SON DAKİKA
Hava Durumu

IMF Türkiye büyüme tahminlerini açıkladı

IMF, Türkiye'nin bu yıl yüzde 3 oranında, 2013'te de yüzde 3,5 oranında büyüyeceği tahmininde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 21.11.2012 01:00
Haber Güncellenme Tarihi: 21.11.2012 01:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
IMF Türkiye büyüme tahminlerini açıkladı

Konuyla ilgili bilgi notuna göre IMF, Türkiye'nin reel GSYİH'sının bu yıl yüzde 3, gelecek yıl da yüzde 3.5 oranında olacağı tahmininde bulundu. 

Bu yıl tüketici fiyatlarında 12 aylık enflasyon oranının yüzde 7.5, 2013 yılında da yüzde 6.2 civarında olacağı tahminine yer verilen açıklamada, cari işlemler dengesinin GSYİH'ya oranı, 2012 için yüzde -7,5, gelecek yıl için de yüzde -7,2 olarak gösterildi.

IMF, ayrıca, Türkiye'nin GSYİH'sının bu yıl 1 trilyon 419 milyar lira, gelecek yıl ise 1 trilyon 585 milyar lira olacağını belirtti.

Açıklamanın ''arka plan'' başlıklı bölümünde, Türk ekonomisinin, 2010 ve 2011 yıllarında genel eğilimin çok üzerinde bir büyüme gösterdikten sonra, bu yıl daha sürdürülebilir yüzde 3 büyüme oranına yavaşladığı belirtildi.

Ülkede 2011 yılında uygulanan daha sıkı para politikası ve makro ihtiyati politikaların ardından iç talep ve ithalat yavaşlarken, büyümenin daha dengeli hale geldiği kaydedilen açıklamada, ihracatın da, yeni pazarlara başarılı yönelimler neticesinde iyi performans göstermeye devam ettiği tespitine yer verildi.

IMF açıklamasının ''İcra Direktörleri Kurulu'nun Değerlendirmesi'' başlıklı bölümünde de, İcra Direktörleri'nin, Türk yetkilileri, cari işlemler açığı ve enflasyondaki düşüşlerle birlikte, 2012 yılında daha sürdürülebilir ve dengeli büyüme için zemin hazırlamalarından dolayı takdir ettiği dile getirildi.

IMF açıklamasına göre, enflasyonun hedef bandının üzerinde olmaya devam ettiğine ve enflasyon beklentilerinin yüksek düzeyde seyretmeyi sürdürdüğüne dikkat çeken direktörler, Merkez Bankası'nın, daha ileriye dönük bir para politikası duruşu benimsemesi ve iç talep, ücretler ve sermaye akışlarındaki gelişmeleri yakından izlemesi tavsiyesinde bulundu.WASHINGTON

IMF'den kamu bilgi notu başlığı altında yapılan açıklamada, IMF İcra Kurulu'nun, Türkiye ile 4'üncü madde gözden geçirmelerini 16 Kasım'da tamamladığı belirtildi.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.