SON DAKİKA
Hava Durumu

'İhracat üzdü, turizm sevindirdi'

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Başkanı Ergun Hadi Türkay, dış ticaret ve turizm gelirleriyle ilgili yaptığı değerlendirmede,  "Dünya önemli bir ekonomik daralmaya doğru koşarken, bundan en çok etkilenecek olan ülkemizin, doğal ve tarihi güzellikleri,  yaraları sarmamıza da yardım ediyor" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 31.07.2018 14:28
Haber Güncellenme Tarihi: 31.07.2018 14:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'İhracat üzdü, turizm sevindirdi'

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Türkay, 2018 yılı Haziran ayı ihracatının, 2017 yılının aynı ayına göre yüzde 1,3 azalarak 12 milyar 954 milyon dolara, ithalatın ise  yüzde 3,8 azalarak 18 milyar 451 milyon dolara düşmesinin olumlu bir sinyal olmadığını söyledi.

Türkay, açıklanan rakamlarda sadece Haziran ayında dış ticaret açığının  yüzde 9,1 azalarak 5 milyar 497 milyon dolara gerilemesinin memnuniyet verdiğini, ancak Türkiye gibi ülkelerin ihracatla büyüyebileceğini,  buradaki düşüşün de artması gereken üretimde de endişeye neden olduğunu söyledi.

'Turizm vazgeçilmez'

Türkay, yılın ikinci çeyreği için açıklanan turizm gelirlerine de değinerek, "Kurlardaki artış ve nispeten ülkedeki sakin ortam, turistleri yeniden cennet ülkemize çekti. Böyle olunca turizm gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 30,1 artarak 7 milyar 44 milyon 591 bin dolar oldu.  Ziyaretçi sayısı da 2018 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 24,9 artarak 11 milyon 67 bin 987 kişi oldu" dedi.

Türkay, çok ciddi istihdam yaratan turizm sektörü temsilcilerinin, ülkemizde kişi başı 636 dolar olan ortalama harcamayı, daha yukarı çekmenin yollarını bulması gerektiğini de kaydetti. Açıklanan rakamlarda turizmin yakaladığı başarının tarımda da gerçekleştirilmesinin büyük önemde olduğunu vurgulayan Türkay, modern tekniklerle, devlet tarafından desteklenen tarımsal üretimin öneminin giderek arttığını kaydetti.

  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.