SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Karacabey Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı

Bursa'nın Karacabey ilçesinde, 200'den fazla firmanın katıldığı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı.
Haber Giriş Tarihi: 03.03.2022 20:35
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2022 22:16
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Bursa'nın Karacabey ilçesinde, Ömer Matlı Kapalı Pazaryerinde kurulan fuarın açılış töreninde konuşan Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Karacabey'in Türkiye'nin çok önemli bir tarım merkezi olduğunu, bu nedenle de tarım fuarının ilçede olmasının son derece önemli olduğunu söyledi.

Karacabey'in tarımsal üretim değeri olarak Türkiye'de marka olan bir ilçe olduğunu ifade eden Aygül, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin salçalık domates üretiminin yüzde 40'ını Karacabey tek başına sağlıyor. Karacabey, ekonomik olarak oldukça önemli bir yere sahip. Türkiye'deki süt fabrikaları ve tohum firmalarının büyük bir kısmı burada yer almakta. Pandemiyle birlikte gıda fiyatlarının artması ve tarımsal üretimin önem kazanmasıyla birlikte Karacabey'in Türkiye’de sahip olduğu önem bir kat daha artarak karşımıza çıkıyor. Fuarlar, yeni modern teknolojinin tarımla buluşması açısından son derece önemli."

Programda konuşan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ise, tarım ve hayvancılığın önemine dikkati çekti.

Belediye olarak, tarıma yönelik birçok faaliyetlerde bulunduklarını belirten Özkan, "Göreve geldiğimizde 3T dedik. Bunlar turizm ve teknolojiyle birlikte zirai faaliyetlerdi. Çalışmalarımızı sürdürerek ilçemiz, tarım ve sanayiye dayalı güçlü ekonomisi ile Güney Marmara'nın yıldızı olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir." dedi.

Karacabey için tarımın olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Özkan, şöyle konuştu:

"Karacabey'imizde uluslararası gıda firmalarımız var. Tarım alanında Türkiye'deki üretimin yüzde 40'ına tekabül eden salçalık domates üretimimiz var. Salçalık domateste lider konumdayız. Tohumculukta odak olma konusunda çalışmalar devam ediyor. Yine Karacabey'de çok ciddi bir hayvani üretimimiz var. Hayvancılıkta Bursa'da Avrupa Birliği standartlarında yer alan 28 tesisin 14'ü Karacabey'de faaliyet gösteriyor. Tarım ve hayvancılığın başkenti olarak ifade edilebilecek bir şehirde yaşıyoruz. Üreten ve mücadele eden bütün çiftçilerimizi ve üreticilerimizi tebrik ediyorum. Önümüzdeki sezonun çiftçilerimiz ve üreticilerimiz açısından bereketli geçmesini temenni ediyorum."

Karacabey Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu da yaptığı konuşmada,"Toprağın içinde büyümüş çiftçi bir ailenin çocuğu olarak böyle bir fuarda bulunmaktan fevkalade memnun oldum. Tarımda üretim tarz ve çeşitliliğinin artırılması, tekniğin ve teknolojinin kullanılması ile verim ve kalitenin artırılması çok önemli. İşte bunun içinde bu tarz fuarlar, tarımdaki tarım üreticileri ile teknolojinin buluşması adına çok önemli. Bu fuarı düzenleyen Karacabey Belediyesi’ne teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Fuar, Karacabey İlçe Müftüsü Abdullah Karaca'nın dua ettirmesinin ardından kapılarını ziyaretçilere açtı.

Gıda, tarım ve hayvancılık üzerine ekipman, makine, yöntem ve tekniklerin yer aldığı fuarın hafta sonuna dek gece saat 22.00'ye kadar gezilebileceği kaydedildi.

Açılışa Karacabey Cumhuriyet Başsavcısı Sadullah Gümüş'ün yanı sıra siyasiler, sivil toplum örgütü temsilcileri, oda başkanları, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar