SON DAKİKA
Hava Durumu

Kereste fiyatları uçtu; Palet üreticileri iflasın eşiğinde

Kereste fiyatlarının son bir ayda yüzde 100'ü geçen oranda artması lojistiğin can damarını oluşturan ahşap paletleri üreten işletmeleri iflasın eşiğine getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2021 23:00
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2021 23:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Kereste fiyatları uçtu; Palet üreticileri iflasın eşiğinde

Tomruk fiyatlarında son bir ayda meydana gelen yüzde 100'ün üzerindeki artış sektöre büyük darbe vurdu.

Palet Sanayicileri Derneği (PALDER) Başkanı Hikmet Yörür, yüksek oranda artan tomruk fiyatları yüzünden büyük bir sıkıntı içinde olduklarını söyledi. Lojistiğin can damarı olan ahşap palet sektörünün yaşadığı hammadde ihtiyacını acil olarak karşılanmasını isteyen Yörür, yaşadıkları sorunun çözümü için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da desteğini istedi.

Hikmet Yörür, son bir aydır tomruk fiyatlarının korkunç derecede arttığını, bu yüzden de ahşap palet sektörün çok büyük bir krizle karşı karşıya kaldığını söyledi. Bu yılın Mart ayı başlarında tomruğun metreküp fiyatının 400- 450 liradan 900-1000 liraya fırladığına dikkat çeken Yörür, "Bu fiyatlarla üretim yapamayız. Biz palet üretemezsek diğer fabrikalar da üretimini durdurmak zorunda kalır. Çünkü ahşap palet olmayınca taşıma ve depolama yapmak imkânsız hale geliyor. Haliyle bundan ülke ihracatı da zarar görür" dedi.

'ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÇOK ACİL ÜRETİM YAPMALI'

Palet sektörünün 5 milyon metreküp olan yıllık hammadde ihtiyacının son yıllarda 8-10 milyon metreküpe kadar çıktığına dikkat çeken Palet Sanayicileri Derneği Hikmet Yörür, yaşanan soruna çözüm bulunmaması halinde ahşap palet sektöründe iflaslar yaşanacağını da söyledi. Hammadde talebinin karşılanamaması ve yüksek fiyat artışı ile ahşap palet üreticisi firmaların elinin kolunun bağlandığını ifade eden Yörür, geçmişte Ukrayna, Rusya, Bulgaristan gibi ülkelerden tomruk ithalatı yapıldığını ancak küresel salgın, iklimsel koşulları ve olumsuz ekonomik gelişmeler nedeniyle ithalatın da yapılamadığını belirtti. Yörür, "Yurtdışından hammadde temin eden firmalar da dolardaki yükseliş sonrası, iç piyasaya yöneldi. Yetmezmiş gibi Ukrayna, Rusya ve Bulgaristan'dantomruk ve kereste temin edemeyen Avrupa ülkeleri de rotayı Türkiye'ye çevirdiler. Dahası bu yıl ülkemizdeki kış koşulları nedeniyle hem yeterince kesim de yapılamadı ve kesilen orman emvali depolara indirilemedi" dedi.

Yaşanan talep patlaması ile tomruk fiyatlarının adeta uçtuğunu söyleyen Hikmet Yörür, müşterileri ile tomruğun güncel fiyat üzerinden 6 aylık, bir yıllık anlaşmalar yaptıklarını belirten PALDER Başkanı Yörür, "Tomruk fiyatlarının bir ay içinde iki kat artacağını kimse öngöremez. Bu krizin çözümü için Orman Genel Müdürlüğü'nün acil olarak tomruk üretmesi gerekiyor. Kış şartlarında ertelenen kesimlerin derhal başlatılmasını ve arazide bekletilen tomrukların depolara hızla çekilip satışa sunulmasını istiyoruz. Aksi halde ahşap palet sektöründe başlayan iflaslar yüzünden lojistik durabilir. Bundan da herkes zarar görür" ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.