SON DAKİKA
Hava Durumu

Kemal Derviş'ten Türkiye'ye üç tavsiye

Kemal Derviş: Türkiye daha fazla tasarruf ve yatırım yapmalı. Yatırımları öz kaynaklarıyla finanse etmeli. Cari açığı yüzde 10'lardan 5'lere indirmeli.

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2012 10:53
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2012 10:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Kemal Derviş'ten Türkiye'ye üç tavsiye

Türkiye'nin dışarıdan gelen şoklara karşı daha dayanıklı hale geldiğini vurgulayan Kemal Derviş, "Türkiye'nin büyüme potansiyeli ise sevindirici" dedi.

Amerika'da görev yapan akademisyenleri bir araya getiren Türk Amerikan Bilim Adamları ve Akademisyenleri Derneği (TASSA) toplantısına katılan Brookings Enstitüsü Başkan Yardımcısı Kemal Derviş toplantı sonrası SABAH'a Türkiye ekonomisi ile ilgili özel açıklamalarda bulundu.

Derviş, "Euro Bölgesi'ndeki krizden etkilenmemek mümkün değil" derken Türkiye'nin son 10 yılda ihracatını çeşitlendirerek dışarıdan gelen şoklara karşı daha dayanıklı bir ülke haline geldiğini vurguladı.

Avrupa'da kötü gidişata rağmen ekonomik bir çöküş beklemediğini belirten Derviş, Avrupa Merkez Bankası'nın uyguladığı kredi politikasının Euro Bölgesi'ndeki krizi çözmediğini ama şiddetini azalttığını belirtti.

Ülke parasının imajı önemli

Geleceğe ilişkin beklentilerinin olumlu olduğunu söyleyen Kemal Derviş, Türkiye'nin uzun vadede büyüme potansiyelinin sevindirici olduğunu söyledi. 2012'de Türk ekonomisinde yeni bir dengenin oluşacağını belirten Derviş, bu yıl daha az cari açıkla sürdürülebilir bir büyüme beklentisi içinde olduğunu belirtti. TL'nin durumunu değerlendiren Kemal Derviş, "Bir ülkenin parası o ülkenin ekonomisinin sağlığını, kimliği ve gücünü yansıtır. Bu açıdan ülke parasının imajı önemlidir" dedi.

Türk ekonomisinin iyi görümüne rağmen 3 konunun hassas olduğunu belirten Derviş "Türkiye daha fazla tasarruf ve yatırım yapabilmeli, ikinci olarak yatırımları kendi öz kaynaklarıyla finanse edebilmeli ve cari açığı yüzde 10'lardan 5-6'lara düşürmeli" dedi. 

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.