SON DAKİKA
Hava Durumu

Marmarabirlik 162 milyon lira ödeme yapacak

Ürün alım kampanyası devam eden Marmarabirlik ortaklarına 9 Aralık 2022 tarihinde 162 milyon TL ödeme yapacak.

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2022 13:07
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2022 13:30
https://www.bursaport.com
Marmarabirlik 162 milyon lira ödeme yapacak

Ürün alım kampanyasına 21 Ekim'de başlayan Marmarabirlik bugüne kadar yağlık dahil 40 bin 232 ton ve 1 milyar 24 milyon TL tutarında ürün alımı gerçekleştirdi. Ortaklara 19 Kasım - 2 Aralık tarihleri arasında teslim ettiği ürün bedellerinin yüzde 50’sinin karşılığı olarak 9 Aralık 2022 Cuma günü 162 milyon TL ödeme yapılacak. Yarın yapılacak üçüncü dilim ödeme ile birlikte ortaklara toplam 412 milyon TL ödeme yapılmış olacak.

Bu yıl gerçekleşecek rekolte, alınacak ürün miktarı ve ürün alım fiyatları bakımından Marmarabirlik'in tarihine geçecek bir kampanya olduğunu belirten Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, "Gelen yüksek rekolte beyanına rağmen, enflasyonist baskıdan kaynaklı, üreticilerimizin mağduriyetini gidermek amacıyla kota uygulaması yapılmamıştır. Kota uygulaması yapılmış olsaydı serbest piyasada ürün daha ucuza alınmak istenecekti. Bu kampanya döneminde üreticimiz için bütün riskleri alan Marmarabirlik Yönetim Kurulumuz olası yaşanacak mağduriyetleri önlemek için kota uygulaması yapmamıştır” dedi.

Ürün alım fiyatlarında bu yıl büyük artışların yaşandığına dikkat çeken Asa, geçtiğimiz yıl tavan fiyatın 20 lira bu yıl ise 54 liraya çıktığını hatırlattı. Asa şunları söyledi:

"Üretim maliyetine baktığımızda 1 kilo zeytinin üretim maliyeti 11 TL olmasına rağmen Marmarabirlik'in ortalama alım fiyatı 30 TL civarındadır. Piyasada diğer alıcıların olmaması nedeniyle ürünün tamamı Marmarabirlik'e gelmektedir. Alım tutarının da 1 milyar 500 milyon TL olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. 2010 yılında Marmarabirlik'te değişimle başlayan süreç, gelişim ve büyüme ile devam etmektedir."

Ülkemizde bugüne kadar örneği görülmemiş bir hasat dönemi yaşandığını kaydeden Hidamet Asa, "Sofralık zeytin üretiminde Türkiye 2022 yılında dünya birincisi konumuna gelmiştir. Faaliyet bölgemizde gerçekleşen hasat ve rekolteye baktığımızda öngörü yapmakta zorlanıyoruz. Kuraklık ve farklı iklimsel sebeplerden dolayı sofralık zeytin üretiminde bölgesel farklılıklar yaşanmaktadır. Bu da belirsizliği beraberinde getirmektedir. Bütün bu gelişmelere rağmen geçmişte olduğu gibi bugün de Marmarabirlik üreticisinin yanında olmuştur” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.