SON DAKİKA
Hava Durumu

Emeklinin bayram ikramiyesinde yeni tutar belli oldu

Emekliye bayramlarda verilecek ikramiye tutarı bin 100 liradan 2 bin liraya yükseltildi. En düşük emekli maaşını 7 bin 500 liraya çıkarmayı düzenleyen kanun teklifi de Meclis’e sunuldu.

Haber Giriş Tarihi: 24.03.2023 16:47
Haber Güncellenme Tarihi: 24.03.2023 17:01
https://www.bursaport.com
Emeklinin bayram ikramiyesinde yeni tutar belli oldu

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, emekliye bayram ikramiyesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Mustafa Elitaş, "16 maddelik yasa teklifine 2 madde daha ilave ediyoruz. Basın toplantısından sonra Cumhurbaşkanımızla bir görüşme yaptık. Bayram ikramiyeleriyle ilgili tasarrufu ifade ettik. Cumhurbaşkanımız kanun teklifine bayram ikramiyelerinin 2'şer bin lira olması müjdesini kamuoyu ile paylaşın diyerek ifade ettiler. Yani Ramazan Bayramı ile 2 bin lira, Kurban Bayramı için 2 bin lira ikramiye verilecek" dedi.

Emeklilere ödenen 1100 TL bayram ikramiyesini de 2000 TL’ye çıkarmayı düzenleyen teklife ayrıca muharip gaziler arasındaki aylık farklarının giderilmesi için tüm gazilere asgari ücret ödenmesine ilişkin bir madde eklendi.

En düşük emekli maaşı maaşı teklifi Meclis'e sunuldu

En düşük emekli maaşının 7 bin 500 lira olmasını düzenleyen kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı bir televizyon programında duyurduğu düzenleme için “İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun”da değişiklik yapıldı.Değişiklik teklifine, “Yaşlılık, malullük, ölüm aylığı almakta olan emeklilerimize ve hak sahiplerine dosya bazında 5500 TL olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarının 7500 TL’ye yükseltilmesi amaçlanmıştır” maddesi eklendi.

Teklifte yüksek yargı organlarının başkan ve başkan vekillerine maaşları haricinde ödenen kıstas aylık, ek gösterge ve tazminat oranlarını da eşitleyen düzenlemeler yer aldı. Teklifin yasalaşması halinde Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay başkanları ve başkanvekillerinin aldığı aylık ve tazminat oranları Anayasa Mahkemesi başkan ve üyelerininkiyle eşitlendi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.