SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası'nın kur zararı 328 milyar lira

Merkez Bankası geçen yıl kurdan dolayı 328 milyar lira zarar etti. Ancak zarar henüz gerçekleşmediği için bilançoyu bozmadı. Merkez Bankası, seçim öncesi devletin kasasına da 92,3 milyar lira para aktaracak.

Haber Giriş Tarihi: 25.03.2023 11:13
Haber Güncellenme Tarihi: 25.03.2023 11:13
https://www.bursaport.com
Merkez Bankası'nın kur zararı 328 milyar lira

Merkez Bankası, 2022 yılını 72 milyar 22 milyon lira kârla kapattı. Ancak döviz açığı bulunan banka, kurlardaki artış yüzünden 328,5 milyar lira kur zararı yazdı. Zarar henüz gerçekleşmediği için bilançoda göründü, ancak kârını bozmadı.

Sözcü gazetesinin haberine göre; Merkez Bankası, genel kurul toplantısını önümüzdeki hafta salı gerçekleştirerek kâr dağıtım işlemini sonuçlandıracak. Resmi Gazete'de yayımlanan bilançoya göre, Merkez Bankası, bu yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı'na 21,9 milyar lira civarında vergi ödeyecek.

Ayrıca yine Hazine'ye 7 milyar 799 milyon lira da ihtiyat akçesi ödemesi yapacak. Kâr üzerinden kötü günler için ayıracağı ihtiyat akçesi ise 9,4 milyar lira civarında olacak.

AFAD'a 30 milyar verilecek

Merkez Bankası, 72 milyar liralık kârından ihtiyat akçesini ayırdıktan sonra geriye kalan 62,6 milyarı Hazine'ye kâr payı olarak gönderecek. Ancak bu yıl deprem için AFAD'a söz verildi. Bu nedenle 30 milyar liranın AFAD'ın hesabına aktarılması gerekiyor.

Bu aktarımdan sonra geriye kalan 32,6 milyar lira Hazine'ye ödenecek. Böylece 7,8 milyarlık ihtiyat akçesi ve 21,9 milyar liralık vergiyle birlikte bütçeye aktarılacak toplam kaynak, 62,3 milyar lirayı bulacak. AFAD'a yapılacak ödemeyle birlikte Merkez'in seçim öncesi bütçeye katkısı 92,3 milyar liraya ulaşacak.

Yıllar sonra ilk kez kurdan zarar etti

Döviz varlıkları döviz yükümlülüklerini karşılayamadığı için net döviz açığı yaşayan Merkez Bankası geçen yıl kurlardaki artış nedeniyle 328,5 milyar lira kur zararı yaşadı. Bu zarar henüz gerçekleşmediği için bilançonun aktif tarafındaki değerleme hesabına yazıldı.

Yasa gereği gerçekleşmemiş değerleme farkı dönem kazancından düşülmediği için bu durum banka kârını etkilemedi. Bugüne kadar kurdan kâr eden Merkez Bankası, yıllar sonra ilk kez kur zararı yaşadı. En son 2021 bilançosunda son ayda yapılan düzeltmeyle kur zararı kur kârına dönüşmüştü.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.