SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası'ndan rekor faiz artırımı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası beklentilerin üzerinde bir artırıma giderek faizi yüzde 17,5'tan yüzde 25'e çıkardı.

Haber Giriş Tarihi: 24.08.2023 15:39
Haber Güncellenme Tarihi: 24.08.2023 15:47
https://www.bursaport.com
Merkez Bankası'ndan rekor faiz artırımı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz kararını açıkladı. Kurul, faizi üst üste üçüncü kez artırarak yüzde 17,5'tan yüzde 25'e yükseltti.

Merkez Bankası'nın 750 baz puanlık faiz artırımı, yüzde 20 seviyesindeki piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Böylece politika faizi son 4 yılın en yüksek seviyesine çıktı. 750 baz puanlık artırım aynı zamanda Merkez Bankası'nın politika faizini uygulamayı koyduğu 2010 sonrası dönemdeki en yüksek artırım olarak kayıtlara geçti.

PPK metninde, parasal sıkılaştırmanın devam edeceği vurgulanarak, "Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir" denildi.

"Enflasyonda yükseliş sürecek"

Enflasyon Raporu sunumunda yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 58'e çıkarıldığının hatırlatıldığı metinde, şu ifadelere yer verildi:

"Yakın döneme ilişkin göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret etmektedir. Bu gelişmede yurt içi talepteki güçlü seyir, ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar, hizmet enflasyonundaki katılık ve vergi düzenlemeleri belirleyici olmaktadır.

Bu unsurlara ek olarak, akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle enflasyon beklentilerinde ve fiyatlama davranışlarında öngörülenin üzerindeki bozulma, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Bununla birlikte Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonun 2024 yılında Rapor ile uyumlu şekilde tesis edileceğini öngörmektedir."

Yeni atamaların ardından beklentileri aşan artırım

Para Politikası Kurulu, yeni Başkan Hafize Gaye Erkan döneminde iki toplantıda 900 baz puanlık faiz artırımına gitmişti. Politika faizi, yüzde 8,5'ten yüzde 17,5'e çıkarılmasına rağmen alınan kararlar, en düşük piyasa beklentisine paralel gerçekleşmişti.

Anadolu Ajansı ve Reuters'ın anketine katılan ekonomistlerin tahmini, politika faizinin bugün yüzde 20'ye yükseltilmesi yönündeydi.

Temmuz'daki PPK toplantısının ardından Osman Cevdet Akçay, Yaşar Fatih Karahan ve Hatice Karahan yeni üyeler olarak atanmıştı.

Bakan Şimşek: Kararlıyız

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, faiz kararını, "Kararlıyız! Fiyat istikrarı en büyük önceliğimiz…" ifadeleriyle değerlendirdi.

Dolar, 27 liranın altına geriledi

Karar sonrası döviz kurlarında yüzde 2'ye yaklaşan düşüş gerçekleşti. Dolar kuru 27 liranın altına gerilerken, euro kuru ise 29 lira sınırında.

Borsa İstanbul, yüzde 1,12'lik yükselişle 7687 liradan üzerinde işlem görürken, bankacılık endeksi yüzde 6'nın üzerinde değerlendi.

CDS geriledi

Türkiye'nin borçlanma maliyetini gösteren kredi risk primi CDS, 400 baz puanın altına gerileyerek 394,6 seviyesinde.

Karar sonrası yayımlanan metinde, şöyle denildi:

"Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,5’ten yüzde 25 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir.

Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.

Yakın döneme ilişkin göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret etmektedir. Bu gelişmede yurt içi talepteki güçlü seyir, ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar, hizmet enflasyonundaki katılık ve vergi düzenlemeleri belirleyici olmaktadır. Bu unsurlara ek olarak, akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle enflasyon beklentilerinde ve fiyatlama davranışlarında öngörülenin üzerindeki bozulma, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Bununla birlikte Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonun 2024 yılında Rapor ile uyumlu şekilde tesis edileceğini öngörmektedir. 

Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış ve turizm gelirlerinin cari işlemler hesabına desteği fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacaktır.

Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir. 

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendirecektir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almaya devam edecektir. 

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir."

Temmuzda 250 baz puan artırılmıştı

TCMB, temmuzdaki toplantıda, politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 17,50'ye çıkarmıştı. (T24)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.