SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Kılıçdaroğlu'nun ÖTV vaadinden sonra Erdoğan'dan dikkat çeken hamle

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun iktidara geldiklerinde lüks otomobiller dışında Özel Tüketim Vergisi'ni kaldıracaklarına ilişkin açıklamasından sonra dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre Cumhurbaşkanına ÖTV oranlarını sıfıra indirme ve 3 katına kadar çıkarma yetkisi tanındı.
Haber Giriş Tarihi: 26.07.2022 08:44
Haber Güncellenme Tarihi: 27.07.2022 09:05
https://www.bursaport.com
kapak resmi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün akşam yayınladığı videoda, iktidara geldiklerinde lüks otomobiller dışında Özel Tüketim Vergisi'ni (ÖTV) kaldıracaklarına ilişkin açıklamasından sonra dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre Cumhurbaşkanına ÖTV oranlarını sıfıra indirme ve 3 katına kadar çıkarma yetkisi tanındı.

Özel tüketim vergisi (ÖTV) (II) sayılı liste uygulama genel tebliğinde yapılan düzenlemeyle Cumhurbaşkanına motorlu araç ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırlarını 3 katına kadar artırma ve sıfıra indirme yetkisi tanındı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ÖTV (II) sayılı liste uygulama tebliğinde değişiklikler öngören tebliğle, tebliğin III. bölümünden yer alan "vergi oranı ve yetki" başlıklı maddede düzenlemeler yapıldı.

Buna göre, maddedeki "Bakanlar Kurulu" ibaresi "Cumhurbaşkanı olarak değiştirildi ve ÖTV (II) sayılı listede önceki uygulamada Bakanlar Kurulu'nun "motorlu araçların ÖTV oranlarını bir katına artırma veya sıfıra kadar indirme" yetkisi, Cumhurbaşkanınca "ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırma veya sıfıra indirme" olarak yeniden düzenlendi.

İlgili maddede yapılan diğer düzenlemeye göre, Cumhurbaşkanı ayrıca; belirlenen ÖTV ve matrah sınırları içinde kalmak şartıyla 87.03 GTİP numarasında yer alan motorlu araçlar için farklı matrah grupları oluşturabilecek, malların matrah grupları, motor gücü, cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirlemeye yetkili olacak.

Tebliğle ayrıca, "itfaiye öncü araçları" ÖTV kapsamından çıkarılırken, araçların bu kapsamda ÖTV'siz olarak teslimi için gerekli donanım özelliklerine ilişkin düzenleme yapıldı.

Kılıçdaroğlu gündeme getirmişti

Dün akşam evinin mutfağında çekilen videoyu sosyal medya hesabından yayınlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, araba alımlarını ertelemeleri ve kendi iktidarlarını beklemeleri konusunda vatandaşlara çağrı yapmıştı.

Kılıçdaroğlu ÖTV dilimlerinde indirim yapacaklarını belirterek "Birkaç ay araç almayı ertelerseniz, Bay Kemal olarak sözümdür: İkinci el araba parasına, sıfır araba aldıracağım sizlere. Türkiye'de bir araç alırken dünyanın en yüksek araç alım vergisi olan ÖTV'yi ödüyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar