SON DAKİKA
Hava Durumu

'Kötü senaryolara daha hazırlıklı olmalıyız'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan yeni ekonomi paketini değerlendiren Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği Başkanı Oya Eroğlu, Türkiye'nin istikrarlı bir ekonomik yapıda ilerleyebilmesi için gelecekteki kötü senaryolar karşısında daha da hazırlık olması gerektiğini vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2020 09:44
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2020 09:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Kötü senaryolara daha hazırlıklı olmalıyız'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan yeni ekonomi paketini değerlendiren Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Av. Oya Eroğlu, 2020 yılı için yapılan planlamaların koronavirüs salgını nedeniyle ciddi bir gecikmeye uğradığını ifade etti.

Türkiye'nin 2020'ye bu yılın ilk aylarında farklı bir senaryo ile hazırlandığını belirten Eroğlu, "Ancak dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci herkesi olduğu gibi bizi de etkiledi. Önümüzdeki 3 yılın ekonomik tablosunu çizecek programın detaylarını Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak'tan dinledik. Her türlü senaryoya hazır olduklarını aktardı. Paketin içeriğinden ziyade sürdürülebilir olmasını önemsiyoruz. Bize göre burada asıl dikkat edilmesi gereken konu Covid-19'un seyridir. Bir daha pik yapması durumunda ekonomik göstergelerin hangi yönlü hareket edeceğini iyi tahmin etmek gerekiyor. En kötü durumlar için her türlü planlamanın yapılması gerekiyor. Ülke olarak kötü senaryolar karşısında her zamankinden daha fazla hazır olmak zorundayız. 3 yıllık planlamaya bakıldığında 2023 sonuna kadar devam edecek olan bu süreçte yeni dengelenme bir stabilizasyon süreci olacaktır. Bir taraftan dengelenme devam ederken yeni normali kabul edeceğiz ve yeni ekonomimizi oluşturacağız" dedi.

'YATIRIMIN GERÇEK KAYNAĞI BORÇLANMA DEĞİL TASARRUFTUR'

Bütçe açığının milli gelire oranının 2020 yılında yüzde 4,9'larda seyredeceğinin açıklanması üzerine hedefin düşürülmesinin altını çizen Başkan Oya Eroğlu, şunları kaydetti:

"Hükümetimiz tarafında da bazı gelirlerin bu dönemde tahsil edilemeyeceğinin kabullenilmiş olduğunu düşünüyorum ya da parlamento açıldığında 'Yeni bir vergi affı mı geliyor?' sorusu aklıma geliyor. Süreci hep birlikte yaşayacak ve göreceğiz. Bakanımızın 'özel tasarrufları teşvik edeceğiz' açıklaması bizleri umutlandırdı. Fakat insanlara tasarruf ettirecek, kullanılabilir geliri artıracak bir metod ortaya koymak lazım. Bu vergilendirme sistemi, bu hayat pahalılığı ve bu enflasyon ile özel tasarruflar artacağını düşünmüyorum. Döviz borcu olan özel sektör, kırılgan bütçe, jeopolitik anlamda yaşadığımız güncel sıkıntılı konularımız var. Bunlarda dövize yansıyor ve şuan ülkemizin döviz rezervleri eksi bakiye vermekte. Döviz ile ilgili hassasiyetler oluşmaya tabi ki başladı ama bu süreçte güven verici adımlar atılmalı. Ekonomiyi piyasa koşullarına, arz talep dengesine bırakmak gerek. Merkez bankasının bu anlamda attığı adım doğru bir adımdır. Döviz yükselmeye tabi ki devam edecektir çünkü sadece merkez bankasının faiz yükseltmesi ile bunun önüne geçmek mümkün değildir. Yapısal reformlara önem vermeli ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesine uygun hareket ederek yabancı yatırımcıya güven verilmelidir. Bu sayede Türk Lirasıda istikrara kavuşacaktır."

'GENÇ NÜFUS VE İŞSİZLİK KONULARINA DİKKAT'

Türkiye'nin dinamik bir ekonomi modeli içerisinde yer aldığına işaret eden BUİKAD Başkanı Av. Oya Eroğlu, özel sektörde çarkların sürekli dönmesi gerektiğinin altını çizdi. Genç nüfus ve işsizlik konularında da hassas çalışmalar yapılması gerektiğine vurgu yapan Oya Eroğlu, "Sayın bakanımız 'Türkiye Cumhuriyeti binalarla değil insanlar ile yükselecek!' vurgusu yaptı. Bu çok sevindirici fakat ülkemizdeki genç nüfus oranı ve işsizlik konularının devlet yöneticileri tarafından göz ardı edilmemesi gerekiyor. Pandemi sürecinde özel sektöre sağlanan imkanların aralıksız sürdürülmesi ve sanayicilerin karşılaştığı sorunların çözümüne yönelik yeni adımlar atılmalıdır. Dünyanın zorlandığı bir süreçte elbette hiçbir şey kolay olmayacaktır. El birliği ve kararlılık ile bu zor zamanların atlatılacağına olan inancımız tamdır" ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.