SON DAKİKA
Hava Durumu

'İktidar krizin faturasını işçiye çıkartmak istiyor'

Bursa'da sendikalar, meslek odaları ve kitle örgütleri krize ve zamlara karşı sokağa çıktı. Krizin bedelini ödememek ve yapılan zamların geri çekilmesi için toplanan grup adına konuşan TÜMTİS Bursa Şube Başkanı Aslan, "İktidar çevreleri şimdiye kadar yaşanan tüm krizlerde olduğu gibi bu krizin faturasını da işçi sınıfına, emekçilere, yoksul halk kesimlerine çıkartmak niyetindedir" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2018 19:52
Haber Güncellenme Tarihi: 01.12.2018 19:52
https://www.bursaport.com
'İktidar krizin faturasını işçiye çıkartmak istiyor'

Bursa'da sendikalar, meslek odaları ve kitle örgütleri krize ve zamlara karşı sokağa çıktı. DİSK, KESK, Türk-İş'e bağlı Teksif, TÜMTİS, Belediye-İş, TTB, TMMOB, BATİS ve BAMİS krizin bedelini ödememek ve yapılan zamların geri çekilmesi için Heykel'de eylem gerçekleştirdi.

Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yapan grup, "Elektrik yılın başından bugüne yüzde 41, doğalgaz ise yüzde 44 zamlanmıştır", "Sendikalı olma hakkımız engellenemez", "Çalışırken ölmek istemiyoruz", "Ekmek, barış, özgürlük istiyoruz" yazılı dövizleri taşıdı. Basın açıklamasının ardından eyleme katılan grup, vatandaşlara bildiri dağıttı.

Basın açıklamasında konuşan TÜMTİS Bursa Şube Başkanı Özdemir Aslan, hükümetin 'kriz yok' söylemine değinerek şu ifadeleri kullandı:

"Enflasyondan işsizliğe, yoksullaşmadan ekonomik durgunluğa kadar hayatlarımızı her alanda kâbusa çeviren kapsamlı bir ekonomik krizle karşı karşıyayız. En yetkili ağızlar 'kriz' sözcüğünü kullanmaktan özenle kaçınsalar da, bizler için krizin anlamı birbiri ardına kapanan dükkânlar, marketlerde sürekli yapılan zamlardır, kabaran elektrik, su, doğalgaz faturalarıdır, ödenmeyen borçlardır, evlere gelen hacizdir, işsizliktir, iş cinayetleridir. Krizin anlamı yaşamımızın giderek sürdürülemez hale gelmesidir."

"Halkın yüzde 99'unun sırtına yıkılmakta"

Asıl meselenin krizin faturasının kime ödetileceğinin olduğunu belirten Aslan, "İktidar çevreleri şimdiye kadar yaşanan tüm krizlerde olduğu gibi bu krizin faturasını da işçi sınıfına, emekçilere, yoksul halk kesimlerine çıkartmak niyetindedir. Küçük bir azınlığın borcu zamlarla, adaletsiz vergilerle işsizlik tehdidiyle halkın yüzde 99'unun sırtına yıkılmaktadır. İşsizlik fonuyla banklara beslenmekte, kıdem tazminatına göz dikilmekte, iş güvencesi tamamen ortadan kaldırılmaktadır" dedi.

"Faturayı ödemesi gereken sadece patronlar değil, aynı zamanda siyasi iktidardır" diyen Aslan açıklamaya şöyle devam etti:

"Ülkemizi büyük bir yıkımın eşiğine getiren neoliberal politikaları yıllardır kimler hayata geçirdiyse krizin sorumlusu da onlardır. Krizin sorumlusu, Türkiye'yi sermaye için cazip bir ülke yapmak adına emeğin en temel haklarını gasp edenlerdir. Krizin sorumlusu ülkenin kaynaklarını üretime değil yandaşa, halka değil şatafata, barışa değil savaşa kullanan siyasi iktidardır. Bu ülkenin yüzde 99'u borçlu değil alacaklıdır."

"Krizin bedelini yüzde 99 mu ödeyecek?"

Ekonomik krizlerin bir karar aşaması olduğunu söyleyen Aslan, şu soruları yöneltti:

"Kriz karşısında işçiler, kamu emekçileri, işsizler, gençler, kadınlar, emekliler, köylüler, yoksullar mı korunacak, şirketler, bankalar, patronlar ve ülkeyi yönetenler mi korunacak? Krizin bedelini emeğiyle bu ülkenin değerlerini yaratan yüzde 99 mu ödeyecek, krizi yaratan yüzde 1 mi ödeyecek? Krizin bedelini ödemeyeceğiz, krizde yüzde 1 değil, yüzde 99 korunsun!"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.