya yapıldı. Yüzde 17 artışla Birleşik Krallığa 664 milyon dolar, yüzde 82 artışla da Rusya'ya 453 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Bu arada ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya olan Yunanistan'a yönelik OİB ihracatında yılın ilk yarısında yüzde 44 azalma ve 43 milyon dolarlık dış satış dikkat çekti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.